Asterism (mineralogie)

Stea diopsidică cu patru vârfuri
Safir stelat cu șase colțuri

Sub asterism (din greacă ἀστήρ aster „stea”), numită și stea de lumină sau lumină de stea numită, se înțelege în mineralogie și gemologie reflexii de lumină în formă de stea în cristale .

Reflecțiile speciale ale luminii sunt generate de fibre sau ace de cristal fine, care sunt încorporate în cristalul gazdă în cauză și care se întâlnesc într-un punct dacă sunt distribuite în mod ideal. Canalele goale fine din piatră pot crea, de asemenea, efectul de stea. Cu cât sunt dispuse mai uniform fibrele, acele sau canalele goale, cu atât mai armonioasă apare steaua luminii. În funcție de sistemul de cristal și de clasa mineralului în cauză , există 4, 6, 12 și 24 de stele. În plus, asterismul circular poate apărea în cuarț trandafir .

Asterismul este preferat cu safir și rubin , soiurile „safir stelat” și „rubin stelat” au fost, prin urmare, numite după acest efect. Asterismul poate fi creat și în pietre prețioase sintetice . În timp ce chiar și cea mai frumoasă strălucire naturală a stelei are o formă ușor neregulată, asterismul produs artificial se caracterizează prin perfecțiunea sa (prea) mare. Amprenta individuală a naturii lipsește. Asterismul este accentuat în special de tăierea corespunzătoare ( tăietură cabochon ).

Pietrele mai frecvente și mai ales accesibile cu asterism formează așa-numita „ grenadă stelară” din grupul mineral al grenadei . Grenadele formează pietre asterice relativ rar, dar grenadele abundente la nivel local sunt foarte asemănătoare în fiecare depozit. Există, de asemenea, spineluri, acvamarine și pietre lunare cu asterism.

Asterismul poate fi observat de obicei numai atunci când o sursă de lumină mai mult sau mai puțin punctiformă este îndreptată spre cristal. În camere iluminate uniform, cu multiple surse de lumină, cristalele par mai puțin atractive.

literatură

  • Walter Schumann: Pietre prețioase și pietre prețioase. Toate tipurile și soiurile. 1900 de piese unice . Ediția a 16-a revizuită. BLV Verlag, München 2014, ISBN 978-3-8354-1171-5 , pp. 52-53 .

Link-uri web

Commons : Asterism  - colecție de imagini, videoclipuri și fișiere audio

Dovezi individuale

  1. Fratele Bernhard a înfrumusețat pietre. Recunoașterea imitațiilor și manipulărilor în pietre prețioase și minerale . Neue Erde, Saarbrücken 2005, ISBN 3-89060-079-4 , p. 11 .
  2. Asterism (efect de stea, strălucire de stea). În: renesim.com. RENÉSIM GmbH, accesat la 20 aprilie 2018 .
  3. Barbara W. Smigel: Star Stones (Asterism). În: bwsmigel.info. 14 iunie 2012, accesat la 20 aprilie 2018 .