Mize Derby

De la Wikipedia, enciclopedia liberă
Derby-ul Epsom de Théodore Géricault (1821)
Camelot câștigă Derby-ul 2012 (conduce grupul care urmărește în violet)

Cele Derby Stakes sunt cunoscute în întreaga lume ca Derby sau Derby Epsom și sunt una dintre cele mai vechi engleză curse de cai .

Este una dintre cele mai prestigioase curse de plat din Grupa 1 din lume pentru armăsari și iepe în vârstă de 3 ani și rulează peste 2423 m.

Există curse comparabile în multe țări, de exemplu Kentucky Derby din SUA , Prix ​​du Jockey Club din Franța , Derby irlandez și Derby german . Derby-ul este omonim pentru numeroase evenimente din sportul ecvestru, vezi articolul principal Derby (sport ecvestru), iar numele apare în sportul de echipă în termeni precum derby-ul local . Epsom Derby este unul dintre cele mai mari evenimente sportive din Marea Britanie și este televizat în întreaga lume.

Derby-ul are loc în fiecare iunie la hipodromul Epsom Downs din Epsom . Epsom Derby este a doua etapă pentru Triple Crown britanic . Va avea loc după Guineea din 2000 și înainte de Sf . Leger . Câștigătorii Epsom Derby concurează adesea în Stakes King George VI și Queen Elizabeth în iulie și apoi se îndreaptă spre Prix ​​de l'Arc de Triomphe din Franța în octombrie.

istorie

Diomed, primul câștigător al Derby-ului

Începând cu 1661, o cursă de cai este înregistrată pentru prima dată în orașul englez Epsom , care a avut loc pe locul Epsom și Walton Downs .

Epsom Oaks

În 1779, Edward Smith Stanley, contele de Derby, a organizat acolo o competiție pentru el și prietenii săi, în care iepele de trei ani au concurat într-o cursă de peste un kilometru și jumătate și au numit-o The Oaks după moșia sa . Cursa Oaks Stakes se desfășoară încă la hipodromul Epsom Downs până în prezent . Epsom Oaks Stakes este o cursă plată de grupa 1, pentru iepe de 3 ani peste 2.423 m, care are loc în fiecare an la începutul lunii iunie.

Epsom Derby

În anul următor, 1780, a fost stabilită o altă rasă acolo pentru a determina cei mai buni cai pentru reproducere și curse. Numele de Derby a avut loc după aruncarea unei monede între contele de Derby și prietenul său Sir Charles Bunbury. Derby a câștigat aruncarea monedei, dar cursa a fost câștigată de Sir Charles Bunbury, care a câștigat cu calul său Diomed . Derby-ul este încă jucat pe o distanță de o milă engleză , patru lungimi și 10 metri , adică 2.423 metri.

Derby-ul a avut loc întotdeauna în Epsom, cu excepția celor două războaie mondiale. Din 1915 până în 1918 și din 1940 până în 1945 a fost pista de curse din Newmarket locul de desfășurare, aceste curse sunt numite New Derby .

Înregistrări

jocheu

  • Lester Piggott - 9 victorii - Never Say Die (1954), Crepello (1957), St. Paddy (1960), Sir Ivor (1968), Nijinsky (1970), Roberto (1972), Empery (1976), The Minstrel (1977) ), Teenoso (1983)

Antrenor

  • Robert Robson - 7 victorii - Waxy (1793), Tiran (1802), Pope (1809), Whalebone (1810), Whisker (1815), Azor (1817), Emilius (1823)
  • John Porter - 7 victorii - Blue Gown (1868), Shotover (1882), St. Blaise (1883), Ormonde (1886), Sainfoin (1890), Common (1891), Fox zburător (1899)
  • Fred Darling - 7 victorii - Căpitanul Cuttle (1922), Manna (1925), Coronach (1926), Cameronian (1931), Bois Roussel (1938), Pont l'Eveque (1940), Owen Tudor (1941)

Tată câștigător

Cel mai de succes sire este Montjeu cu patru descendenți victorioși: Motivator (2005), Authorized (2007), Pour Moi (2011), Camelot (2012) .

Cel mai bun timp

Timpul record de 2'31 "33 a fost deținut de Workforce din 2010 .

Câștigător și clasat

Din anul 2000

Australia - Câștigător Derby 2014
an câştigător țară Tată jocheu Antrenor proprietar Al doilea Al treilea timp
2019 Anthony Van Dyck IrlandaIrlanda Irlanda Galileo Seamus Heffernan Aidan O'Brien S.Magnier, D.Smith și M.Tabor Madhmoon Japonia 2'33 "38
2018 Mazar Regatul UnitRegatul Unit Regatul Unit O nouă abordare William Buick Charlie Appleby Echipa de curse Godolphin Dee Ex Bee Leu Roaring 2'34 "93
2017 Aripile Vulturilor IrlandaIrlanda Irlanda Pentru mine Padraig Beggy Aidan O'Brien S.Magnier, D.Smith și M.Tabor Stâncile de Moher Hoţ 2'33 "02
2016 Harzand IrlandaIrlanda Irlanda Sea The Stars Patrick-J. Smullen Dermot K. Weld Aga Khan IV. Rangerul armatei SUA Idaho 2'40 "09
2015 Corn de aur Regatul UnitRegatul Unit Regatul Unit Cape Cross Lanfranco Dettori John Gosden Anthony E. Oppenheimer Jack Hobbs Furtuna de stele 2'32 "32
2014 Australia IrlandaIrlanda Irlanda Galileo Joseph O'Brien Aidan O'Brien S. Magnier, D. Smith și M. Tabor Dealul Kingston Romsdal 2'33 "63
2013 Conducătorul lumii IrlandaIrlanda Irlanda Galileo Ryan Moore Aidan O'Brien S. Magnier, D. Smith și M. Tabor Libertarian Stânca Galileo 2'39 "06
2012 Camelot IrlandaIrlanda Irlanda Montjeu Joseph O'Brien Aidan O'Brien S. Magnier, D. Smith și M. Tabor Secvența principală Astrologie 2'33'90
2011 Pentru mine FranţaFranţa Franţa Montjeu Mickaël Barzalona André Fabre S. Magnier, D. Smith și M. Tabor Plaja Treasure Carlton House 2'34 "54
2010 Forta de munca Regatul UnitRegatul Unit Regatul Unit King's Best Ryan Moore Michael Stoute Prințul Khalid Abdullah La prima vedere Refacere 2'31 "33
2009 Sea The Stars IrlandaIrlanda Irlanda Cape Cross Michael Kinane John Oxx Christopher Tsui Faima și Gloria Masterofthehor 2'36 "74
2008 O nouă abordare IrlandaIrlanda Irlanda Galileo Kevin Manning Jim Bolger Prințesa Haya a Iordaniei Tartan Bearer Cucerire casuală 2'36 "50
2007 Autorizat Regatul UnitRegatul Unit Regatul Unit Montjeu Lanfranco Dettori P.Chapple-Hyam Saleh Al Homaizi Muntele Vulturului Aqaleem 2'34 "77
2006 Sir Percy Regatul UnitRegatul Unit Regatul Unit Marca stimei Martin Dwyer Marcus Tregoning Anthony Pakenham Dansatorul Dragonului Hala Bek 2'35 "23
2005 Motivator Regatul UnitRegatul Unit Regatul Unit Montjeu Johnny Murtagh Michael Bell Royal Ascot Racing Club Plimbare în parc Dubawi 2'35 "69
2004 Lumina Nordului Regatul UnitRegatul Unit Regatul Unit Danehill Kieren Fallon Michael Stoute Ballymacoll Stud Regula legii Lasă Leul să urle 2'33 "72
2003 Kris Kin Regatul UnitRegatul Unit Regatul Unit Kris S. Kieren Fallon Michael Stoute Saeed Suhail The Great Gatsby Alamshar 2'33 "35
2002 Chaparral înalt IrlandaIrlanda Irlanda Puțurile lui Sadler Johnny Murtagh Aidan O'Brien Sue Magnier și Michael Tabor Aripa Hawk Balada Lunii 2'39 "45
2001 Galileo IrlandaIrlanda Irlanda Puțurile lui Sadler Michael Kinane Aidan O'Brien Sue Magnier și Michael Tabor Golan Tobougg 2'33 "27
2000 Sinndar IrlandaIrlanda Irlanda Marea Lojă Johnny Murtagh John Oxx Aga Khan IV. Sakhee Beat Hollow 2'36 "75

1950-1999

Shirley Heights , reușită în derby-ul din 1978, de Bob Demuyser (1920-2003)
an câştigător țară Tată jocheu Antrenor proprietar Al doilea Al treilea timp
1950 Galcador FranţaFranţa Franţa Djebel Rae Johnstone Charles Semblat Marcel Boussac Prințul Simon Eclipsă dublă 2'36 "80
1951 Arctic Prince Regatul UnitRegatul Unit Regatul Unit Prințul Chevalier Chuck Spares Willie Stephenson Joseph McGrath Nepotul lui Sybil Cutie de semnalizare 2'39 "40
1952 Tulyar Regatul UnitRegatul Unit Regatul Unit Teheran Charlie Smirke Marcus Marsh Aga Khan III. Timpul gay Faubourg II 2'36 "40
1953 Pinza Regatul UnitRegatul Unit Regatul Unit Chanteur Sir Gordon Richards Norman Bertie Sir Victor Sassoon aureole Calul roz 2'35 "60
1954 Niciodata nu spune ca mori Regatul UnitRegatul Unit Regatul Unit Nasrullah Lester Piggott Joseph Lawson Robert Sterling Clark Noaptea Arabiei Darius 2'35 "80
1955 Phil Drake FranţaFranţa Franţa Amiralul Drake Freddie Palmer François Mathet Doamna Léon Volterra Panaslipper Acropolă 2'39 "80
1956 Lavandin FranţaFranţa Franţa Verso Rae Johnstone Alec Head Pierre Wertheimer Montaval Roistar 2'36 "40
1957 Crepello Regatul UnitRegatul Unit Regatul Unit Donatello Lester Piggott Noel Murless Sir Victor Sassoon Ballymoss Pipă păcii 2'35 "40
1958 Hard Ridden Regatul UnitRegatul Unit Regatul Unit Sos tare Charlie Smirke Mick Rogers Sir Victor Sassoon Paddy's Point Nagami 2'41 "20
1959 Partia Regatul UnitRegatul Unit Regatul Unit Golful Persic Harry Carr Cecil Boyd-Rochfort Sir Humphrey de Trafford Fidalgo Shantung 2'36 "00
1960 Sf. Paddy Regatul UnitRegatul Unit Regatul Unit aureole Lester Piggott Noel Murless Sir Victor Sassoon Alcaeus Kythnos 2'35 "80
1961 Psidium Regatul UnitRegatul Unit Regatul Unit Pardal Roger Poincelet Harry Wragg Etti Plesch Dicta Drake Pardao 2'36 "40
1962 Larkspur IrlandaIrlanda Irlanda Niciodata nu spune ca mori Neville Sellwood Vincent O'Brien Raymond R. Guest Arcor Le Cantilien 2'37 "60
1963 Relko FranţaFranţa Franţa Tanerko Yves Saint-Martin François Mathet François Dupré Negustor Venturer Ragusa 2'39 "40
1964 Moș Crăciun Regatul UnitRegatul Unit Regatul Unit Chamossaire Scobie Breasley Mick Rogers John Ismay Indiana Dilettante II 2'41 "98
1965 Sea-Bird II FranţaFranţa Franţa Dan Cupidon Pat Glennon Etienne Pollet Jean Ternynck Meadow Court spun 2'38 "41
1966 Charlottown Regatul UnitRegatul Unit Regatul Unit Charlottesville Scobie Breasley Gordon Smyth Lady Zia Wernher Pretendre Prințul Negru II 2'37 "63
1967 Palatul Regal Regatul UnitRegatul Unit Regatul Unit Ballymoss George Moore Noel Murless Jim Joel Ribocco Tablă de săgeți 2'33 "36
1968 Sir Ivor IrlandaIrlanda Irlanda Sir Gaylord Lester Piggott Vincent O'Brien Raymond R. Guest Connaught Muntele Athos 2'38 "73
1969 Blakeney Regatul UnitRegatul Unit Regatul Unit Hethersett Ernie Johnson Arthur M. Budgett Arthur M. Budgett Cizmar Prinț Regent 2'40 "30
1970 Nijinsky IrlandaIrlanda Irlanda Dansatoare de Nord Lester Piggott Vincent O'Brien Charles W. Engelhard, Jr. Gyr Stintino 2'34 "68
1971 Mill Reef Regatul UnitRegatul Unit Regatul Unit Nu vă îndoiți niciodată Geoff Lewis Ian Balding Paul Mellon Tei Balul irlandez 2'37 "14
1972 Roberto IrlandaIrlanda Irlanda Salut la rațiune Lester Piggott Vincent O'Brien John W. Galbreath Rheingold Pentland Firth 2'36 "09
1973 Morston Regatul UnitRegatul Unit Regatul Unit Ragusa Edward Hide Arthur M. Budgett Arthur M. Budgett Cavo Doro Freefoot 2'35 "92
1974 Cavaler de zăpadă Regatul UnitRegatul Unit Regatul Unit Firestreak Brian Taylor Peter Nelson Sharon Phillips Printul Imperial Giacometti 2'35 "04
1975 Grundy Regatul UnitRegatul Unit Regatul Unit Nepot mare Pat Eddery Peter Walwyn Dr. Carlo Vittadini Nobiliar Dansatoare Hunza 2'35 "35
1976 Empery FranţaFranţa Franţa Vag Nobil Lester Piggott Maurice Zilber Nelson Bunker Hunt Relkino Ovăz 2'35 "69
1977 Menestrelul IrlandaIrlanda Irlanda Dansatoare de Nord Lester Piggott Vincent O'Brien Robert Sangster Hot Grove Mirele înroșit 2'36 "44
1978 Shirley Heights Regatul UnitRegatul Unit Regatul Unit Mill Reef Greville Starkey John Dunlop Contele de Halifax Sunet hawaian Omul Rămășiță 2'35 "30
1979 Troia Regatul UnitRegatul Unit Regatul Unit Petingo Willie Carson Dick Hern Michael Sobell și Arnold Weinstock Dickens Hill Copilul din nord 2'36 "59
1980 Henbit Regatul UnitRegatul Unit Regatul Unit Hawaii Willie Carson Dick Hern Etti Plesch Maestrul Willie Rankin 2'34 "77
1981 Shergar Regatul UnitRegatul Unit Regatul Unit Nepot mare Walter Swinburn Michael Stoute Aga Khan IV. Sclipire de aur Aer sclipitor 2'44 "21
1982 Lâna de aur IrlandaIrlanda Irlanda Nijinsky Pat Eddery Vincent O'Brien Robert Sangster Atingerea Lemnului Silver Hawk 2'34 "27
1983 Teenoso Regatul UnitRegatul Unit Regatul Unit Tineret Lester Piggott Geoff Wragg Eric Moller Castelul Carlingford Shearwalk 2'49 "07
1984 Secreto IrlandaIrlanda Irlanda Dansatoare de Nord Christy Roche David O'Brien Luigi Miglitti El Gran Senor Mighty Flutter 2'39 "12
1985 Ancoră de alunecare Regatul UnitRegatul Unit Regatul Unit Shirley Heights Steve Cauthen Henry Cecil Lord Howard de Walden Societatea de avocatură Damister 2'36 "23
1986 Shahrastani Regatul UnitRegatul Unit Regatul Unit Nijinsky Walter Swinburn Michael Stoute Aga Khan IV. Dansând curajos Mashkour 2'37 "13
1987 Punct de referinta Regatul UnitRegatul Unit Regatul Unit Mill Reef Steve Cauthen Henry Cecil Louis Freedman Cele mai binevenite Bellotto 2'33 "90
1988 Kahyasi Regatul UnitRegatul Unit Regatul Unit Ile de Bourbon Ray Cochrane Luca Cumani Aga Khan IV. Furtuna glaciară Doyoun 2'33 "84
1989 Nashwan Regatul UnitRegatul Unit Regatul Unit Mirele înroșit Willie Carson Dick Hern Hamdan Al Maktoum Terimon Cacoethes 2'34 "90
1990 Quest for Fame Regatul UnitRegatul Unit Regatul Unit Rainbow Quest Pat Eddery Roger Charlton Khalid Abdullah Cerbul albastru Elmaarmul 2'37 "26
1991 Generos Regatul UnitRegatul Unit Regatul Unit Caerleon Alan Munro Paul Cole Prințul Fahd bin Salman Marju Steaua din Gdansk 2'34 "00
1992 Dr. Devious Regatul UnitRegatul Unit Regatul Unit Ahonoora John Reid Peter Chapple-Hyam Sidney H. Craig Sf. Jovite Silver Wisp 2'36 "19
1993 Comandant șef Regatul UnitRegatul Unit Regatul Unit Dansând curajos Michael Kinane Henry Cecil Khalid Abdullah Judecător albastru Blues Traveler 2'34 "51
1994 A primit Regatul UnitRegatul Unit Regatul Unit Coroana șefului Willie Carson John Dunlop Hamdan Al Maktoum Teatrul Regelui Colonelul Collins 2'34 "16
1995 Tarra de miel Regatul UnitRegatul Unit Regatul Unit Nijinsky Walter Swinburn Saeed bin Suroor S. bin Maktoum al Maktoum Tamure Prezentare 2'32 "31
1996 Shaamit Regatul UnitRegatul Unit Regatul Unit Mtoto Michael Hills William Haggas Khalifa Dasmal Dushyantor Shantou 2'35 "05
1997 Benny the Dip Regatul UnitRegatul Unit Regatul Unit Silver Hawk Willie Ryan John Gosden Landon Knight Patriarhul de argint Romanov 2'35 "77
1998 Înălțime mare Regatul UnitRegatul Unit Regatul Unit Proprietate înaltă Olivier Peslier Luca Cumani Obaid Al Maktoum Onoruri de oraș Săgeată de frontieră 2'33 "88
1999 Jurământ Regatul UnitRegatul Unit Regatul Unit Fairy King Kieren Fallon Henry Cecil The Thoroughbred Corp. Daliapour Beat All 2'37 "43

1900-1949

Spy Kop câștigă derby-ul din 1920 (prim plan)
an câştigător jocheu Antrenor proprietar timp
1900 jubileul de Diamant Herbert Jones Richard Marsh Prinț de Wales, mai târziu Edward al VII-lea. 2:42
1901 Volodyovski Lester Reiff John Huggins William Collins Whitney 2: 40.8
1902 Ard Patrick Skeets Martin Sam draga John Gubbins 2: 42.2
1903 Nisip de stâncă Danny Maher George Blackwell Sir James Miller 2: 42.8
1904 Sf. Amant Kempton Cannon Alfred Hayhoe Leopold de Rothschild 2: 45.4
1905 Cicero Danny Maher Percy Peck Al 5-lea conte de Rosebery 2: 39.6
1906 Mentă Danny Maher Peter Gilpin Maior Eustace Loder 2: 36.8
1907 Orby John Reiff Dr. Fred MacCabe Richard Croker 2:44
1908 Signorinetta Billy Bullock Edoardo Ginistrelli Edoardo Ginistrelli 2: 39.8
1909 Minoru Herbert Jones Richard Marsh Edward al VII-lea 2: 42.7
1910 Lviv Bernard Dillon Alec Taylor, Jr. Alfred Cox 2: 35.2
1911 Sunstar George Stern Charles Morton Jack B. Joel 2: 36.8
1912 Tagalie John Reiff Dawson Waugh Walter Raphael 2: 38.8
1913 Stareț Edwin Piper Tom Lewis Alan Cunliffe 2: 37.6
1914 Durbar II Matt MacGee Tom Murphy Herman Duryea 2: 38.4
1915 Pomerania Steve Donoghue Charles Peck Solly Joel 2: 32.6
1916 Fifinella Joseph Childs Dick Dawson Sir Edward Hulton 2: 36.6
1917 Gay Crusader Steve Donoghue Alec Taylor, Jr. Alfred W. Cox 2: 40.6
1918 Gainsborough Joe Childs Alec Taylor, Jr. Lady James Douglas 2: 33.2
1919 Marea Parada Fred Templeman Frank Barling Baronul 1 Glaneley 2: 35.8
1920 Spy Kop Frank O'Neil Peter Gilpin Maiorul Giles Loder 2.34.8
1921 umorist Steve Donoghue Charles Morton Jack B. Joel 2: 36.2
1922 Căpitanul Cuttle Steve Donoghue Fred Darling Primul baron Woolavington 2: 34.6
1923 papirus Steve Donoghue Basil Jarvis Ben Irish 2:38
1924 Sansovino Tommy Weston George Lambton Al 17-lea conte de Derby 2:46
1925 mană Steve Donoghue Fred Darling Henry E. Morris 2: 40.6
1926 Corona Joe Childs Fred Darling Primul baron Woolavington 2: 47,8
1927 Sună băiatul Charlie Elliott Jack Watts Frank Curzon 2: 34.4
1928 Felstead Harry Wragg Ossis Bell Sir Hugo Cunliffe-Owen 2: 34.8
1929 Trigio Joe Marshall Dick Dawson William Barnett 2: 36.4
1930 Blenheim II Harry Wragg Dick Dawson Aga Khan III. 2: 38.2
1931 Cameronian Freddie Fox Fred Darling Arthur Dewar 2: 36.6
1932 Al cincilea aprilie Fred Lane Tom Walls Tom Walls 2: 43.2
1933 Hyperion Tommy Weston George Lambton Al 17-lea conte de Derby 2:34
1934 Windsor Lad Charlie Smirke Marcus Marsh Maharaja din Rajpipla 2:34
1935 Bahram Freddie Fox Frank Butters Aga Khan III. 2:36
1936 Mahmoud Charlie Smirke Frank Butters Aga Khan III. 2: 33.8
1937 Soare la mijlocul zilei Michael Beary Fred Butters Lettice Mary Miller 2: 37.6
1938 Bois Roussel Charlie Elliott Fred Darling Peter Beatty 2: 39.2
1939 Petru albastru Eph Smith Jack Jarvis Al 6-lea conte de Rosebery 2: 36.8
1940 Pont l'Évêque Sam Wragg Fred Darling Fred Darling 2: 30.8
1941 Owen Tudor Billy Nevett Fred Darling Catherine Macdonald-Buchanan 2:32
1942 Strada Watling Harry Wragg Walter Earl Al 17-lea conte de Derby 2: 29.6
1943 Înțelegere directă Tommy Carey Walter Nightingall Dorothy Paget 2: 30.4
1944 Umflarea oceanului Billy Nevett John Jarvis Al 6-lea conte de Rosebery 2:31
1945 Dante Billy Nevett Mathew Peacock Sir Eric Ohlson 2: 26.6
1946 În aer Tommy Lowrey Dick Perryman John E. Ferguson 2: 44,6
1947 Căutător de perle George Bridgland Percy Carter Baronul Geoffroy de Waldner 2: 38.4
1948 Iubirea mea Rae Johnstone Richard Carver Aga Khan III. & Leon Volterra 2:40
1949 Nimbus II Charlie Elliott George Colling Marion Glenister 2:42

1850-1899

Lord Lyon câștigând Derby-ul la Epsom în 1866, William Shayer
Isinglass câștigă Derby-ul din 1893, prima etapă a victoriei sale cu triplă coroană
an câştigător jocheu Antrenor proprietar timp
1850 Voltigeur Job Marson R. Hill Al doilea conte de Zetland 2:50
1851 Teddington Job Marson Alec Taylor, Sr. Sir Joseph Hawley 2:51
1852 Daniel O'Rourke Frank Butler John Scott John Bowes 3:20
1853 Vest-australian Frank Butler John Scott John Bowes 2:55
1854 Andover Alfred Day John Day, Jr. John Gully 2:52
1855 Wild Dayrell Robert Sherwood Rickaby Francis Popham 2:54
1856 Ellington Tom Aldcroft Tom Dawson Amiralul Octavius ​​Vernon Harcourt 3:40
1857 Flash Bonny Jack Charlton William I'Anson William I'Anson 2:45
1858 Beadsman John Wells George Manning Sir Joseph Hawley 2:54
1859 Musjid John Wells George Manning Sir Joseph Hawley 2:59
1860 Thormanby Harry Custance Mathew Dawson James Merry 2:55
1861 Kettledrum Ralph Bullock Oates Colonelul Charles Towneley 2:45
1862 Caractacus John Parsons Robert Smith Charles Snewing 2:45
1863 Macaroane Tom Chaloner Godding Richard Naylor 2:50
1864 Blair Athol Jim Snowden William I'Anson William I'Anson 2:43
1865 Gladiateur Harry Grimshaw Tom Jennings, Sr. Comte Frédéric de Lagrange 2:46
1866 Lord Lyon Harry Custance James Dover Richard Sutton 2:50
1867 Pustnic John Daley Doar Henry Chaplin 2:42
1868 Halat albastru John Wells John Porter Sir Joseph Hawley 2:43
1869 Pretendent John Osborne Tom Dawson John Johnstone 2:52
1870 Kingcraft Tom French Mathew Dawson 6. vicontele Falmouth 2:45
1871 Favonius Tom French Joseph Hayhoe Baronul Mayer de Rothschild 2:50
1872 Cremorne Charlie Maidment William Gilbert Henry Savile 2:45
1873 Doncaster Fred Webb Robert Peck James Merry 2:50
1874 George Frederick Harry Custance Tom Leader WS Cartwright 2:46
1875 Galopin Jack Morris John Dawson Gusztáv Batthyány 2:48
1876 Kisber Charlie Maidment Joseph Hayhoe Alexander Baltazzi 2:44
1877 Silvio Fred Archer Mathew Dawson 6. vicontele Falmouth 2:50
1878 Sefton Harry Constable Alec Taylor, Sr. William Stirling Crawfurd 2:56
1879 Sir Bevys George Fordham Joseph Hayhoe Lionel de Rothschild 3:20
1880 Îndoiți sau Fred Archer Robert Peck Primul Duce de Westminster 2:46
1881 Iroquois Fred Archer Jacob Pincus Pierre Lorillard IV 2:50
1882 Shotover Tom Cannon John Porter Primul Duce de Westminster 2:45
1883 Sfântul Blaise Tom Cannon John Porter Sir Frederick Johnstone 2:48
1884 = Harvester Sam Loates James Jewitt Sir J. Willoughby 2:46
= Sf. Gatien Charlie Wood Robert Sherwood Jack Hammond
1885 Melton Fred Archer Mathew Dawson 20. Baronul Hastings 2:44
1886 Ormonde Fred Archer John Porter Primul Duce de Westminster 2:45
1887 Merry Hampton Jack Watts Martin Gurry George Baird 2:43
1888 Ayrshire Fred Barrett George Dawson 6. Duce de Portland 2:43
1889 Donovan Tommy Loates George Dawson 6. Duce de Portland 2:44
1890 Sainfoin Jack Watts John Porter Sir James Miller 2:49
1891 Uzual George Barrett John Porter Sir Frederick Johnstone 2:56
1892 Sir Hugo Fred Allsopp Tom Wadlow Al treilea Earl Bradford 2:44
1893 Clei de peşte Tommy Loates James Jewitt Harry LB McCalmont 2:43
1894 Ladas Jack Watts Mathew Dawson Al 5-lea conte de Rosebery 2:45
1895 Sir Visto Sam Loates Mathew Dawson Al 5-lea conte de Rosebery 2:43
1896 curmal japonez Jack Watts Richard Marsh Prinț de Wales, mai târziu Edward al VII-lea. 2:42
1897 Galtee More Charlie Wood Sam draga John Gubbins 2:44
1898 Jeddah Otto Madden Richard Marsh James Larnach 2:47
1899 Vulpe zburatoare Morny Cannon John Porter Primul Duce de Westminster 2:42

1800-1849

Campion, câștigător al Derbyului din 1800, gravat după o pictură de John Nott Sartorius (1759–1828)
Whisker , câștigătorul
derby-ului din 1815, fiul câștigătorului din derby-ul din 1793 Waxy și
fratele complet al câștigătorului din derby-ul din 1810 Whalebone ,
pictură de John Frederick Herring senior
an câştigător jocheu Antrenor proprietar timp
1800 campion Bill Clift Tom Perren Christopher Wilson
1801 Eleanor John Saunders J. Frost Sir Charles Bunbury
1802 Tiran Frank Buckle Robert Robson 3. Duce de Grafton
1803 Idem Bill Clift John Lonsdale Sir Hedworth Williamson
1804 Hanibal Bill Arnull Frank Neale Al 3-lea conte de Egremont
1805 Cardinalul Beaufort Denni Fitzpatrick Dixon Boyce Al 3-lea conte de Egremont
1806 Paris John Shepherd Richard Prince Baronul 3 Foley
1807 Alegeri John Arnull Dixon Boyce Al 3-lea conte de Egremont
1808 Tigaie Frank Collinson John Lonsdale Sir Hedworth Williamson
1809 Papă Tom Goodison Robert Robson 3. Duce de Grafton
1810 Whaleebone Bill Clift Robert Robson 3. Duce de Grafton
1811 fantomă Frank Buckle James Edwards Sir John Shelley
1812 Octavius Bill Arnull Dixon Boyce Robert Ladbroke
1813 Smolensko Tom Goodisson Crouch Sir Charles Bunbury
1814 Blucher Bill Arnull Dixon Boyce Al doilea baron Stawell
1815 Mustati Tom Goodison Robert Robson 4. Duce de Grafton
1816 Prințul Leopold Will Wheatley William Butler Ducele de York
1817 Azor Jem Robinson Robert Robson John Payne
1818 Sam Sam Chifney, Jr. W. Chifney Thomas Thornhill
1819 Tiresias Bill Clift Richard Prince 4. Duce de Portland
1820 Marinar Sam Chifney, Jr. W. Chifney Thomas Thornhill
1821 Gustavus Sam Day Crouch John Hunter
1822 Moise Tom Goodison William Butler Ducele de York
1823 Emilius Frank Buckle Robert Robson John Udney
1824 Cedric Jem Robinson James Edwards Sir John Shelley
1825 Middleton Jem Robinson Edwards Al 5-lea conte de Jersey
1826 Lapdog George Dockeray Pasăre Al 3-lea conte de Egremont
1827 mameluc Jem Robinson Edwards Al 5-lea conte de Jersey
1828 Cadland Jem Robinson Dixon Boyce 5. Duce de Rutland
1829 Frederick John Forth John Forth William Gratwicke
1830 Priam Sam Day William Chifney William Chifney
1831 spaniel Will Wheatley J. Rogers Vicontele Lowther
1832 Sf. Giles Bill Scott J. Webb Robert Ridsdale
1833 Periculos Jem Chapple I. Sadler Isaac Sadler
1834 Plenipotenţiar Patrick Connolly G. Payne Stanlake Batson
1835 De varsta Bill Scott John Scott John Bowes
1836 Golful Middleton Jem Robinson John Edwards Al 5-lea conte de Jersey
1837 Fosfor George Edwards J. Doe Al 4-lea baron Berners
1838 Amato Jem Chapple Ralph Sherwood Sir Gilbert Heathcote
1839 Bloomsbury Sim templeman William Ridsdale William Ridsdale
1840 Mică minune William Macdonald John Forth David Robertson
1841 Încoronare Patrick Connolly Pictor Abraham Rawlinson
1842 Attila Bill Scott John Scott Generalul Anson
1843 Cotherstone Bill Scott John Scott John Bowes
1844 Orlando Nat Flatman cooper Colonelul Jonathan Peel
1845 Monarhul Vesel Foster Bell John Forth William Gratwicke
1846 Pirus Primul Sam Day John Day John Gully 2:55
1847 cazac Sim templeman John Day, Jr. TH Pedley 2:52
1848 Surplice Sim templeman John Kent Al III-lea vicontele Clifden 2:48
1849 Olandezul zburător Charlie Marlow Fobert Al 13-lea conte de Eglinton 3:00

1780-1799

Zgârie-nori, câștigător al Derby-ului din 1789
an câştigător jocheu Antrenor proprietar timp
1780 Diomed Sam Arnull R. Teasdale Sir Charles Bunbury
1781 Tânără Eclipsă Charles Hindley Dennis O'Kelly
1782 Asasin Sam Arnull Frank Neale Al 3-lea conte de Egremont
1783 Saltram Charles Hindley Frank Neale John Parker, primul baron Boringdon
1784 sergent John Arnull Dennis O'Kelly
1785 Aimwell Charles Hindley John Pratt Primul conte de Clermont
1786 Nobil J. White Frank Neale Tommy Panton
1787 Sir Peter Teazle Sam Arnull Saunders Al 12-lea conte de Derby
1788 Sir Thomas William South Frank Neale George al IV-lea
1789 Zgârie-nori Sam Chifney, Sr. Matt Stephenson 5. Duce de Bedford
1790 Rhadamanthus John Arnull John Pratt Primul Earl Grosvenor
1791 Dornic Matt Stephenson Matt Stephenson 5. Duce de Bedford
1792 John Bull Frank Buckle John Pratt Primul Earl Grosvenor
1793 Ceros Bill Clift Robert Robson Sir Ferdinando Poole
1794 Daedalus Frank Buckle John Pratt Primul Earl Grosvenor
1795 Vultur răspândit Anthony Wheatley Richard Prince Sir Frank Standish
1796 Didelot John Arnull Richard Prince Sir Frank Standish
1797 Colt de Fidget John Singleton Matt Stephenson 5. Duce de Bedford
1798 Sir Harry Sam Arnull Frank Neale Joseph Cookson
1799 Arhiduce John Arnull Richard Prince Sir Frank Standish

Vezi si

Portal: Sporturi ecvestre  - Prezentare generală a conținutului Wikipedia privind sporturile ecvestre

Link-uri web

Dovezi individuale

  1. Mulțimile vin la Epsom pentru Derby Day . Stirile BBC.
  2. BBC Worldwide oferă drepturi TV internaționale la Epsom Derby . Sport cal.
  3. arhivării copie ( amintirea originalului din 14 noiembrie 2011 în Internet Archive ) Info: Arhiva link - ul a fost introdus în mod automat și nu a fost încă verificată. Vă rugăm să verificați linkul original și arhivă conform instrucțiunilor și apoi eliminați această notificare. @ 1@ 2Șablon: Webachiv / IABot / www.epsomdowns.co.uk
  4. Pagina 135 , The Hidden Places of East Anglia: Inclusiv Essex, Suffolk, Norfolk și Cambridgeshire, Barbara Vesey, 2003, Travel Publishing, ISBN 1-902007-91-3