Uniunea Internațională de Triatlon (ITU) este organizația internațională umbrelă de triatlon. Sediul se află la Lausanne , Elveția , din 2014 . Organizează campionatele mondiale oficiale la duatlon (alergare-ciclism-alergare), triatlon (înot-ciclism-alergare), triatlon de iarnă (alergare-munte-bicicletă-schi fond) și acvatlon (alergare-înot-alergare). În fiecare an are loc o adunare generală.
organizare
Asociația a fost înființată la inițiativa președintelui COI de atunci Juan Antonio Samaranch la Avignon în 1989 pentru a oferi triatlonului un cadru oficial în cursul popularității sale în creștere.
La unsprezece ani de la înființarea asociației, sportul a fost acceptat ca disciplină olimpică în 2000.
Canadianul Les McDonald († 4 septembrie 2017), care a fost în funcție până la cel de-al 21-lea Congres al UIT de la Madrid în noiembrie 2008, a fost ales primul președinte în 1989.
Succesorul McDonald’s și actualul președinte al UIT este spaniolul Marisol Casado , care anterior a condus asociația spaniolă „Federación Española de Triatlón” ca secretar general timp de aproximativ 20 de ani și a fost președinte al ETU din 2002 până în 2009 .
În decembrie 2016, Casado a fost ales președinte ITU pentru un al treilea mandat la Madrid.
Obiectivele și sarcinile sunt:
- Organizarea curselor la un nivel ridicat de organizare
- Promovarea sportivilor
- Proiecte de instruire în țările în curs de dezvoltare
- Lupta împotriva dopajului
UIT este, de asemenea, responsabilă pentru campionatele oficiale de duatlon (alergare-ciclism-alergare) și acvatlon (înot-alergare).
structura
La nivel național este
responsabil de organizarea și formarea echipei naționale, precum și de găzduirea seriei naționale de concurs.
Comitetul sportivilor
La fiecare doi ani, UIT numește un comitet de sportivi, care este format din zece sportivi de pe cel puțin trei continente și este format dintr-un număr egal de bărbați și femei. Membrii aleși servesc drept legătură între sportivi, personalul ITU și consiliul de administrație. În octombrie 2018, au fost aleși în comitetul sportivilor:
-
Femei: Lisa Nordén (SWE), Rachel Klamer (NED), Ai Ueda (JPN), Claire Michel (BEL), Sally Pilbeam (AUS, paratriathlete)
-
Bărbați: Tony Dodds (NZL), Tamás Tóth (HUN), Yannick Bourseaux (FRA, paratriathlete), Simon de Cuyper (BEL), Jonathan Görlach (AUS, paratriathlete)
Hall of Fame
În 2014, UIT a introdus un „Hall of Fame” în care sportivii sunt onorați pentru realizările lor. Lista include Erin Baker , Emma Carney , Karen Smyers , Mark Allen , Simon Lessing și Greg Welch .
Următoarele au fost nominalizate pentru includere în 2015:
Campionatele Mondiale de Triatlon
Distanță sprint
elită
Campionatul mondial la distanța sprint de triatlon (750 m înot, 20 km ciclism și 5 km alergare) a avut loc pentru prima dată în 2010 la Lausanne.
echipă
Cu acest format de releu, cei trei sportivi trebuie să parcurgă fiecare a treia distanță de sprint:
femei
Data / anul |
locul de desfășurare |
Campion mondial |
Locul doi |
locul al treilea
|
---|
12 august 2007 |
Ungaria Tiszaújváros
|
Rusia Irina Abyssova , Elena Matveeva , Anastasia Yatsenko
|
Ucraina Inna Zyhanok , Julija Jelistratowa , Olesya Prystayko
|
Italia Daniela Chmet , Charlotte Bonin , Nadia Cortassa
|
1 noiembrie 2006 |
Mexic Cancun
|
Italia Daniela Chmet , Beatrice Lanza , Nadia Cortassa
|
Statele Unite Sarah Groff , Mary Beth Ellis , Michelle Lindsay
|
Spania Ana Burgos , Zurine Rodriguez , Ainhoa Murúa
|
31 iulie 2003 |
Ungaria Tiszaújváros |
Australia Nikki Butterfield , Mirinda Carfrae , Pip Taylor
|
Spania Ainhoa Murúa , Pilar Hidalgo , Ana Burgos
|
Italia Beatrice Lanza , Silvia Gemignani , Nadia Cortassa
|
bărbați
Data / anul |
locul de desfășurare |
Campion mondial |
Locul doi |
locul al treilea
|
---|
12 august 2007 |
Ungaria Tiszaújváros
|
Rusia Alexander Bryukhankov , Dmitri Polyansky , Vladímir Turbaevskiy
|
Germania Claude Eksteen , Helge Mütschard Christian Prochnow
|
Spania Francesc Godoy , Javier Gómez Noya , Jose Tovar
|
1 noiembrie 2006 |
Mexic Cancun
|
Statele Unite Brian Fleischmann , Matthew Reed , Andy Potts
|
Germania Jan Frodeno , Daniel Unger , Maik Petzold
|
Canada Kyle Jones , Colin Jenkins , Paul Tichelaar
|
31 iulie 2003 |
Ungaria Tiszaújváros |
Australia Simon Thompson , Richie Cunningham , Brad Kahlefeldt
|
Spania Clemente Alonso , Jose Merchan , Iván Raña
|
Ucraina Vladímir Turbaevskiy , Andriy Glushchenko , Maxim Kriat
|
1992 |
Canada Huntsville
|
Noua Zeelandă Paul Amey , Cameron Brown , Bryan Rhodes
|
|
|
Releu echipe mixte
Campionatul mondial în echipa mixtă a avut loc pentru prima dată în 2009. O echipă este formată din două femei și doi bărbați, fiecare dintre ei finalizând un triatlon în succesiune rapidă. Distanțele (care urmează să fie completate de patru ori în total) variază în conformitate cu Regulile de concurs ale UIT, în funcție de condițiile locale, între 250 m și 300 m înot, 5 km până la 8 km cu bicicleta și 1,5 km până la 2 km alergare.
Acest format de curse a fost inclus și în programul Olimpiadei de vară Tokyo 2020.
Data / anul |
locul de desfășurare |
Campion mondial |
Locul doi |
locul al treilea
|
---|
7 iulie 2019 |
Germania Hamburg
|
Franţa Émilie Morier , Léo Bergere , Cassandre Beaugrand , Vincent Luis
|
Germania Laura Lindemann , Valentin Wernz , Nina Eim , Justus Nieschlag
|
Australia Natalie Van Coevorden , Aaron Royle , Emma Jeffcoat , Jacob Birtwhistle
|
15 iulie 2018 |
Germania Hamburg |
Franţa Léonie Périault , Dorian Coninx , Cassandre Beaugrand , Vincent Luis
|
Australia Natalie Van Coevorden , Aaron Royle , Ashleigh Gentle , Jacob Birtwhistle
|
Statele Unite Kirsten Kasper , Ben Kanute , Katie Zaferes , Kevin McDowell
|
16 iulie 2017 |
Germania Hamburg |
Australia Charlotte McShane , Jacob Birtwhistle , Matthew Hauser , Ashleigh Gentle
|
Statele Unite Matthew Mcelroy , Ben Kanute , Kirsten Kasper , Katie Zaferes
|
Olanda Rachel Klamer , Maaike Caelers , Marco Van Der Stel , Jorik Van Egdom
|
17 iulie 2016 |
Germania Hamburg |
Statele Unite Gwen Jorgensen , Ben Kanute , Kirsten Kasper , Joe Maloy
|
Australia Charlotte McShane , Jacob Birtwhistle , Emma Jackson , Ryan Bailie
|
Germania Laura Lindemann , Jonathan Zipf , Hanna Philippin , Gregor Buchholz
|
13 iulie 2014 |
Germania Hamburg |
Regatul Unit Lucy Hall , Vicky Holland , Jonathan Brownlee , Alistair Brownlee
|
Franţa Cassandre Beaugrand , Dorian Coninx , Audrey Merle , Vincent Luis
|
Ungaria Zsófia Kovács , Tamás Tóth , Margit Vanek , Ákos Vanek
|
21 iulie 2013 |
Germania Hamburg |
Germania Anja Knapp , Jan Frodeno , Anne Haug , Franz Löschke
|
Noua Zeelandă Andrea Hewitt , Tony Dodds , Kate Mcilroy , Ryan Sissons
|
Statele Unite Sarah True , Ben Kanute , Gwen Jorgensen , Cameron Dye
|
26 august 2012 |
Suedia Stockholm
|
Regatul Unit Vicky Holland , William Clarke , Non Stanford , Jonathan Brownlee
|
Franţa Jessica Harrison , Tony Moulai , Carole Péon , Vincent Luis
|
Rusia Irina Abyssowa , Dmitri Polyansky , Alexandra Rasarjonowa , Alexander Brjuchankow
|
21 august 2011 |
Elveţia Lausanne
|
Regatul Unit Jodie Stimpson , Helen Jenkins , Jonathan Brownlee , Alistair Brownlee
|
Elveţia Nicola Spirig , Melanie Annaheim , Sven Riederer , Ruedi Wild
|
Germania Rebecca Robisch , Anja Dittmer , Steffen Justus , Maik Petzold
|
22 august 2010 |
Elveţia Lausanne |
ElveţiaNicola Spirig, Daniela Ryf , Ruedi Wild, Sven Riederer |
Franţa Jessica Harrison , Carole Péon , David Hauss , Frédéric Belaubre
|
Noua Zeelandă Nicky Samuels , Kate McIlroy , Tony Dodds , Ryan Sissons
|
28 iunie 2009 |
Statele Unite Des Moines
|
Elveţia Magali Di Marco Messmer , Daniela Ryf, Ruedi Wild, Lukas Salvisberg
|
Australia Emma Moffatt , Emma Snowsill , Courtney Atkinson , Brad Kahlefeldt
|
Canada Kathy Tremblay , Lauren Groves , Brent McMahon , Simon Whitfield
|
Flora Duffy - Campioană mondială la triatlon la distanță scurtă (2016 și 2017)
Javier Gómez Noya - Campion mondial la triatlon la distanță scurtă (2008, 2010, 2013, 2014 și 2015)
Triatlon la distanță mică
UIT organizează campionate mondiale pe „distanță scurtă” sau „distanță olimpică de triatlon” din 1989 (vezi și distanțe de triatlon ). Distanțele pentru aceste curse ITU sunt
- 1,5 km înot,
- 40 km cu bicicleta
- și 10 km de alergare.
Ciclismul în alunecare este permis pe distanța scurtă. A existat un clasament la Cupa Mondială din 1991 până în 2008: diferite rezultate din cursele Cupei Mondiale ale unui sezon au fost reunite aici.
Pentru prima dată în 2009, campionatul mondial a fost extins de la o singură cursă la o serie internațională de competiții diferite pe șapte competiții cu „Marea finală” din Australia ca o concluzie. Domeniul participanților la Campionatul Mondial al UIT 2009 a fost limitat la 65 de femei și bărbați, iar la evenimentul final a fost de 75. Punctele de clasare internaționale sunt decisive pentru participare. Cel mult șase sportivi pe națiune și sex au fost autorizați să înceapă pe cursă.
În cadrul ITU World Championship Series 2015 , s-au desfășurat zece curse pe tot parcursul anului, urmate de finala (Marea Finală) de la Chicago (SUA) la mijlocul lunii septembrie. În 2016, seria campionatului a durat nouă curse.
Seria de curse din 2020 a fost redusă la o singură cursă în septembrie 2020 la Hamburg, unde britanicul Georgia Taylor-Brown și francezul Vincent Luis au fost numiți campioni mondiali.
Cei mai mulți sportivi de succes
Spaniolul Javier Gómez Noya și-a asigurat deja titlul pe distanța scurtă de cinci ori și s-a plasat deja de nouă ori în clasamentul medaliilor. Simon Lessing a câștigat titlul de patru ori și Peter Robertson și Mario Mola de trei ori fiecare.
La categoria feminină, australianca Emma Snowsill a reușit să câștige de trei ori titlul de campioană mondială la distanță mică (2003, 2005 și 2006). Karen Smyers , Michellie Jones , Emma Carney , Emma Moffatt și Gwen Jorgensen au câștigat titlul de două ori.
elită
Bărbați - elită |
Femei - elită
|
---|
|
|
În 1987, prima Cupă Mondială „neoficială” a avut loc în Australia.
Bărbați - elită |
Femei - elită
|
---|
Data / anul |
locul de desfășurare |
Campion mondial |
Locul doi |
locul al treilea
|
---|
1987 |
Australia Perth
|
Noua Zeelandă Rick fântâni
|
|
|
|
an |
campion mondial |
Locul doi |
locul al treilea
|
---|
1987 |
|
|
|
|
Cupa Mondială de Triatlon
Înainte de introducerea ITU World Championship Series , un clasament la Cupa Mondială la triatlon a avut loc în perioada 1991 - 2008, în plus față de campionatul mondial organizat într-o singură competiție. Aici, ITU a reunit diverse rezultate din cursele Cupei Mondiale ale unui sezon pentru sportivi, creând astfel un clasament general.
În sezonul 2015, au avut loc opt curse de Cupa Mondială de triatlon pe distanța sprint (750 m înot, 20 km ciclism și 5 km alergare) sau distanță olimpică (1,5 km înot, 40 km ciclism și 10 km alergare).
Bărbați - elită |
Femei - elită
|
---|
|
|
echipă
U23
Pe distanța olimpică (1,5 km înot, 40 km cu bicicleta și 10 km alergare) au avut loc, de asemenea, curse din categoria U23 din 2002.
Releu mixt U23
Juniori
În același timp, ITU organizează și Campionatele Mondiale de Triathlon Junior Triathlon pe distanțe de 750 m înot, 20,9 km ciclism și 5,4 km alergare.
* În septembrie 2015, competiția pentru juniori masculin a fost amânată din cauza furtunilor și apoi scurtată la un duathlon, în timp ce cursa feminină din ziua următoare a avut loc așa cum era planificat.
Triatlon pe distanțe lungi
elită
UIT organizează campionate mondiale oficiale pe distanțe lungi din 1994 . Inițial, lungimea traseului era cunoscută în mod colocvial ca „distanța de la Nisa”, corespunzătoare Triathlon International de Nice , care a concurat pentru atenția presei cu Ironman Hawaii în anii 1980 și 1990 și unde primii campioni mondiali oficiali au fost onorați în 1994 și 1995 4 km înot, 130 km ciclism și 30 km alergare. În 2005 s-au introdus termenii Double Olympic (O2: 3 km înot, 80 km ciclism și 20 km alergare) și Triple Olympic (O3: 4 km înot, 120 km ciclism și 30 km alergare). În versiunea Regulilor competiției ITU din 2012, termenul „Long Distance” a fost apoi din nou definit pe larg, oferind organizatorului libertatea de a alege distanța de înot între 1000 și 4000 m, distanța de bicicletă între 80 km și 180 km și Distanța de alergare între 10 km și 42,2 km. În 2013, denumirile O2 (Double Olympic) și O3 (Triple Olympic) au fost abandonate din Regulamentul competiției, în schimb a fost introdusă o distanță de mijloc pe lângă distanța lungă , care nu a fost încă utilizată pentru a găzdui campionate mondiale.
Spre deosebire de campionatele mondiale la distanță sprint sau distanța olimpică, în campionatele mondiale la distanță lungă, sportivii și amatorii de elită, care sunt clasificați în grupele de vârstă, încep împreună.
Campionatele Mondiale ITU pe distanțe lungi primesc diferite niveluri de importanță în mass-media și, prin urmare, și în public în fiecare țară. În afară de un al doilea loc al lui Lothar Leder în 1994 și un al treilea loc al elvețianului Jean-Christophe Guinchard în 1997, niciun alt atlet de sex masculin din țările vorbitoare de limbă germană nu a reușit să ocupe podiumul la Campionatul Mondial al ITU pe termen lung distanță în 22 de ani. Pe de altă parte, mai mult de jumătate din clasamentele pe podium (34 din 66 de medalii din 1994 până în 2015) pentru bărbați au revenit sportivilor danezi, britanici și francezi. În zona de limbă germană, ca urmare a dominării celui mai mare triatlon din regiune de departe, Ironman Europa din Roth și Ironman Hawaii , cel puțin în mass-media germanofonă și, astfel, și în public, se bucură de o atenție considerabil mai mare . În timp ce bărbații danezi, britanici și francezi, cu excepția locului al treilea de Torbjørn Sindballe , nu au stat pe podium la ceremonia de flori Ironman Hawaii din 2007, au existat 24 de plasamente pe podium pentru bărbații germani din 1993 până în 2015 la Ironman Hawaii.
Chiar dacă Ironman Hawaii a fost promovat sub numele de "Ironman World Championship" din 1982, nu este formal un campionat mondial în adevăratul sens al cuvântului. Aceasta este o marcă comercială pe care organizatorul a înregistrat-o la Biroul de brevete și mărci cu mult înainte de înființarea asociațiilor de triatlon .
În 1998, organizatorului WTC i sa acordat utilizarea acestuia într-un acord, prin care organizatorul a confirmat că nu include un campionat mondial (în sensul unui campionat mondial acordat de o asociație). În 2006, CAS a confirmat acest acord. Aceasta înseamnă că Ironman Hawaii a fost aprobat oficial în conformitate cu legea sportului de către Asociația Americană SUA Triathlon (USAT) - dar nu de ITU. Sportivii din afara SUA trebuie să obțină, în general, o licență de zi de la federația americană pentru Ironman Hawaii. În percepția publicului, situația din triatlon în țările vorbitoare de limbă germană este comparabilă cu ciclismul sau tenisul, unde evenimente individuale precum Turul Franței sau Wimbledon primesc mai multă atenție decât campionatele oficiale.
În 2010, Campionatele Mondiale ITU pe distanță lungă au avut loc în Germania pentru prima dată și au fost organizate ca parte a triatlonului Allgäu din Immenstadt. Premiul în 2010 a fost de 50.000 USD. În 2015, la Motala , premiul a fost de 90.000 USD - câștigătorul și câștigătorul au primit fiecare 12.500 USD.
În mai 2019, cursa de la Pontevedra, Spania, va consta din 3 km înot, 113 km ciclism (3 ture) și 30 km alergare (patru ture).
bărbați |
femei
|
---|
Data / anul |
locul de desfășurare |
Campion mondial |
Locul doi |
locul al treilea
|
---|
4 mai 2019 |
Spania Pontevedra
|
Spania Javier Gómez Noya
|
Spania Pablo Dapena González
|
Slovenia Jaroslav Kovačič
|
14 iulie 2018 |
Danemarca Fyn
|
Spania Pablo Dapena González
|
Elveţia Ruedi Wild
|
Estonia Marko Albert
|
27 august 2017 |
Canada Penticton
|
Canada Lionel Sanders
|
Australia Joshua Amberger
|
Australia Joseph Gambles
|
25 sept 2016 |
Statele Unite Oklahoma
|
Franţa Sylvain Sudrie -2-
|
Franţa Cyril Viennot
|
Statele Unite Matt Chrabot
|
27 iunie 2015 |
Suedia Motala
|
Franţa Cyril Viennot
|
Danemarca Martin Jensen
|
Regatul Unit Joe Skipper
|
21 septembrie 2014 |
Republica Populară Chineză Weihai
|
Franţa Bertrand Billiard -2-
|
Franţa Sylvain Sudrie |
Franţa Cyril Viennot
|
2 iunie 2013 *
|
Franţa Belfort
|
Franţa Bertrand biliard
|
Noua Zeelandă Terenzo Bozzone
|
Luxemburg Dirk Bockel
|
29 iulie 2012 |
Spania Vitoria-Gasteiz
|
Australia Chris McCormack
|
Spania Eneko Llanos
|
Luxemburg Dirk Bockel
|
5 noiembrie 2011 |
Statele Unite Henderson
|
Statele Unite Jordan Rapp
|
Australia Joseph Gambles |
Franţa Sylvain Sudrie
|
1 august 2010 |
Germania Immenstadt
|
Franţa Sylvain Sudrie
|
Statele Unite Timothy O'Donnell
|
Franţa François Chabaud
|
25 octombrie 2009 |
Australia Perth
|
Statele Unite Timothy O'Donnell
|
Franţa Sylvain Sudrie |
Danemarca Martin Jensen
|
31 august 2008 |
Olanda Almere
|
Franţa Julien Loy -2-
|
Franţa François Chabaud |
Danemarca Martin Jensen
|
15 iulie 2007 |
Franţa Lorient
|
Franţa Julien Loy
|
Franţa Xavier Le Floch
|
Franţa Sébastien Berlier
|
19 noiembrie 2006 |
Australia Canberra
|
Danemarca Torbjørn Sindballe -2-
|
Australia Craig Alexander
|
Belgia Marino Vanhoenacker
|
7 august 2005 |
Danemarca Fredericia
|
Ucraina Viktor Zyemtsev
|
Belgia Marino Vanhoenacker |
Franţa Xavier Le Floch
|
3 iulie 2004 |
Suedia Mai tarziu
|
Danemarca Torbjørn Sindballe
|
Suedia Jonas Colting
|
Belgia Marino Vanhoenacker
|
11 mai 2003 |
Spania Ibiza
|
Spania Eneko Llanos
|
Belgia Rutger Beke
|
Franţa Xavier Le Floch
|
22 sept 2002 |
Franţa Grozav
|
Franţa Cyrille Neveu
|
Danemarca Torbjørn Sindballe |
Belgia Rutger Beke
|
5 august 2001 |
Danemarca Fredericia
|
Danemarca Peter Sandvang -3-
|
Danemarca Rasmus Henning
|
Suedia Jonas Colting
|
18 iunie 2000 |
Franţa Grozav
|
Danemarca Peter Sandvang -2-
|
Franţa Cyrille Neveu |
Franţa François Chabaud
|
11 iulie 1999 |
Suedia Mai tarziu
|
Danemarca Peter Sandvang
|
Danemarca Torbjørn Sindballe |
Italia Massimo Guadagni
|
5 septembrie 1998 |
Japonia Sado
|
Belgia Luc Van Lierde -2-
|
Olanda Rob Barel
|
Danemarca Peter Sandvang
|
8 iunie 1997 |
Franţa Grozav
|
Belgia Luc Van Lierde
|
Olanda Rob Barel |
Elveţia Jean-Christophe Guinchard
|
7 septembrie 1996 |
Statele Unite Muncie
|
Australia Greg Welch
|
Belgia Luc Van Lierde |
Regatul Unit Spencer Smith
|
1 octombrie 1995 |
Franţa Grozav
|
Regatul Unit Simon Lessing
|
Belgia Luc Van Lierde |
Canada Peter Reid
|
1994 |
Franţa Grozav
|
Olanda Rob Barel
|
Germania Piele Lothar
|
Franţa Yves Cordier
|
|
an |
campion mondial |
Locul doi |
locul al treilea
|
---|
2019 |
Belgia Alexandra Tondeur
|
Spania Judith Corachán
|
Spania Anna Noguera
|
2018 |
Danemarca Bright Frederiksen
|
Chile Bárbara Riveros Díaz
|
Australia Annabel Luxford
|
2017 |
Australia Sarah Crowley
|
Danemarca Bright Frederiksen |
Canada Heather Wurtele
|
2016 |
Regatul Unit Jodie Swallow -2-
|
Elveţia Caroline Steffen
|
Canada Rachel McBride
|
2015 |
Statele Unite Mary Beth Ellis
|
Danemarca Camilla Pedersen
|
Finlanda Kaisa Lehtonen
|
2014 |
Danemarca Camilla Pedersen
|
Finlanda Kaisa Lehtonen |
Noua Zeelandă Andrea Hewitt
|
2013 *
|
Australia Melissa Hauschildt
|
Danemarca Camilla Pedersen |
Canada Rachel McBride
|
2012 |
Elveţia Caroline Steffen -2-
|
Danemarca Camilla Pedersen |
Regatul Unit Jodie Swallow
|
2011 |
Regatul Unit Rachel Joyce
|
Regatul Unit Peștera Leanda
|
Statele Unite Meredith Kessler
|
2010 |
Elveţia Caroline Steffen
|
Olanda Yvonne van Vlerken
|
Spania Virginia Berasategui
|
2009 |
Regatul Unit Jodie Swallow
|
Australia Rebekah Keat
|
Franţa Delfinii Pelletier
|
2008 |
Regatul Unit Chrissie Wellington
|
Danemarca Charlotte Kolters
|
Olanda Yvonne van Vlerken
|
2007 |
Regatul Unit Peștera Leanda
|
Ungaria Erika Csomor
|
Regatul Unit Catriona Morrison
|
2006 |
Regatul Unit Bella Comerford
|
Italia Edith Niederfriniger
|
Franţa Johanna Daumas
|
2005 |
Belgia Kathleen Smet
|
Australia Mirinda Carfrae
|
Finlanda Tiina Boman
|
2004 |
Ucraina Tamara Kosulina
|
Danemarca Lisbeth Kristensen
|
Olanda Sione Jongstra
|
2003 |
Spania Virginia Berasategui
|
Spania Ana Burgos
|
Olanda Sione Jongstra
|
2002 |
Germania Ines Estedt -2-
|
Belgia Kathleen Smet |
Spania Virginia Berasategui
|
2001 |
Danemarca Lisbeth Kristensen
|
Suedia Lena Wahlqvist
|
Danemarca Suzanne Nielsen
|
2000 |
Franţa Isabelle Mouthon-Michellys -2-
|
Elveţia Natascha Badmann
|
Italia Daniela Lacarno
|
1999 |
Danemarca Suzanne Nielsen
|
Australia Joanne King
|
Austria Jasmine Hämmerle
|
1998 |
Australia Rina Hill
|
Suedia Lena Wahlqvist |
Japonia Megumi Shigaki
|
1997 |
Germania Ines Estedt
|
Franţa Isabelle Mouthon-Michellys
|
Spania Virginia Berasategui
|
1996 |
Statele Unite Karen Smyers
|
Franţa Sophie Delemer
|
Danemarca Suzanne Nielsen
|
1995 |
Noua Zeelandă Jenny Rose
|
Germania Ute Schäfer
|
Germania Ines Estedt
|
1994 |
Franţa Isabelle Mouthon-Michellys
|
Statele Unite Karen Smyers |
Franţa Lydie Reuze
|
|
* În 2013, Campionatul Mondial de la Belfort, Franța, a trebuit să se desfășoare ca duatlon din cauza vremii (9,5 km alergare, 87 km ciclism și 20 km alergare).
Înainte de aceasta, campionatele mondiale „neoficiale” au avut loc la Nisa în perioada 1982-1993 în cadrul Triathlon International de Nice :
bărbați |
femei
|
---|
Data / anul |
locul de desfășurare |
Campion mondial „neoficial” |
Locul doi |
locul al treilea
|
---|
13 iunie 1993 |
Franţa Grozav
|
Statele Unite Mark Allen -10-
|
Regatul Unit Simon Lessing
|
Olanda Rob Barel
|
14 iunie 1992 |
Franţa Grozav |
Statele Unite Mark Allen -9-
|
Franţa Yves Cordier
|
Olanda Rob Barel
|
16 iunie 1991 |
Franţa Grozav |
Statele Unite Mark Allen -8-
|
Olanda Rob Barel |
Franţa Yves Cordier
|
17 iunie 1990 |
Franţa Grozav |
Statele Unite Mark Allen -7-
|
Statele Unite Mike Pigg
|
Olanda Rob Barel
|
28 mai 1989 |
Franţa Grozav |
Statele Unite Mark Allen -6-
|
Olanda Rob Barel |
Statele Unite Mike Pigg
|
24 septembrie 1988 |
Franţa Grozav |
Olanda Rob Barel
|
Statele Unite Scott Molina
|
Statele Unite Scott Tinley
|
25 octombrie 1987 |
Franţa Grozav |
Noua Zeelandă Rick fântâni
|
Statele Unite Scott Tinley |
Franţa Hervé Niquet
|
5 octombrie 1986 |
Franţa Grozav |
Statele Unite Mark Allen -5-
|
Statele Unite Scott Molina |
Statele Unite George Hoover
|
13 octombrie 1985 |
Franţa Grozav |
Statele Unite Mark Allen -4-
|
Statele Unite Scott Tinley |
Olanda Rob Barel
|
8 septembrie 1984 |
Franţa Grozav |
Statele Unite Mark Allen -3-
|
Statele Unite Dave Scott
|
Statele Unite Scott Tinley
|
1983 |
Franţa Grozav |
Statele Unite Mark Allen -2-
|
Statele Unite Dave Scott |
Statele Unite Scott Molina
|
20 noiembrie 1982 |
Franţa Grozav |
Statele Unite Mark Allen
|
Statele Unite Scott Molina |
Statele Unite Scott Tinley
|
|
an |
Campion mondial „neoficial” |
Locul doi |
locul al treilea
|
---|
1993 |
Franţa Isabelle Mouthon-Michellys
|
Statele Unite Susan Latshaw
|
Franţa Béatrice Mouthon
|
1992 |
Zimbabwe Paula Newby-Fraser -4-
|
Statele Unite Donna Peters
|
Canada Sylvianne Puntous
|
1991 |
Zimbabwe Paula Newby-Fraser -3-
|
Franţa Isabelle Mouthon-Michellys |
Olanda Thea Sybesma
|
1990 |
Zimbabwe Paula Newby-Fraser -2-
|
Statele Unite Kirsten Hansen
|
Olanda Thea Sybesma
|
1989 |
Zimbabwe Paula Newby-Fraser
|
Canada Sylvianne Puntous |
Canada Patricia Puntous
|
1988 |
Noua Zeelandă Erin Baker -3-
|
Australia Jan Wanklyn |
Regatul Unit Sarah Coope
|
1987 |
Statele Unite Kirsten Hansen
|
Statele Unite Colleen Cannon
|
Zimbabwe Paula Newby-Fraser
|
1986 |
Noua Zeelandă Erin Baker -2-
|
Regatul Unit Sarah Coope |
Belgia Lieve Cappaert-Paulus
|
1985 |
Noua Zeelandă Erin Baker
|
Statele Unite Linda Buchanan
|
Canada Sylvianne Puntous
|
1984 |
Statele Unite Colleen Cannon
|
Statele Unite Julie Moss
|
Statele Unite Jann Girard
|
1983 |
Statele Unite Linda Buchanan
|
Statele Unite Jann Girard |
Statele Unite Kathleen Mac Cartney
|
1982 |
Statele Unite Lyn Brooks
|
Statele Unite Joann Dahlkoetter |
Statele Unite Sally Edwards
|
|
echipă
În același timp, există și o clasificare pe echipe pe distanța lungă (LD):
bărbați |
femei
|
---|
Data / anul |
locul de desfășurare |
Campion Mondial Echipa Bărbați LD |
Locul doi |
locul al treilea
|
---|
1 iunie 2013 |
Franţa Belfort
|
|
|
|
1 august 2010 |
Germania Immenstadt
|
Franţa Sylvain Sudrie , Francois Chabaud , Hervé Faure
|
|
|
19 noiembrie 2006 |
Australia Canberra
|
Franţa Julien Loy , Patrick Vernay , Hervé Faure
|
|
|
3 sept 1996 |
Statele Unite Muncie
|
Australia Greg Welch , Chris Legh , Grant Webster |
Germania Matthias Klumpp , Rolf Lautenbacher , Holger Lorenz
|
FranţaEric Lacaze, Sylvain Le Bris, Cyrille Neveu
|
1 octombrie 1995 |
Franţa Grozav
|
|
|
|
|
|
Tabel de medalii
Acest tabel de medalii prezintă rezultatele colectate ale Campionatelor Mondiale de triatlon la distanță scurtă (28 de evenimente) și la distanță lungă (23 de evenimente) în categoria de elită (sportivi profesioniști) pentru femei și bărbați din 1989 până în 2016:
Cei mai mulți sportivi de succes
Campionatele Mondiale de Duatlon
Duathlon la distanță mică
Benoît Nicolas - dublu campion mondial la duathlon la distanță scurtă (2014, 2017)
UIT a organizat un campionat mondial anual de duatlon pe distanța scurtă din 1990. Cursa pe distanța scurtă s-a încheiat
- 10 km alergat,
- 40 km cu bicicleta
- și alergând 5 km.
Ciclismul în alunecare este permis pe distanța scurtă.
În 2011, portughezul Sérgio Silva , care a fost primul om care a trecut linia de sosire la Cali, a fost descalificat pentru dopaj după cursă și suspendat timp de șase luni.
Cei mai mulți sportivi de succes
Belgianul Benny Vansteelant (care a murit într-un accident în 2007) a reușit să-și asigure titlul pe distanța scurtă de patru ori (2000, 2001, 2003 și 2004). Matthew Brick , Yann Millon , Paul Amey , Rob Woestenborghs , Emilio Martín și Benoît Nicolas au câștigat titlul de două ori.
La categoria feminină, Irma Heeren din Olanda a reușit să câștige de trei ori titlul de campioană mondială la distanță mică (1994, 1997 și 1998). Jackie Gallagher , Erika Csomor , Catriona Morrison , Vanessa Fernandes , Emma Pallant și Felicity Sheedy-Ryan au câștigat titlul de două ori.
elită
bărbați |
femei
|
---|
Data / anul |
locul de desfășurare |
Campion mondial |
Locul doi |
locul al treilea
|
---|
27 aprilie 2019 |
Spania Pontevedra
|
Franţa Benjamin Choquert
|
Spania Emilio Martín
|
Belgia Angelo Vandecasteele
|
6 iulie 2018 |
Danemarca Fyn
|
Danemarca Andreas Schilling
|
Franţa Yohann Le Berre
|
Regatul Unit Mark Buckingham
|
19 august 2017 |
Canada Penticton
|
Franţa Benoît Nicolas -2-
|
Spania Emilio Martín
|
Regatul Unit Mark Buckingham
|
4 iunie 2016 |
Spania Avilés
|
Africa de Sud Richard Murray
|
Spania Emilio Martín |
Olanda Jorik Van Egdom
|
17 octombrie 2015 |
Australia Adelaide
|
Spania Emilio Martín -2-
|
Franţa Benoît Nicolas
|
Regatul Unit Mark Buckingham
|
31 mai 2014 |
Spania Pontevedra |
Franţa Benoît Nicolas
|
Franţa Etienne Diemunsch
|
Spania Emilio Martín
|
27 iulie 2013 |
Columbia Cali
|
Belgia Rob Woestenborghs -2-
|
Spania Emilio Martín |
Franţa Benoît Nicolas
|
22 sept 2012 |
Franţa Nancy
|
Spania Emilio Martín
|
Belgia Antoine Duvivier |
Franţa Benoît Nicolas
|
24 septembrie 2011 |
Spania Gijón
|
Spania Roger Roca Dalmau
|
Spania Victor Del Corral Morales
|
Franţa Benoît Nicolas
|
3 sept 2010 |
Scoţia Edinburgh
|
Belgia Bart Aernouts
|
Belgia Rob Woestenborghs |
Belgia Joerie Vansteelant
|
26 sept 2009 |
Statele Unite Concordie |
Statele Unite Jarrod Shoemaker
|
Franţa Damien Derobert
|
Belgia Jurgen Dereere
|
27 sept 2008 |
Italia Rimini
|
Belgia Rob Woestenborghs
|
Regatul Unit Paul Amey
|
Belgia Bart Aernouts
|
20 mai 2007 |
Ungaria Gyor
|
Regatul Unit Paul Amey -2-
|
Belgia Jurgen Dereere |
Portugalia Sergio Silva
|
29 iulie 2006 |
Canada Corner Brook
|
Australia Leon Griffin
|
Belgia Jurgen Dereere |
Belgia Rob Woestenborghs
|
26 sept 2005 |
Australia Newcastle
|
Regatul Unit Paul Amey
|
Regatul Unit Tim Don
|
Spania Javier Garcia
|
30 mai 2004 |
Belgia Geel
|
Belgia Benny Vansteelant -4-
|
Portugalia Lino Barruncho |
Franţa Nicolas Lebrun
|
31 august 2003 |
Elveţia Affoltern |
Belgia Benny Vansteelant -3-
|
Australia Jonathan Hall
|
Alessandro Alessandri
|
20 octombrie 2002 |
Statele Unite Alpharetta |
Regatul Unit Tim Don
|
Statele Unite Greg Bennett
|
Italia Luca Barzaghi
|
16 sept 2001 |
Italia Rimini
|
Belgia Benny Vansteelant -2-
|
Marcel Laros |
Italia Luca Barzaghi
|
2000 |
Franţa Calais
|
Belgia Benny Vansteelant
|
Franţa Yann Million |
Olanda Huub Maas
|
17 octombrie 1999 |
Statele Unite Huntersville |
Franţa Yann Millon -2-
|
Belgia Jurgen Decreer |
Spania Raúl Llamazares
|
1998 |
Germania Sf. Wendel
|
Franţa Yann Millon
|
Franţa Nicolas Lebrun |
Australia Andrew Noble
|
1997 |
Spania Gernica
|
Australia Jonathan Hall
|
Franţa Yann Millon |
Franţa Nicolas Lebrun
|
1996 |
Italia Ferrara |
Australia Andrew Noble
|
Republica Cehă Stepan Chroustovsky |
Australia Tim Bentley
|
1995 |
Mexic Cancun |
Argentina Oscar Galíndez
|
Elveţia Urs Dellsperger
|
Germania Normann Stadler
|
1994 |
Australia Hobart |
Germania Normann Stadler
|
Elveţia Urs Dellsperger |
Australia Andrew Noble
|
17 octombrie 1993 |
Statele Unite Arlington |
Australia Greg Welch
|
Elveţia Urs Dellsperger |
Regatul Unit Spencer Smith
|
1992 |
Germania Frankfurt pe Main
|
Noua Zeelandă Matthew Brick -2-
|
Mexic Benjamin Pareves |
Olanda Mark Coke
|
1991 |
Statele Unite Palm Springs |
Noua Zeelandă Matthew Brick |
Statele Unite Jeff Devlin |
Statele Unite Shane Cleveland
|
1990 |
Statele Unite Palm Springs |
Statele Unite Kenny Souza
|
Statele Unite George Pierce |
Mexic Benjamin Pareves
|
|
an |
campion mondial |
Locul doi |
locul al treilea
|
---|
2019 |
Franţa Sandra Lévénez -2-
|
Austria Sandrina Illes
|
Franţa Albastru Garance
|
2018 |
Austria Sandrina Illes -2-
|
Japonia Ai Ueda
|
Regatul Unit Georgina Schwiening
|
2017 |
Australia Felicity Sheedy-Ryan -2-
|
Spania Margarita Victoria García
|
Regatul Unit Emma Pallant
|
2016 |
Regatul Unit Emma Pallant -2-
|
Africa de Sud Andrea Steyn
|
Spania Margarita Victoria García
|
2015 |
Regatul Unit Emma Pallant
|
Japonia Ai Ueda |
Franţa Sandra Lévénez
|
2014 |
Franţa Sandra Lévénez
|
Australia Gillian Backhouse
|
Franţa Sabrina Monmarteau
|
2013 |
Japonia Ai Ueda
|
Franţa Sandra Lévénez |
Germania Jenny Schulz
|
2012 |
Australia Felicity Sheedy-Ryan
|
Regatul Unit Katie Hewison
|
Franţa Sandra Lévénez
|
2011 |
Regatul Unit Katie Hewison
|
Germania Jenny Schulz |
Franţa Sandra Lévénez
|
2010 |
Regatul Unit Catriona Morrison -2-
|
Franţa Sandra Lévénez |
Australia Felicity Sheedy-Ryan
|
2009 |
Republica Cehă Vendula Frintová
|
Franţa Sandra Lévénez |
Spania Ana Burgos
|
2008 |
Portugalia Vanessa Fernandes -2-
|
Regatul Unit Catriona Morrison |
Spania Ana Burgos
|
2007 |
Portugalia Vanessa Fernandes
|
Regatul Unit Michelle Dillon
|
Ungaria Erika Csomor
|
2006 |
Regatul Unit Catriona Morrison
|
Canada Lucy Smith |
Regatul Unit Michelle Lee
|
2005 |
Regatul Unit Michelle Dillon
|
Regatul Unit Catriona Morrison |
Regatul Unit Andrea Whitcombe
|
2004 |
Ungaria Erika Csomor -2-
|
Regatul Unit Analeah Emmerson |
Italia Laura Giordano
|
2003 |
Franţa Edwige Pitel
|
Franţa Andrey Cleau |
Regatul Unit Vicki Pincombe
|
2002 |
Franţa Corinne Raux
|
Ungaria Erika Csomor
|
Franţa Edwige Pitel
|
2001 |
Ungaria Erika Csomor
|
Regatul Unit Michelle Dillon |
Regatul Unit Annaleah Emerson
|
2000 |
Regatul Unit Stephanie Forrester
|
Statele Unite Siri Lindley |
Germania Christiane Soeder
|
1999 |
Australia Jackie Gallagher -2-
|
Australia Emma Carney
|
Regatul Unit Fiona Lothian
|
1998 |
Olanda Irma Heeren -3-
|
Franţa Edwige Pitel |
Germania Dolorita Fuchs-Gerber
|
1997 |
Olanda Irma Heeren -2-
|
Australia Michelle Dillon |
Spania Virginia Berasategui
|
1996 |
Australia Jackie Gallagher
|
Australia Belinda Smith |
Olanda Susanne Nedergaard
|
1995 |
Elveţia Natascha Badmann
|
Elveţia Sybille Blersch |
Olanda Irma Heeren
|
1994 |
Olanda Irma Heeren
|
Elveţia Natascha Badmann |
Australia Jackie Gallagher
|
1993 |
Canada Carol Montgomery
|
Olanda Irma Heeren |
Statele Unite Maddy Tormoen
|
1992 |
Australia Jenny Alcorn |
Canada Sue Schlatter |
Olanda Thea Sybesma
|
1991 |
Noua Zeelandă Erin Baker
|
Statele Unite Donna Peters |
Olanda Thea Sybesma
|
1990 |
Olanda Thea Sybesma |
Statele Unite Donna Landreville-Peters |
Canada Sylviane Puntous
|
|
U23
bărbați |
femei
|
---|
Data / anul |
locul de desfășurare |
Campion mondial U23 |
Locul doi |
locul al treilea
|
---|
27 aprilie 2019 |
Spania Pontevedra
|
Belgia Arnaud Mengal
|
Belgia Arnaud Dely
|
Olanda Thomas Cremers
|
6 iulie 2018 |
Danemarca Fyn
|
Belgia Arnaud Dely
|
Polonia Krzysztof Hadas
|
Olanda Wesley Mols
|
19 august 2017 |
Canada Penticton
|
Regatul Unit Richard Allen
|
Spania Javier Martin Morales
|
Elveţia Adrien Briffod
|
4 iunie 2016 |
Spania Avilés
|
Olanda Jorik Van Egdom
|
Australia Daniel Canala
|
Portugalia João Pedro Ferreira Pereira
|
17 octombrie 2015 |
Australia Adelaide
|
Statele Unite Matthew Mcelroy
|
Australia Dylan Evans
|
Australia Adam Rudgley
|
31 mai 2014 |
Spania Pontevedra
|
Spania David Castro Fajardo
|
Mexic Fabian Villanueva
|
Italia Alberto Della Pasqua
|
10 august 2013 |
Canada Ottawa
|
Regatul Unit Richard Horton
|
Danemarca Peter Østergaard |
Canada Connor Darlington
|
22 sept 2012 |
Franţa Nancy
|
Franţa Thomas André
|
Spania Albert Moreno Molins
|
Franţa Felix Duchampt
|
24 septembrie 2011 |
Spania Gijón
|
Franţa Etienne Diemunsch -2-
|
Regatul Unit Matthew Gunby
|
Portugalia Miguel Arraiolos
|
30 aprilie 2010 |
Scoţia Edinburgh
|
Italia Etienne Diemunsch
|
Regatul Unit Matthew Gunby |
Spania Oscar Vicente
|
26 sept 2009 |
Statele Unite Concordie |
Italia Alessandro Fabian
|
|
|
27 sept 2008 |
Italia Rimini
|
Slovenia Bojan Cebin -2-
|
Italia Alessandro Fabian |
Regatul Unit Ritchie Nicholls
|
19 mai 2007 |
Ungaria Gyor
|
Slovenia Bojan Cebin
|
Belgia Bart Aernouts
|
Spania Jose Miguel Perez
|
29 iulie 2006 |
Canada Corner Brook
|
Portugalia Sergio Silva
|
Belgia Bart Aernouts |
Elveţia Sven Schelling
|
30 mai 2004 |
Belgia Geel
|
Belgia Joerie Vansteelant -2-
|
Spania Jose Tovar
|
Franţa Benjamin Grenetier
|
31 august 2003 |
Elveţia Affoltern |
Belgia Joerie Vansteelant
|
Brazilia Santiago Alves
|
Elveţia Andy Sutz
|
20 octombrie 2002 |
Statele Unite Alpharetta |
Zimbabwe Rory Mackie
|
Statele Unite Tyler Johnson
|
Regatul Unit Stuart Hayes
|
|
an |
Campion mondial U23 |
Locul doi |
locul al treilea
|
---|
2019 |
Venezuela Edymar Daniely Brea Abreu
|
Spania Marta Pintanel Raymundo
|
-
|
2018 |
Franţa Lucie Picard -2-
|
Olanda Sophie Van Der Most
|
Japonia Hikari Tamura
|
2017 |
Franţa Lucie Picard
|
Regatul Unit Georgina Schwiening
|
Japonia Sayu Arizono
|
2016 |
Spania Claudia Luna
|
Spania Noelia Juan
|
-
|
2015 |
Australia Annelise Jefferies
|
Italia Giorgia Priarone
|
Japonia Yukino Ando
|
2014 |
Australia Gillian Backhouse
|
Spania Miriam Casillas García
|
Regatul Unit Georgina Schwiening
|
2013 |
Slovacia Petra Fasungova
|
Japonia Natsumi Takahashi
|
Japonia Miki Sakai
|
2012 |
Franţa Alexandra Cassan-Ferrier -2-
|
Belgia Sofie Hooghe
|
Spania Melina Alonso
|
2011 |
Franţa Alexandra Cassan-Ferrier
|
Belgia Sofie Hooghe |
Rusia Arina Vladimirovna Shulgina
|
2010 |
Regatul Unit Sophie Coleman
|
Regatul Unit Lois Rosindale
|
Italia Alice Capone
|
2009 |
Rusia Yevgenia Kozelnikova
|
Ungaria Kinga fugi |
|
2008 |
Polonia Agnieszka Jerzyk
|
Ucraina Olesya Prystayko
|
Franţa Morgane Riou
|
2007 |
Franţa Charlotte Gauchet
|
Polonia Ewa Bugdol
|
Australia Sarah Roy
|
2006 |
Belgia Miek Vyncke -2-
|
Africa de Sud Andrea Horak
|
Canada Catherine Hogan
|
2004 |
Belgia Miek Vyncke
|
Olanda Barbara Zutt
|
Olanda Michelle Fangmann
|
2003 |
Elveţia Nicola Spirig
|
Italia Arianna Morosin
|
Elveţia Monika Brandt
|
2002 |
Regatul Unit Karen Sindall
|
Africa de Sud Andrea Horak |
Germania Lisa Müller-Ott
|
|
Juniori
bărbați |
femei
|
---|
Data / anul |
locul de desfășurare |
Campion mondial junior |
Locul doi |
locul al treilea
|
---|
19 august 2017 |
Canada Penticton
|
Regatul Unit Cameron Richardson
|
Mexic Jorge Andre Cabrera Silva
|
Olanda Thomas Cremers
|
4 iunie 2016 |
Spania Avilés
|
Regatul Unit Alex Yee
|
Spania Alberto Gonzalez Garcia
|
Spania Javier Lluch Perez
|
17 octombrie 2015 |
Australia Adelaide
|
Regatul Unit Ben Dijkstra
|
Australia Luke Willian
|
Australia Daniel Canala
|
31 mai 2014 |
Spania Pontevedra
|
Australia Jacob Birtwhistle
|
Spania Antonio Serrat Seoane
|
Norvegia Gustav Iden
|
10 august 2013 |
Canada Ottawa
|
Olanda Jorik van Egdom
|
Danemarca Lund Hansen este diferit
|
Regatul Unit Calum Johnson
|
22 sept 2012 |
Franţa Nancy
|
Regatul Unit Richard Horton
|
Italia Matthias Steinwandter
|
Luxemburg Bob Haller
|
24 septembrie 2011 |
Spania Gijón
|
Italia Matthias Steinwandter
|
Mexic David Mendoza
|
Spania David Castro Fajardo
|
5 septembrie 2010 |
Scoţia Edinburgh
|
Spania Uxío Abuín Ares
|
Australia Michael Gosman |
Mexic Jose Luis Cordova
|
29 sept 2009 |
Statele Unite Concordie
|
Statele Unite Lukas Verzbicas
|
Spania Mario Mola
|
Mexic Carlos Chavez
|
27 sept 2008 |
Italia Rimini
|
Africa de Sud Richard Murray -2-
|
Italia Alex Ascenzi
|
Spania Oscar Vicente
|
19 mai 2007 |
Ungaria Gyor
|
Africa de Sud Richard Murray
|
Regatul Unit Alistair Brownlee
|
Portugalia José Estrangeiro
|
29 iulie 2006 |
Canada Corner Brook
|
Statele Unite Steve Duplinsky
|
Regatul Unit Alistair Brownlee |
Portugalia José Estrangeiro
|
25 sept 2005 |
Newcastle |
Regatul Unit Oliver Freeman -2-
|
Regatul Unit Ritchie Nicholls
|
Slovenia Bojan Cebin
|
2004 |
Belgia Geel
|
Regatul Unit Oliver Freeman
|
Regatul Unit Will Clarke
|
Slovacia Martin Urbanovsky
|
31 august 2003 |
Elveţia Affoltern |
Belgia Peter Croes
|
Elveţia Charles Rusterholz
|
Elveţia Fabien Gothuey
|
2002 |
Statele Unite Alpharetta
|
Noua Zeelandă Terenzo Bozzone -2-
|
|
|
2001 |
Italia Rimini
|
Noua Zeelandă Terenzo Bozzone
|
|
|
2000 |
Franţa Calais
|
|
|
|
1998 |
Germania Sf. Wendel
|
|
|
Spania Marcel Zamora Pérez
|
1997 |
Spania Gernika
|
Belgia Benny Vansteelant
|
|
|
|
an |
Campion mondial junior |
Locul doi |
locul al treilea
|
---|
2017 |
Elveţia Delia Sclabas -2-
|
Canada Desirae Ridenour
|
Mexic Itzel Arroyo Aquino
|
2016 |
Elveţia Delia Sclabas
|
Regatul Unit Kate Waugh
|
Portugalia Madalena Amaral Almeida
|
2015 |
Africa de Sud Gizelde Strauss
|
Noua Zeelandă Katherine Badham
|
Japonia Sayu Arizono
|
2014 |
Italia Angelica Olmo
|
Japonia Fumika Matsumoto
|
Spania Claudia Luna
|
2013 |
Regatul Unit Georgina Schwiening
|
Slovacia Ivana Kuriackova
|
Regatul Unit Kate Curran
|
2012 |
Regatul Unit Georgia Taylor-Brown
|
Regatul Unit Georgina Schwiening |
Franţa Jeanne Lehair
|
2011 |
Venezuela Joselin Brea
|
Italia Elena Maria Petrini
|
Spania Melina Alonso
|
2010 |
Belgia Sofie Hooghe
|
Olanda Marjon Van Der Wansem
|
Estonia Liis-grete Arro
|
2009 |
Regatul Unit Sophie Coleman -2-
|
Regatul Unit Vicky Graves
|
Olanda Marjon Van Der Wansem
|
2008 |
Regatul Unit Sophie Coleman
|
Mexic Ruth Nivon Machoud
|
Ungaria Barbara Balogh
|
2007 |
Ungaria Zsófia Tóth
|
Polonia Agnieszka Jerzyk
|
Ungaria Agnes Kostyal
|
2006 |
Noua Zeelandă Rebecca Spence -2-
|
Canada Kirsten Sweetland
|
Canada Sarah-Anne Brault
|
2005 |
Noua Zeelandă Rebecca Spence
|
Ungaria Gitta Arany
|
Regatul Unit Rosie Clarke
|
2004 |
Ungaria Renata Koch
|
Elveţia Nicole Hofer
|
Noua Zeelandă Anna Hamilton
|
2003 |
Portugalia Vanessa Fernandes
|
Ungaria Gitta Arany |
Noua Zeelandă Sarah Bryant
|
2002 |
|
|
|
2001 |
|
|
Elveţia Nicola Spirig
|
2000 |
Elveţia Nicola Spirig
|
Scoţia Lesley Paterson
|
|
1998 |
|
|
|
1997 |
Australia Rebekah Keat
|
|
|
|
echipă
În ștafeta de duatlon, trei sportivi încep fiecare ca o echipă pentru femei și bărbați.
4 × elite mixte de ștafetă (2 km alergare, 8 km plimbare cu bicicleta și 1 km alergare)
Duatlon la distanță
Emma Pooley - de patru ori campioană mondială la duathlon pe distanțe lungi (2014 - 2017)
UIT a organizat în fiecare an un campionat mondial de duathlon pe distanțe lungi din 1989.
Cursa pe distanțe lungi s-a încheiat
- 16,5 km alergat,
- 80 km ciclism
- și 11 km alergare.
Ciclismul în alunecare este interzis pe distanța lungă.
În 2011, după o pauză de 12 ani, ITU a organizat Campionatul Mondial împreună cu IPA (Asociația Internațională Powerman) pe 4 septembrie în cadrul Powerman Zofingen din Elveția (10 km alergare, 150 km ciclism și 30 km alergare).
Cu Petra Eggenschwiler , o elvețiană a reușit să câștige din nou cursa în septembrie 2018, după 16 ani ( Karin Thürig , câștigătoare 2001 și 2002). La categoria masculină, francezul Gaël Le Bellec a reușit să-și asigure pentru a treia oară titlul de campion mondial la duatlonul la distanță.
Cei mai mulți sportivi de succes
Belgianul Joerie Vansteelant a câștigat deja titlul la distanță de cinci ori (2007–2009, 2011 și 2012) și fratele său mai mare, regretatul Benny Vansteelant și elvețianul Olivier Bernhard de patru ori (2000, 2001, 2005 și 2006).
Urs Dellsperger și Gaël Le Bellec au câștigat titlul de două ori.
La categoria feminină, britanica Emma Pooley a câștigat deja campionatul mondial de patru ori și maghiara Erika Csomor de trei ori.
Erin Baker , Maddy Tormoen , Natascha Badmann , Karin Thürig , Catriona Morrison și Eva Nyström au câștigat titlul de două ori.
Germanul Simon Hoyden (* 1987) a fost campion mondial la duathlon la distanță lungă la grupa de vârstă 25 de ani la Powerman Zofingen în 2015 și, de asemenea, campion german la duathlon la distanță la grupa sa de vârstă în 2016.
U23
bărbați |
femei
|
---|
Data / anul |
locul de desfășurare |
Campion mondial U23 la distanță lungă |
Locul doi |
locul al treilea
|
---|
29 mai 2005 |
Italia Barcis
|
Belgia Joerie Vansteelant
|
Noua Zeelandă Clive Cooper
|
Liechtenstein Christian Frommelt
|
|
an |
Campion mondial U23 la distanță lungă |
Locul doi |
locul al treilea
|
---|
2005 |
- |
- |
-
|
|
Campionatele Mondiale de iarnă la triatlon
elită
UIT a organizat campionatele mondiale de triatloane de iarnă în fiecare an din 1997 (6-8 km schi fond, 10-14 km mountain bike și 8-11 km schi fond).
Sigridul german Mutscheller a devenit campionul mondial de triatlon de iarnă pentru a șasea oară în 2008, după ce s-a clasat pe locul al doilea de trei ori și pe locul al treilea în anul 2000 (în acel moment încă Sigrid Lang ).
În februarie 2016, 210 sportivi din 17 națiuni au concurat în Zeltweg, Austria . În 2017, ca și în 2015, nu s-au desfășurat campionate mondiale. Rusul Pavel Viktorovici Andreev a câștigat titlul pentru a șasea oară la rând în 2018.
Maria Canins , Marianne Vlasveld , Helena Erbenová , Paolo Riva , Nicolas Lebrun , austriacul Siegfried Bauer , germanul Benjamin Sonntag , Arne Post și cel mai recent rusul Yulia Surikova au câștigat cu toții titlul de campioană mondială de triatlon de iarnă de două ori.
Campionatele Mondiale din 2021 de la Sant Julià de Lòria ( Andorra ) din martie includ 7,9 km de schi fond, 12,8 km de ciclism montan și 10,7 km de schi fond.
Sezon mixt
Cursa a avut loc pentru prima dată în 2019 sub forma unui releu 2 × 2 Wintertri Mixed .
U23
bărbați |
femei
|
---|
Data / anul |
locul de desfășurare |
Campion mondial U23 |
Locul doi |
locul al treilea
|
---|
10 februarie 2019 |
Italia Asiago
|
Italia Franco Pesavento
|
Rusia Aleksandr Vasilev |
Italia Alessandro Saravalle
|
27 ianuarie 2018 |
România Cheile Grădiștei
|
Norvegia Eirik Bruland
|
Rusia Aleksandr Vasilev |
Rusia Kirill Tarakanov
|
13 februarie 2016 |
Austria Zeltweg
|
Rusia Roman Vasin
|
Italia Davide Vuerich |
Rusia Fedor Golubev
|
15 februarie 2014 |
Italia Cogne
|
Rusia Pavel Yakimov -2-
|
Rusia Roman Vasin |
Slovacia Frantisek Lami
|
23 februarie 2013 |
Italia Cogne |
Norvegia Carl Fredrik Hagen
|
Rusia Pavel Yakimov |
Rusia Viktor Kuznetsov
|
24 martie 2012 |
Finlanda Jämijärvi
|
Rusia Pavel Yakimov
|
Rusia Pavel Khanzhin |
Rusia Viktor Kuznetsov
|
26 martie 2011 |
Finlanda Jämijärvi |
Rusia Maxim Kuzmin
|
Italia Michael Obrist |
Norvegia Carl Fredrik Hagen
|
13 februarie 2010 |
Norvegia Jurământ
|
Rusia Maxim Kuzmin
|
Slovacia Peter Mosny |
Rusia Pavel Khanzhin
|
5 martie 2005 |
Slovacia Štrbské Pleso
|
Italia Daniel Antonioli
|
Liechtenstein Manfred Rieser |
Italia Giuseppe Lamastra
|
|
an |
Campion mondial U23 |
Locul doi |
locul al treilea
|
---|
2019 |
Rusia Daria Rogozina
|
Rusia Nadezhda Belkina |
Rusia Alexandra Levkovich
|
2018 |
Rusia Nadezhda Belkina
|
Rusia Daria Rogozina |
România Edith Vakaria
|
2016 |
Austria Sina Hinteregger
|
Rusia Yulia Bayguzova |
Rusia Karina Sakhno
|
2014 |
Rusia Tatiana Strokova
|
Rusia Tatiana Bregeda |
Rusia Stefania Shamshurina
|
2013 |
Rusia Margarita Ovsyannikova
|
Rusia Tatiana Bregeda |
Italia Greta Vettorata
|
2012 |
Austria Romana Slavinec
|
Rusia Margarita Ovsyannikva
|
Norvegia Ton Dalen
|
2011 |
Rusia Margarita Ovsyannikova
|
Austria Romana Slavinec |
Rusia Tatiana Glukhova
|
2010 |
Norvegia Tuva Toftdahl
|
Austria Romana Slavinec |
Rusia Anna Evseeva
|
2005 |
Slovacia L'Ubomira Kalinova
|
Norvegia Lydia Weydahl |
Austria Carina Wasle
|
|
Juniori
bărbați |
femei
|
---|
Data / anul |
locul de desfășurare |
Campion mondial junior |
Locul doi |
locul al treilea
|
---|
27 ianuarie 2018 |
România Cheile Grădiștei
|
Rusia Kirill Drozdov
|
Italia Davide Ingrilli
|
Rusia Aleksandr Vasilev
|
13 februarie 2016 |
Austria Zeltweg
|
Rusia Anton Matrusov
|
Austria Tjebbe Kaindl
|
Italia Marco Liporace
|
15 februarie 2014 |
Italia Cogne
|
Rusia Ivan Akashkin
|
Italia Sonny Stauder
|
Italia Marco Liporace
|
22 februarie 2013 |
Italia Cogne |
Rusia Zhorzh Basyuk
|
Rusia Roman Vasin |
Italia Sonny Stauder
|
13 februarie 2009 |
Austria Gaishorn
|
Austria Felix Waldhuber
|
Republica Cehă Vit Zahula |
Rusia Pavel Yakimov
|
25 martie 2006 |
Norvegia Sjusjoen
|
Austria Robert Gehbauer
|
Norvegia Jo T Nordskar |
Norvegia Sindre Buraas
|
23 februarie 2002 |
Italia Brusson
|
Norvegia Arne Post
|
Italia Daniel Antonioli |
Germania Daniel Hehle
|
|
an |
Campion mondial junior |
Locul doi |
locul al treilea
|
---|
2018 |
Austria Alexandra Levkovich
|
Rusia Polina Tarakanova |
Slovacia Rebeka Gabcikova
|
2016 |
Austria Anna Swoboda
|
Rusia Julia Sklriabina |
Slovacia Lucia Michalikova
|
2014 |
Rusia Yana Lavnikovich
|
Republica Cehă Natalie Grabmullerova |
Rusia Mariia Bochkareva
|
2013 |
Italia Emilie Collomb
|
Rusia Mariia Bochkareva |
Rusia Stefania Shamshurina
|
2009 |
Norvegia Ton Dalen
|
Estonia Kairi Schmidt |
Austria Lisa Perterer
|
2006 |
- |
- |
-
|
2002 |
Franţa Manou Andre
|
Slovacia Andrea Hruzova |
Germania Friederike Rupp
|
|
Campionate Mondiale de acvatlon
UIT a organizat Campionatele Mondiale de acvatlon în fiecare an din 1998 . Acvatlonul este o competiție generală care constă în înot și alergare cu cronometru neîntrerupt.
Acestea depășesc distanțele pentru sportivii de elită
- 2,5 km alergat,
- 1 km înot (distanțele variază între 750 și 1000 de metri)
- și alergând 2,5 km.
Campionatele Mondiale de acvatlon se desfășoară de obicei în aceeași locație și cu câteva zile înainte de Campionatele Mondiale de Triatlon pe distanța scurtă. O altă locație a fost aleasă în 2007 și 2008.
De când Campionatul Mondial de Triatlon se desfășoară ca o serie de curse din 2009, ultima cursă (Marea Finală) a fost aleasă ca dată și locație de atunci.
elită
U23
Juniori
Campionatele Mondiale Cross Triathlon
În aprilie 2011, ITU a organizat pentru prima dată în Spania un campionat mondial de triatlon cross: 1 km înot, 20 km ciclism montan și 6 km alergare de fond.
Acest campionat mondial există acum paralel cu luptele pentru titlul Xterra care au existat din 1996 și care se desfășoară anual toamna în Hawaii. Al cincilea campionat mondial de triatlon cross a avut loc la Orosei, în Sardinia, în septembrie 2015.
elită
U23
bărbați |
femei
|
---|
|
an |
Campion mondial U23 |
Locul doi |
locul al treilea
|
---|
2019 |
Elveţia Loanne Duvoisin
|
Ucraina Sofiya Pryyma |
Italia Marta Menditto
|
2018 |
Australia Penny Slater -2-
|
Rusia Daria Rogozina |
Africa de Sud Mikaela Jonsson
|
2017 |
Australia Penny Slater
|
Spania Laura Gomez Ramon |
-
|
2016 |
Republica Cehă Aneta Grabmullerova
|
Germania Anna Pauline Saßerath
|
-
|
2015 |
Republica Cehă Marketa Roubalova
|
Franţa Eléa Boissy |
-
|
2014 |
Olanda Jip Veelenturf
|
Bielorusia Hanna Maksimova |
Slovacia Silvia Valova
|
2012 |
- |
- |
-
|
|
Juniori
Link-uri web
Dovezi individuale
Observații
-
↑
Din punct de vedere geografic corect, sediul Olbersdorfer, pe care se desfășoară Cupa Mondială, nu se află în Zittau (așa cum a declarat ITU), ci în Olbersdorf .