Liga Internațională de Hochei 1993/94

De la Wikipedia, enciclopedia liberă
MHL Logo.png Liga internațională de hochei
◄ precedent Sezonul 1993/94 următor ►
Maestru: Sigla HK Lada Tolyatti HK Lada Tolyatti
Retras: nici unul
• IHL |  Elite League ↓   |  Campionatul rus ↓↓   | Clasa B ↓↓↓

Sezonul 1993/94 a fost al doilea sezon al Ligii Internaționale de Hochei ( Rusia Межнациональная хоккейная лига / Meschnazionalnaja Chokkejnaja Liga ). HK Lada Tolyatti a obținut titlul de campionat din ligă și cupă .

Runda principală

modul

Cele 24 de echipe din Liga Internațională de Hochei au jucat una împotriva celeilalte într-o rundă principală comună, fiecare echipă jucând 46 de jocuri în acest sezon. Cele 16 echipe cele mai bine plasate s-au calificat în cele din urmă în play-off. Fiecare echipă a primit două puncte pentru o victorie, un punct pentru o remiză și zero puncte pentru o înfrângere.

Runda preliminară

club Sp S. U N T GT Puncte
1. HK Lada Tolyatti 46 33 Al 7-lea Al 6-lea 169 82 73
2. HK Dynamo Moscova 46 30 A 8-a A 8-a 197 126 68
3. HK tractor Chelyabinsk 46 32 3 11 187 120 67
Al 4-lea Salawat Yulayev Ufa 46 28 Al 6-lea Al 12-lea 171 104 62
5. HK Metallurg Magnitogorsk 46 28 5 13 180 144 61
Al 6-lea Torpedo Yaroslavl 46 28 3 15 181 96 59
Al 7-lea Itil Kazan 46 25 Al 4-lea 17 138 118 54
A 8-a. HK Spartak Moscova 46 24 5 17 163 142 53
9. Torpedo Ust-Kamenogorsk 46 25 1 20 174 153 51
10. Krylya Sovetov Moscova 46 22 5 19 140 110 49
11. Chimik Voskressensk 46 20 9 17 130 122 49
Al 12-lea HK Pārdaugava Riga 46 21 Al 6-lea 19 153 155 48
13 SKA Saint Petersburg 46 20 A 8-a 18 125 96 48
14 HK CSKA Moscova 46 21 5 20 111 121 47
15 Torpila Nijni Novgorod 46 17 11 18 116 125 45
16. HK Awangard Omsk 46 21 3 22 140 133 45
17 HK Sokol Kiev 46 18 A 8-a 20 120 143 44
18 Cherepovets metalurgie 46 17 3 26 124 157 37
19 Tiwali Minsk 46 14 5 27 118 152 33
20 Metallurg Novokuznetsk 46 10 Al 6-lea 30 106 158 26
21. Avtomobilist Ekaterinburg 46 9 Al 6-lea 31 111 205 24
22 Stroitel Karaganda 46 10 2 34 109 205 22
23 Molot-Prikamje Perm 46 A 8-a Al 4-lea 34 95 181 20
24 Crystal Saratov 46 Al 7-lea 3 36 103 233 17

Sp = jocuri, S = câștiguri, U = egaluri, N = înfrângeri
Notă: De când Torpedo Ust-Kamenogorsk și Sokol Kiew și -au retras echipele după runda principală datorită participării Kazahstanului și Ucrainei la Cupa Mondială , Metallurg Cherepovets s-a mutat în Play -offs după.

Cel mai bun marcator

Abrevieri: T = goluri, V = asistări , puncte = puncte; Indraznet: Cel mai bun sezon

jucător echipă T V. Pt
Dmitri Denisov Ufa 40 19 59
Andrei Tarassenko Yaroslavl 26 31 57
Georgy Yevtyukhin Spartak Moscova 13 38 51
Yegor Bashkatov Yaroslavl 18 28 46
Alexei Trasseuch Yaroslavl 14 30 44
Stanislav Romanov Yaroslavl 25 17 42
Serghei Beresin Voskressensk 31 10 41
Alexander Selivanov Spartak Moscova 30 11 41
Igor Varitsky Chelyabinsk 19 22 41
Konstantin Schafranow Ust-Kamenogorsk 18 21 39

Playoff-uri

Optimi, sferturi și semifinale s-au jucat în modul cel mai bun din trei , finala în modul cel mai bun din cinci .

Arborele playoff-ului

  Optimi   Sferturi de finala   Semifinale   final
                                     
1 HK Lada Tolyatti 2                  
18 Cherepovets metalurgie 0  
1 HK Lada Tolyatti 2
  A 8-a HK Spartak Moscova 1  
A 8-a HK Spartak Moscova 2
 
10 Krylya Sovetov Moscova 1  
1 HK Lada Tolyatti 2
  13 SKA Saint Petersburg 0  
Al 4-lea Salawat Yulayev Ufa 2      
 
14 HK CSKA Moscova 1  
Al 4-lea Salawat Yulayev Ufa 0
  13 SKA Saint Petersburg 2  
5 HK Metallurg Magnitogorsk 0
 
13 SKA Saint Petersburg 2  
1 HK Lada Tolyatti 3
  2 HK Dynamo Moscova 2
3 HK tractor Chelyabinsk 2            
 
15 Torpila Nijni Novgorod 0  
3 Tractor Chelyabinsk 2
  Al 6-lea Torpedo Yaroslavl 0  
Al 6-lea Torpedo Yaroslavl 2
 
Al 12-lea HK Pārdaugava Riga 0  
3 HK tractor Chelyabinsk 0
  2 HK Dynamo Moscova 2  
Al 7-lea Itil Kazan 2      
 
11 Chimik Voskressensk 0  
Al 7-lea Itil Kazan 0
  2 Dinamo Moscova 2  
2 HK Dynamo Moscova 2
 
15 HK Awangard Omsk 1  

Premii

Echipa de stele
Atac: Dmitri Denissow (Salawat Julajew Ufa) - Andrei Nikolischin (HK Dynamo Moscow) - Valeri Karpow (HK Traktor Chelyabinsk)
Apărare: Andrei Saposchnikow (HK Tractor Chelyabinsk) - Sergei Tertyschny (HK Tractor Chelyabinsk)
Poartă: Serghei Abramov (Ak Bars Kazan)
Cele mai periculoase serii de atac

Cea mai periculoasă serie de atac a sezonului a fost Salawat Julajew Ufa . Cei trei atacanți Dmitri Denissow (40 de goluri), Rail Muftijew (9) și Boris Timofejew (20) au marcat în total 69 de goluri.

Cea mai periculoasă serie de atac
Salawat Julajew Ufa (69 goluri)
Dmitri Denissow - Rail Muftijew - Boris Timofejew
Cel mai valoros jucător din playoff

Andrei Nikolischin de la HK Dynamo Moscow a fost onorat ca cel mai valoros jucător din playoff .

Maestru CSI

Maestrul CSI HK Lada Tolyatti

Sigla HK Lada Tolyatti

Portari: Andrei Bolsunowski , Alexei Marjin , Gennady Ushakov

Fundași: Oleg Burluzki , Viktor Dronov , Rafik Jakubow , Oleg Koftun , Mikhail Milechin , Igor Nikitin , Yuri Panov , Sergei Pereshogin , Dmitri Shulakov , Pavel Zubov , Vladimir Tarasov , Oleg Volkov

Atacatorii: Vyacheslav Besukladnikow , Pawel Desjatkow , Eduard Gorbaciov , Piotr Gorjunow , Alexander Ivanov , Anatoli Jemelin , Konstantin Kuzmichev , Serghei Martschkow , Alexander Nesterov , Stanislaw Panfilenkow , Andrei Razin , Vadim Schaidullin , Serghei Scherebzow , Yuri Slow , Ivan Swinzizki , Igor Truchatschew

Antrenor principal: Gennadi Zygurow  Antrenor asistent: Alexander Tytschkin , Sergei Michaljow

Link-uri web