Campionatele Europene de Atletism 1978
Al 12-lea Campionat European de Atletism | |
---|---|
oraș |
Praga , Cehoslovacia astăzi Republica Cehă |
Stadion | Stadionul Evžena Rošického |
Competiții | 40 |
Recorduri mondiale | Al 4-lea |
Mai multe înregistrări europene | 1 |
deschidere | 29 august 1978 |
Ceremonie de inchidere | 3 septembrie 1978 |
cronologie | |
← Roma 1974 | Atena 1982 → |
Tabel cu medalii (scor final după 40 de decizii) | |||||
---|---|---|---|---|---|
loc | țară | ||||
1 | Uniunea Sovietică | 13 | 11 | 11 | 35 |
2 | GDR | Al 12-lea | 10 | 11 | 33 |
3 | BR Germania | Al 4-lea | 2 | 1 | Al 7-lea |
Al 4-lea | Italia | Al 4-lea | 1 | - | 5 |
5 | Polonia | 2 | 2 | 3 | Al 7-lea |
Al 6-lea | Marea Britanie | 1 | Al 4-lea | 3 | A 8-a |
Al 7-lea | Finlanda | 1 | 2 | 3 | Al 6-lea |
A 8-a | Franţa | 1 | - | 1 | 2 |
9 | Ungaria | 1 | - | - | 1 |
Spania | 1 | - | - | 1 | |
Tabel complet cu medalii |
Al 12-lea Campionat European de Atletism a avut loc în perioada 29 august - 3 septembrie 1978 la Praga , capitala a ceea ce era atunci Cehoslovacia (acum Republica Cehă ).
Competiții
Catalogul competițiilor feminine la aceste campionate europene a fost din nou extins pentru a include o disciplină. În plus, acum existau obstacolele de 400 de metri .
Performanță atletică
Cea mai de succes națiune din acest an a fost Uniunea Sovietică , după ce RDG fusese în fruntea ultimelor trei campionate europene . Cele două asociații au fost, de asemenea, la aceste campionate europene, cu treisprezece (URSS) și douăsprezece titluri (RDG) cu mult înaintea celorlalte țări. Au urmat Republica Federală Germania și Italia cu câte patru medalii de aur fiecare. - Un punctaj neoficial a fost precedat de Uniunea Sovietică cu 224 de puncte înaintea RDG (131), a Republicii Federale Germania (84), a Marii Britanii (66), a Poloniei (65) și a Italiei (57). Al patrulea loc al lui Sepp Zeilbauer a câștigat Asociației Austriece trei puncte, ceea ce a însemnat că austriecii, împreună cu Olanda, au ocupat locul 20 și ultimul.
- Au fost stabilite patru recorduri mondiale - exclusiv de femei . În plus, a existat un nou record mondial pentru bărbați:
- 400 metri obstacole : Tatiana Selenzowa ( Uniunea Sovietică ) - 54,89 s
- Salt în lungime : Vilma Bardauskienė (Uniunea Sovietică) - 7,09 m (în calificare)
- Alergare de 400 de metri : Marita Koch ( RDG ) - 48,94 s
- Salt în înălțime : Sara Simeoni ( Italia ) - 2,01 m (record mondial egalizat)
- 20 km de mers pe jos : Roland Wieser (RDG) - 1: 23: 11,5 h (cel mai bun timp din lume)
- A existat, de asemenea, un nou record european:
- Aruncare cu javelină : Ruth Fuchs (RDG) - 69,16 m
- Cinci sportivi au câștigat câte două medalii de aur la aceste campionate:
- Pietro Mennea (Italia) - 100 de metri , 200 de metri
- Franz-Peter Hofmeister ( Republica Federală Germania ) - 400 de metri, ștafetă 4 × 400 m
- Harald Schmid (BR Germania) - 400 metri garduri , ștafetă 4 × 400 m
- Lyudmila Kondratjewa (Uniunea Sovietică) - 100 de metri, ștafetă 4 × 100 m
- Marita Koch (GDR) - 400 de metri, ștafetă 4 × 400 m
- Trei dintre campionii europeni din 1978 câștigaseră deja titlurile de campion europene :
- Pietro Mennea (Italia) - 200 de metri, repetându-și succesul din 1974
- Bronisław Malinowski ( Polonia ) - obstacol de 3000 de metri , repetarea succesului său din 1974
- Ruth Fuchs (GDR) - aruncare cu javelină , repetarea succesului ei din 1974
Tensiuni politice sportive
Deoarece organizatorii au insistat asupra desemnării „Republica Federală Germania”, dar desemnarea asociației a fost „Germania”, întreaga delegație a Republicii Federale Germania a rămas departe de ceremoniile de deschidere și de închidere.
dopaj
Pentru prima dată la un eveniment internațional important de atletism, au existat mai multe descalificări legate de dopaj. Au fost în total cinci cazuri dovedite, patru sportivi au venit din Uniunea Sovietică și un atlet din Bulgaria. Competițiile din domeniul aruncării / împingerii și competiția generală au fost afectate. Cei cinci sportivi implicați au fost:
- Evghenii Mironov , Uniunea Sovietică - împușcat pune (inițial runner-up). Ulterior a fost descalificat pentru încălcarea reglementărilor privind dopajul. Sportivii care au fost inițial plasați în spatele său în finală s-au ridicat fiecare cu un rang.
- Wassili Jerschow , Uniunea Sovietică - aruncarea cu javelină (inițial a cincea). Ulterior a fost descalificat pentru încălcarea reglementărilor privind dopajul și suspendat timp de optsprezece luni. Sportivii care au fost inițial plasați în spatele lui în finală s-au ridicat fiecare cu un rang.
- Elena Stoyanova , Bulgaria - Lansat (inițial al cincilea). Cu toate acestea, titlul a fost revocat ulterior pentru infracțiuni de dopaj . Sportivii care au fost inițial plasați în spatele ei în finală s-au ridicat fiecare cu un rang.
- Nadia Tkachenko , Uniunea Sovietică - Pentathlon (First First). Cu toate acestea, titlul a fost revocat ulterior pentru infracțiuni de dopaj . Sportivii care au fost inițial plasați în spatele ei în finală s-au ridicat fiecare cu un rang.
- Ekaterina Gordijenko , Uniunea Sovietică - Pentathlon (inițial al cincilea). Ulterior, a fost descalificată pentru încălcarea reglementărilor privind dopajul. Sportivii care au fost inițial plasați în spatele ei în finală s-au ridicat fiecare cu un rang.
Rezultate bărbați
100 m
loc | atlet | țară | Timp (uri) |
---|---|---|---|
1 | Pietro Mennea | ITA | 10.27 |
2 | Eugene Ray | GDR | 10.36 |
3 | Volodymyr Ihnatenko | URS | 10,37 PB |
Al 4-lea | Petar Petrov | BUL | 10.41 SB |
5 | Leszek Dunecki | POL | 10.43 |
Al 6-lea | Allan Wells | GBR | 10.45 |
Al 7-lea | Nikolai Kolesnikov | URS | 10.46 |
A 8-a | Valery Borsov | URS | 10.55 |
Finala: 30 august
Vânt: ± 0,0 m / s
200 m
loc | atlet | țară | Timp (uri) |
---|---|---|---|
1 | Pietro Mennea | ITA | 20.16 CR |
2 | Olaf Prenzler | GDR | 20.61 SB |
3 | Peter Muster | SUI | 20,64 |
Al 4-lea | Leszek Dunecki | POL | 20,68 |
5 | Pascal Barré | FRA | 20.70 SB |
Al 6-lea | Zenon Licznerski | POL | 20,74 |
Al 7-lea | Alexander Aksinin | URS | 20,87 SB |
A 8-a | Vladimir Ivanov | BUL | 20,92 |
Final: 1 septembrie
Vânt: -0,2 m / s
400 m
loc | atlet | țară | Timp (uri) |
---|---|---|---|
1 | Franz-Peter Hofmeister | FRG | 45,73 SB |
2 | Karel Kolář | TCH | 45,77 PB |
3 | Francis Demarthon | FRA | 45,97 SB |
Al 4-lea | Războiul Lothar | FRG | 46,22 SB |
5 | Terry Whitehead | GBR | 46,23 SB |
Al 6-lea | Richard Ashton | GBR | 46,34 |
Al 7-lea | Bernd Herrmann | FRG | 46,69 |
DNF | Jerzy Pietrzyk | POL |
Final: 1 septembrie
800 m
loc | atlet | țară | Timp (min) |
---|---|---|---|
1 | Olaf Beyer | GDR | 1: 43,84 CR / DR |
2 | Steve Ovett | GBR | 1: 44,09 PB |
3 | Sebastian Coe | GBR | 1: 44,76 |
Al 4-lea | Anatoly Reshetnyak | URS | 1: 45,79 PB |
5 | Vladimir Podolyako | URS | 1: 46,24 |
Al 6-lea | Andreas Busse | GDR | 1: 47.1 |
Al 7-lea | Dragan Životić | YUG | 1: 47.4 |
A 8-a | José Marajo | FRA | 1: 53.4 |
Final: 31 august
1500 m
loc | atlet | țară | Timp (min) |
---|---|---|---|
1 | Steve Ovett | GBR | 3: 35,59 CR |
2 | Eamonn Coghlan | IRL | 3: 36,70 SB |
3 | David Moorcroft | GBR | 3: 36,75 SB |
Al 4-lea | Thomas Wessinghage | FRG | 3: 37.19 SB |
5 | Antti Loikkanen | FIN | 3: 37.54 SB |
Al 6-lea | José Marajo | FRA | 3: 38.20 SB |
Al 7-lea | Jürgen Straub | GDR | 3: 38,88 SB |
A 8-a | John Robson | GBR | 3: 39.6 SB |
Finala: 3 septembrie
5000 m
loc | atlet | țară | Timp (min) |
---|---|---|---|
1 | Venanzio Ortis | ITA | 13: 28.52 |
2 | Markus Ryffel | SUI | 13: 28,60 |
3 | Alyaksandr Fjadotkin | URS | 13: 28,60 |
Al 4-lea | John Treacy | IRL | 13: 28,83 |
5 | Ilie Floroiu | ROMA | 13: 29.27 |
Al 6-lea | Martti Vainio | FIN | 13: 29.67 SB |
Al 7-lea | Nick Rose | GBR | 13: 32.8 SB |
A 8-a | Enn Sellik | URS | 13: 35.8 |
Finala: 2 septembrie
10.000 m
loc | atlet | țară | Timp (min) |
---|---|---|---|
1 | Martti Vainio | FIN | 27: 30,99 CR / NR |
2 | Venanzio Ortis | ITA | 27: 31,48 PB |
3 | Aleksandras Antipovas | URS | 27: 31.50 NR |
Al 4-lea | Brendan Foster | GBR | 27: 32,65 |
5 | Dave Black | GBR | 27: 36,27 PB |
Al 6-lea | Gerard Tebroke | NED | 27: 36,64 PB |
Al 7-lea | Ilie Floroiu | ROMA | 27: 40.06 NR |
A 8-a | Knut Kvalheim | NICI | 27: 40,61 NR |
Data: 29 august
maraton
loc | atlet | țară | Timp (h) |
---|---|---|---|
1 | Leonid Mossejew | URS | 2: 11: 57,5 CR |
2 | Nikolai Pensin | URS | 2: 11: 59.0 PB |
3 | Karel Lismont | BEL | 2: 12: 07.0 SB |
Al 4-lea | Waldemar Cierpinski | GDR | 2: 12: 20.0 SB |
5 | Catalin Andreica | ROMA | 2: 12: 29.4 PB |
Al 6-lea | Massimo Magnani | ITA | 2: 12: 45.3 SB |
Al 7-lea | Hans-Joachim Truppel | GDR | 2: 12: 54.3 SB |
A 8-a | Jürgen Eberding | GDR | 2: 13: 39.7 SB |
Data: 3 septembrie
110 m obstacole
loc | atlet | țară | Timp (uri) |
---|---|---|---|
1 | Thomas Munkelt | GDR | 13.54 |
2 | Jan Pusty | POL | 13.55 SB |
3 | Arto Bryggare | FIN | 13.56 SB |
Al 4-lea | Giuseppe Buttari | ITA | 13,78 |
5 | Eduard Pereversev | URS | 13,83 |
Al 6-lea | Vyacheslav Kulebjakin | URS | 13.90 SB |
Al 7-lea | Romuald Giegiel | POL | 13,91 SB |
A 8-a | Dieter Gebhard | FRG | 13,94 |
Finala: 3 septembrie
Vânt: -0,5 m / s
400 m obstacole
loc | atlet | țară | Timp (uri) |
---|---|---|---|
1 | Harald Schmid | FRG | 48,51 CR |
2 | Dimitri Stukalov | URS | 49,72 SB |
3 | Wassyl Archypenko | URS | 49,77 SB |
Al 4-lea | Franz Meier | SUI | 49,77 SB |
5 | Harry Schulting | NED | 50.07 SB |
Al 6-lea | Jean-Claude Nallet | FRA | 50.10 |
Al 7-lea | José Alonso | ESP | 50,19 SB |
A 8-a | Horia Toboc | ROMA | 50,46 |
Final: 31 august
Obstacol de 3000 m
loc | atlet | țară | Timp (min) |
---|---|---|---|
1 | Bronislaw Malinowski | POL | 8: 15.08 |
2 | Patriz Ilg | FRG | 8: 16.92 SB |
3 | Ismo Toukonen | FIN | 8: 18.29 PB |
Al 4-lea | Michael Karst | FRG | 8: 19.01 SB |
5 | Paul Copu | ROMA | 8: 20.41 PB |
Al 6-lea | Vasile Bichea | ROMA | 8: 24.86 SB |
Al 7-lea | František Bartoš | TCH | 8: 38.0 |
A 8-a | Manfred Schoeneberg | FRG | 8: 40.1 |
Finala: 3 septembrie
Releu 4 × 100 m
loc | țară | Sportivi | Timp (uri) |
---|---|---|---|
1 | Polonia |
Zenon Nowosz Zenon Licznerski Leszek Dunecki Marian Voronin |
38,58 CR |
2 | GDR |
Manfred Kokot Eugen Ray Olaf Prenzler Alexander Thieme |
38,78 SB |
3 | URSS |
Serghei Vladimirzew Nikolai Kolesnikow Alexandr Aksinin Volodymyr Ihnatenko |
38,82 SB |
Al 4-lea | Franţa |
Patrick Barré Pascal Barré Lucien Sainte-Rose Hermann Panzo |
38,90 SB |
5 | Italia |
Giovanni Grazioli Luciano Caravani Stefano Curini Pietro Mennea |
39.11 SB |
Al 6-lea | Marea Britanie |
Trevor Hoyte Allan Wells Cameron Sharp Stephen Green |
39,49 SB |
Al 7-lea | Elveţia |
Franco Fähndrich Urs Gisler Peter Muster Hansjörg Ziegler |
39,56 SB |
A 8-a | Belgia |
Ronald Desruelles Hans van den Daele Danny Roelandt Lambert Micha |
39,73 SB |
Finala: 3 septembrie
Releu 4 × 400 m
loc | țară | Sportivi | Timp (min) |
---|---|---|---|
1 | BR Germania |
Martin Weppler Franz-Peter Hofmeister Bernd Herrmann Harald Schmid |
3: 02.03 CR |
2 | Polonia |
Jerzy Włodarczyk Zbigniew Jaremski Cezary Łapiński Ryszard Podlas |
3: 03.62 |
3 | Cehoslovacia |
Josef Lomický František Brečka Miroslav Tulis Karel Kolář |
3: 03.99 |
Al 4-lea | Elveţia |
Rolf Strittmatter Peter Haas Konstantin Vogt Rolf Gisler |
3: 04.29 |
5 | GDR |
Frank Richter Gunter Arnold Andreas Busse Jürgen Pfennig |
3: 04.39 |
Al 6-lea | Franţa |
Maurice Volmar Gerard Boutier Hector Llatser Francis Demarthon |
3: 05.63 |
Al 7-lea | Italia |
Roberto Tozzi Daniele Zanini Stefano Malinverni Pietro Mennea |
3: 06.70 |
A 8-a | Iugoslavia |
Rok Kopitar Dragan Zivotic Milovan Savic Željko Knapić |
3: 06,90 |
Finala: 3 septembrie
20 km de mers pe jos
loc | atlet | țară | Timp (h) |
---|---|---|---|
1 | Roland Wieser | GDR | 1: 23: 11.5 WBL |
2 | Pyotr Pochinchuk | URS | 1: 23: 43.0 PB |
3 | Anatoly Solomin | URS | 1: 24: 11.5 |
Al 4-lea | Borys Yakovlev | URS | 1: 24: 27.9 PB |
5 | José Marín | ESP | 1: 24: 38.1 SB |
Al 6-lea | Maurizio Damilano | ITA | 1: 24: 57.5 SB |
Al 7-lea | Hartwig Gauder | GDR | 1: 25: 15.7 SB |
A 8-a | Roberto Buccione | ITA | 1: 25: 40.9 PB |
Data: 30 august
50 km de mers pe jos
loc | atlet | țară | Timp (h) |
---|---|---|---|
1 | Jorge Llopart | ESP | 3: 53: 29.9 CR |
2 | Weniamin soldierko | URS | 3: 55: 12.1 PB |
3 | Jan Ornoch | POL | 3: 55: 15.9 PB |
Al 4-lea | Otto Bartsch | URS | 3: 53: 27,7 PB |
5 | Viktor Dobrowski | URS | 3: 57: 26.7 SB |
Al 6-lea | Vittorio Visini | ITA | 3: 57: 42,8 PB |
Al 7-lea | Alessandro Bellucci | ITA | 3: 58: 25.9 SB |
A 8-a | Olaf Pilarski | GDR | 4:00: 03.8 PB |
Data: 2 septembrie
Jorge Llopart - pe fotografia din dreapta - a câștigat cea mai mare distanță la Campionatele Europene
săritură mare
loc | atlet | țară | Înălțime (m) |
---|---|---|---|
1 | Vladimir Iashchenko | URS | 2.30 CR |
2 | Aljaksandr Hryhorjeu | URS | 2,28 SB |
3 | Rolf Beilschmidt | GDR | 2,28 SB |
Al 4-lea | Henry Lauterbach | GDR | 2.26 |
5 | Carlo Thränhardt | FRG | 2,21 SB |
Al 6-lea | Jacek Wszoła | POL | 2,21 SB |
Al 7-lea | André Schneider | FRG | 2,21 SB |
A 8-a | Josef Hrabal | TCH | 2,18 SB |
Finala: 2 septembrie
Boltă cu stâlp
loc | atlet | țară | Înălțime (m) |
---|---|---|---|
1 | Vladimir Trofimenko | URS | 5,55 CR |
2 | Antti Kalliomäki | FIN | 5.50 SB |
3 | Rauli Pudas | FIN | 5.45 SB |
Al 4-lea | Wladyslaw Kozakiewicz | POL | 5.45 |
5 | Yevgeny Tananika | URS | 5.40 |
Al 6-lea | Philippe Houvion | FRA | 5.40 SB |
Al 7-lea | François Tracanelli | FRA | 5.30 SB |
Brian Hooper | GBR | 5.30 SB |
Final: 1 septembrie
Saritura lunga
loc | atlet | țară | Lățime (m) |
---|---|---|---|
1 | Jacques Rousseau | FRA | 8.18 CR |
2 | Nenad Stekic | YUG | 8.12 |
3 | Vladimir Zepelyov | URS | 8.01 |
Al 4-lea | Grzegorz Cybulski | POL | 7,96 SB |
5 | Jochen Versch | FRG | 7,89 SB |
Al 6-lea | Valery Pidluschnyj | URS | 7,89 SB |
Al 7-lea | Roy Mitchell | GBR | 7,88 SB |
A 8-a | Åke Fransson | SWE | 7,65 |
Finala: 2 septembrie
Salt triplu
loc | atlet | țară | Lățime (m) |
---|---|---|---|
1 | Milos Srejović | YUG | 16,94 SB |
2 | Viktor Saneyev | URS | 16.93 SB |
3 | Anatoli Piskulin | URS | 16,87 |
Al 4-lea | Bernard Lamitié | FRA | 16,87 SB |
5 | Henads Valyukevich | URS | 16.64 SB |
Al 6-lea | Keith Connor | GBR | 16.64 SB |
Al 7-lea | Milan Spasojevic | YUG | 16.62 SB |
A 8-a | Aston Moore | GBR | 16.55 SB |
Finala: 3 septembrie
Aruncarea greutatii
loc | atlet | țară | Lățime (m) |
---|---|---|---|
1 | Udo Beyer | GDR | 21.08 CRe |
2 | Alexander Baryshnikov | URS | 20,68 |
3 | Wolfgang Schmidt | GDR | 20.30 |
Al 4-lea | Reijo Ståhlberg | FIN | 20.17 |
5 | Anatoly Yarosh | URS | 20.03 |
Al 6-lea | Jaromír Vlk | TCH | 19.53 |
Al 7-lea | Hreinn Halldórsson | ISL | 19.34 |
A 8-a | Jaroslav Brabec | TCH | 19.27 |
Final: 1 septembrie
A existat un caz de dopaj în această competiție. Lansatorul sovietic Yevgeny Mironov , care inițial ocupa locul al doilea, a fost ulterior descalificat pentru încălcarea reglementărilor privind dopajul. Sportivii care au fost inițial plasați în spatele lui în finală s-au ridicat fiecare cu un rang.
Aruncare de disc
loc | atlet | țară | Lățime (m) |
---|---|---|---|
1 | Wolfgang Schmidt | GDR | 66,82 CR |
2 | Markku Tuokko | FIN | 64,90 SB |
3 | Imrich Bugár | TCH | 64,66 SB |
Al 4-lea | Welko Welew | BUL | 64,56 |
5 | Knut Hjeltnes | NICI | 63,76 SB |
Al 6-lea | Alwin Wagner | FRG | 62,70 SB |
Al 7-lea | Dmitri Kovzun | URS | 61,84 SB |
A 8-a | Wolfgang Warnemünde | GDR | 61,28 |
Finala: 3 septembrie
Wolfgang Schmidt ( foto ) - campion european înainte de a cădea din favoarea sistemului politic al RDG
Aruncare cu ciocanul
loc | atlet | țară | Lățime (m) |
---|---|---|---|
1 | Yury Sjedych | URS | 77,28 CR |
2 | Roland Steuk | GDR | 77,24 |
3 | Karl-Hans Riehm | FRG | 77.02 |
Al 4-lea | Detlef Gerstenberg | GDR | 76,70 SB |
5 | Manfred Hüning | FRG | 76,46 SB |
Al 6-lea | Boris Saitschuk | URS | 75,62 |
Al 7-lea | Edoardo Podberscek | ITA | 73.02 SB |
A 8-a | Giampaolo Urlando | ITA | 72,62 |
Finala: 2 septembrie
Aruncare cu javelină
loc | atlet | țară | Lățime (m) |
---|---|---|---|
1 | Michael Wessing | FRG | 89.12 |
2 | Nikolai Grebnew | URS | 87,82 |
3 | Wolfgang Hanisch | GDR | 87,66 |
Al 4-lea | Detlef Michel | GDR | 85,46 SB |
5 | Helmut Schreiber | FRG | 83,58 SB |
Al 6-lea | Miklós Németh | HUN | 83,58 SB |
Al 7-lea | Piotr Bielczyk | POL | 81,80 SB |
A 8-a | Terje Thorslund | NICI | 80,42 SB |
Finala: 30 august
A existat un caz de dopaj în această competiție. Jucătorul sovietic Wassili Jerschow, care a intrat inițial pe locul cinci, a fost ulterior descalificat pentru încălcarea reglementărilor privind dopajul și suspendat timp de optsprezece luni. Sportivii care au fost inițial plasați în spatele său în finală s-au ridicat fiecare cu un rang.
Decatlon
loc | atlet | țară | P - valoarea oficială. | Valoarea P - 85. |
---|---|---|---|---|
1 | Alexander Grebenyuk | URS | 8340 CR | 8337 |
2 | Daley Thompson | GBR | 8289 SB | 8257 |
3 | Siegfried Stark | GDR | 8208 SB | 8224 |
Al 4-lea | Sepp Zeilbauer | AUT | 7988 SB | 7969 |
5 | Yuri Kuzenko | URS | 7978 SB | 7918 |
Al 6-lea | Roger Kanerva | FIN | 7945 PB | 7923 |
Al 7-lea | Johannes Lahti | FIN | 7913 PB | 7875 |
A 8-a | Rainer Pottel | GDR | 7900 SB | 7883 |
Data: 30./31. August
Scorul s-a bazat pe tabelul de puncte din 1964.
Pentru orientare și clasificare a performanțelor, sunt enumerate și scorurile obținute în 1985 conform sistemului actual de scor. După aceea, Johannes Lahti, pe locul șapte, și Rainer Pottel, pe locul opt, ar fi trebuit să-și schimbe rândurile. Tot în al șaptesprezecelea - Armin Tschenett - și optsprezece - Christer Lythell - ordinea ar fi fost inversată. Dar aceste comparații sunt doar orientative, deoarece diferitele standarde ale vremii trebuie să se aplice ca bază.
Rezultate femei
100 m
loc | Atlet | țară | Timp (uri) |
---|---|---|---|
1 | Marlies Goehr | GDR | 11.13 CR |
2 | Linda Haglund | SWE | 11.29 |
3 | Lyudmila Maslakova | URS | 11.31 |
Al 4-lea | Monika Hamann | GDR | 11.33 SB |
5 | Lyudmila Storoschkowa | URS | 11.33 SB |
Al 6-lea | Lyudmila Kondratyeva | URS | 11.38 |
Al 7-lea | Chantal Rega | FRA | 11.49 |
A 8-a | Sonia Lannaman | GBR | 11.67 |
Finala: 30 august
Vânt: 0,0 m / s
200 m
loc | Atlet | țară | Timp (uri) |
---|---|---|---|
1 | Lyudmila Kondratyeva | URS | 22,52 |
2 | Marlies Goehr | GDR | 22.53 |
3 | Carla Bodendorf | GDR | 22,64 |
Al 4-lea | Monika Hamann | GDR | 22,76 |
5 | Chantal Rega | FRA | 22,77 |
Al 6-lea | Lyudmila Maslakova | URS | 22,89 |
Al 7-lea | Linda Haglund | SWE | 23.07 |
A 8-a | Liljana Ivanova | BUL | 23.23 |
Final: 1 septembrie
Vânt: -0,2 m / s
400 m
loc | Atlet | țară | Timp (uri) |
---|---|---|---|
1 | Marita Koch | GDR | 48,94 WR |
2 | Christina Brehmer | GDR | 50,38 |
3 | Irena Szewińska | POL | 50,40 SB |
Al 4-lea | Maria Kultschunowa | URS | 51,25 SB |
5 | Christiane Marquardt | GDR | 51,99 |
Al 6-lea | Donna Hartley | GBR | 52,31 |
Al 7-lea | Pirjo Haggman | FIN | 52,64 |
A 8-a | Verona Elder | GBR | 52,73 |
Final: 31 august
800 m
loc | Atlet | țară | Timp (min) |
---|---|---|---|
1 | Tatiana Prowidochina | URS | 1: 55,80 CR |
2 | Nadezhda Mushta | URS | 1: 55,82 SB |
3 | Soia Rigel | URS | 1: 56,57 PB |
Al 4-lea | Totka Petrova | BUL | 1: 56,59 |
5 | Hildegard Ullrich | GDR | 1: 57,45 NU23R |
Al 6-lea | Anita albă | GDR | 1: 57,71 |
Al 7-lea | Ulrike Bruns | GDR | 1: 58,62 SB |
A 8-a | Fița Lovin | ROMA | 1: 58,82 |
Final: 31 august
1500 m
loc | Atlet | țară | Timp (min) |
---|---|---|---|
1 | Giana Romanova | URS | 3: 59,77 CR |
2 | Natalia Mărășescu | ROMA | 3: 59,80 SB |
3 | Totka Petrova | BUL | 4: 00.15 NU23R |
Al 4-lea | Valentina Ilinich | URS | 4: 00.18 PB |
5 | Grete Waitz | NICI | 4: 00.55 NR |
Al 6-lea | Gabriella Dorio | ITA | 4: 01.25 NU23R |
Al 7-lea | Ulrike Bruns | GDR | 4: 02.20 |
A 8-a | Cornelia Bürki | SUI | 4: 04.60 SB |
Finala: 3 septembrie
3000 m
loc | Atlet | țară | Timp (min) |
---|---|---|---|
1 | Svetlana Ulmasowa | URS | 8: 33,16 CR |
2 | Natalia Mărășescu | ROMA | 8: 33,53 PB |
3 | Grete Waitz | NICI | 8: 34.33 |
Al 4-lea | Maricica Puică | ROMA | 8: 40.94 SB |
5 | Giana Romanova | URS | 8: 45,74 |
Al 6-lea | Cornelia Bürki | SUI | 8: 46.13 SB |
Al 7-lea | Raisa Belousova | URS | 8: 48,73 SB |
A 8-a | Paula Fudge | GBR | 8: 48,74 PB |
Data: 29 august
100 m obstacole
loc | atlet | țară | Timp (uri) |
---|---|---|---|
1 | Johanna Klier | GDR | 12.62 SB |
2 | Tatiana Anisimova | URS | 12,67 PB |
3 | Gudrun Berend | GDR | 12,73 PB |
Al 4-lea | Nina Morgulina | URS | 12,86 SB |
5 | Lucyna Langer | POL | 12,98 SB |
Al 6-lea | Annerose Fiedler | GDR | 13.09 |
Al 7-lea | Elzbieta Rabsztyn | POL | 13.17 |
DSQ | Grażyna Rabsztyn | POL |
Finala: 2 septembrie
Vânt: +0,6 m / s
400 m obstacole
loc | atlet | țară | Timp (uri) |
---|---|---|---|
1 | Tatiana Selentsova | URS | 54,89 WR |
2 | Silvia Hollmann | FRG | 55,14 DR |
3 | Karin Rossley | GDR | 55,36 SB |
Al 4-lea | Brigitte Koehn | GDR | 55,46 PB |
5 | Krystyna Kacperczyk | POL | 55,55 |
Al 6-lea | Anita albă | GDR | 55,63 PB |
Al 7-lea | Ingrīda Barkāne | URS | 55,96 PB |
A 8-a | Genowefa Blaszak | POL | 57,72 |
Finala: 2 septembrie
Releu 4 × 100 m
loc | țară | Sportivi | Timp (uri) |
---|---|---|---|
1 | URSS |
Vera Anissimowa Lyudmila Maslakowa Lyudmila Kondratjewa Lyudmila Storoschkowa |
42,54 SB |
2 | Marea Britanie |
Beverley Goddard Kathy Smallwood Sharon Colyear Sonia Lannaman |
42,72 SB |
3 | GDR |
Johanna Klier Monika Hamann Carla Bodendorf Marlies Göhr |
43.07 |
Al 4-lea | Bulgaria |
Sofka Popowa Liljana Iwankowa Zdrawka Schipokliewa Iwanka Walkowa |
43,47 SB |
5 | Polonia |
Grażyna Rabsztyn Zofia Bielczyk Jolanta Stalmach Irena Szewińska |
43,83 SB |
Al 6-lea | BR Germania |
Elvira Possekel Dagmar Schenten Claudia Steger Petra Sharp |
44,34 SB |
Al 7-lea | Suedia |
Linda Haglund Helena Pihl Jeanette Rangeby Lena Möller |
44,37 |
DNF | Franţa |
Véronique Grandrieux Annie Alize Chantal Réga Raimonde Naigré |
Finala: 3 septembrie
Releu 4 × 400 m
loc | țară | Sportivi | Timp (min) |
---|---|---|---|
1 | GDR |
Christiane Marquardt Barbara Krug Christina Brehmer Marita Koch |
3: 21.20 CR |
2 | URSS |
Tetiana Prorotschenko Nadezhda Muschta Tatiana Prowidochina Marija Kultschunowa |
3: 22.53 SB |
3 | Polonia |
Małgorzata Gajewska Krystyna Kacperczyk Genowefa Błaszak Irena Szewińska |
3: 26,76 SB |
Al 4-lea | Marea Britanie |
Karen Williams Joslyn Hoyte Verona Bătrâna Donna Hartley |
3: 27.17 SB |
5 | BR Germania |
Elke Decker Elke Barth Gaby Bußmann Silvia Hollmann |
3: 27.96 SB |
Al 6-lea | Cehoslovacia |
Jarmila Kratochvílová Jindriska Kubeckova Eva Rakova Jozefina Cerchlanova |
3: 30.4 SB |
Al 7-lea | România |
Maria Samungi Doina Badescu Marianna Suman Eleonora Tarita |
3: 30.7 SB |
A 8-a | Ungaria |
Eva Mohacsi Rozalia Halmosi Iren Orosz Ilona Pal |
3: 32.2 |
Finala: 3 septembrie
săritură mare
loc | Atlet | țară | Înălțime (m) |
---|---|---|---|
1 | Sara Simeoni | ITA | 2.01 WRe |
2 | Rosemarie Ackermann | GDR | 1,99 SB |
3 | Brigitte Holzapfel | FRG | 1,95 BRe |
Al 4-lea | Jutta Kirst | GDR | 1,93 SB |
5 | Ulrike Meyfarth | FRG | 1,91 |
Al 6-lea | Andrea Mátay | HUN | 1,85 SB |
Al 7-lea | Snezana Hrpevnik | YUG | 1,85 PBe |
A 8-a | Urszula Kielan | POL | 1,85 SBe |
Final: 31 august
Saritura lunga
loc | Atlet | țară | Lățime (m) |
---|---|---|---|
1 | Vilma Bardauskienė | URS | 6,88 |
2 | Angela Voigt | GDR | 6,79 SB |
3 | Jarmila Nygrýnová | TCH | 6,69 SB |
Al 4-lea | Brigitte Wujak | GDR | 6,60 |
5 | Gina Panait | ROMA | 6.52 |
Al 6-lea | Sue Reeve | GBR | 6,48 PB |
Al 7-lea | Karin Hänel | FRG | 6,48 |
A 8-a | Heidemarie Wycisk | GDR | 6,44 PB |
Finala: 30 august
În calificare, Vilma Bardauskienė stabilise un record mondial cu 7,09 m .
Aruncarea greutatii
loc | Atlet | țară | Lățime (m) |
---|---|---|---|
1 | Ilona Slupianek | GDR | 21,41 CR |
2 | Helena Fibingerová | TCH | 20,86 |
3 | Margitta Droese | GDR | 20.58 |
Al 4-lea | Svetlana Krachevskaya | URS | 20.13 SB |
5 | Eva Wilms | FRG | 19.20 SB |
Al 6-lea | Ivanka Petrova | BUL | 18,85 SB |
Al 7-lea | Svetlana Melnikova | URS | 18,63 SB |
A 8-a | Mihaela Loghin | ROU | 17.35 SB |
Finala: 30 august
A existat un caz de dopaj în această competiție. Sportiva bulgară Elena Stoyanova, care inițial a terminat pe locul cinci, a fost ulterior descalificată pentru încălcarea reglementărilor privind dopajul și suspendată timp de optsprezece luni. Sportivii care au fost inițial plasați în spatele ei în finală s-au ridicat fiecare cu un rang.
Aruncare de disc
loc | Atlet | țară | Lățime (m) |
---|---|---|---|
1 | Evelin Jahl | GDR | 66,98 |
2 | Margitta Droese | GDR | 64.04 |
3 | Natalia Gorbaciov | URS | 63,58 SB |
Al 4-lea | Sabine Engel | GDR | 63,46 SB |
5 | Faina Welewa | URS | 62,30 |
Al 6-lea | Svetla Boschkowa | BUL | 61,94 SB |
Al 7-lea | Lyudmila Isayeva | URS | 61,56 SB |
A 8-a | Jitka Prouzová | TCH | 59,90 SB |
Final: 31 august
Aruncare cu javelină
loc | Atlet | țară | Lățime (m) |
---|---|---|---|
1 | Ruth Fuchs | GDR | 69.16 ER |
2 | Tessa Sanderson | GBR | 62,40 SB |
3 | Ute Hommola | GDR | 62,32 SB |
Al 4-lea | Ute Richter | GDR | 62.04 SB |
5 | Éva Ráduly-Zörgő | ROMA | 61,14 SB |
Al 6-lea | Eva Helmschmidt | FRG | 60,96 SB |
Al 7-lea | Ingrid Thyssen | FRG | 60,18 SB |
A 8-a | Bernadette Blechacz | POL | 60,14 SB |
Final: 1 septembrie
Pentatlon
loc | Atlet | țară | P - valoarea oficială. | Valoarea P - 85. |
---|---|---|---|---|
1 | Margit Papp | HUN | 4655 CR | 4694 |
2 | Burglinde Pollak | GDR | 4600 SB | 4614 |
3 | Kristine Nitzsche | GDR | 4599 PB | 4648 |
Al 4-lea | Beatrix Philipp | FRG | 4554 PB | 4582 |
5 | Ekaterina Smirnova | URS | 4534 PB | 4545 |
Al 6-lea | Ramona Neubert | GDR | 4380 SB | 4381 |
Al 7-lea | Ina Losch | FRG | 4319 PB | 4302 |
A 8-a | Florence Picaut | FRA | 4307 SB | 4281 |
Data: 2 septembrie
Evaluarea s-a bazat pe tabelul de puncte din 1977, în care a fost luată în considerare schimbarea disciplinei în această competiție - cursa de 800 de metri în loc de cursa de 200 de metri ca exercițiu final. Astfel, rezultatele obținute în competițiile anterioare de pentathlon nu mai erau comparabile cu rezultatele competiției în forma sa actuală.
Folosind sistemul de evaluare valabil astăzi pentru heptatlon - punctele sunt listate în tabelul de mai jos pentru comparație - medaliile de argint și bronz ar trebui schimbate. Dar aceste comparații sunt doar orientative, deoarece diferitele standarde ale vremii trebuie să se aplice ca bază.
Pentatlonul a fost afectat de două cazuri de dopaj:
- Inițial, atleta sovietică Nadija Tkachenko era în față cu 4744 de puncte. Cu toate acestea, titlul a fost revocat ulterior pentru infracțiuni de dopaj .
- Yekaterina Gordijenko, tot din URSS, inițial a cincea, a fost ulterior descalificată pentru încălcarea reglementărilor privind dopajul.
Sportivii care au fost inițial plasați în spatele celor doi infractori de dopaj în finală s-au ridicat fiecare cu un rang.
Link-uri web
- Campionatele Europene de Atletism - Praga 1978 de pe european-athletics.org, accesat pe 24 iunie 2017
- Track and Field Statistics, EM 1978 pe trackfield.brinkster.net, accesat la 24 iunie 2017
- Al 12-lea Campionat European de Atletism 1978 la Praga, Italia de la ifosta.de, accesat pe 24 iunie 2017
- Rezultatele tuturor Campionatelor Europene de Atletism - 1978 pe sportschau.de, accesat pe 24 iunie 2017
- Pentru a mă mira și a șoca , Zeit Online 8 august 1980 la zeit.de, accesat pe 24 iunie 2017
- Salt pe fereastră , Spiegel Online 16 mai 1988 la spiegel.de, accesat pe 24 iunie 2017
- Analiza timpilor de reacție în sprint la Campionatele Europene de la Praga 1978 pe bisp-surf.de, accesat pe 24 iunie 2017
Dovezi individuale
- ↑ a b URSS înainte de RDG la EM. Austria 20th pe www.arbeiter-zeitung.at, p. 10, 5 septembrie 1978, accesat pe 21 februarie 2019
- ↑ Doping trecut RFG / RDG, dopaj în RFG - anii 1970 pe cycling4fans.de, accesat pe 4 august 2019
- ↑ a b 7 femei sportive interzise pentru droguri , New York Times, 26 octombrie 1979, secțiunea șase, accesat la 4 august 2019
- ↑ a b Politica drogurilor în mișcarea olimpică, editori: Wayne Wilson / Edward Derse , eșantion de citire, ISBN 0-7360-0329-0 , engleză, accesat la 4 august 2019
- ↑ a b Incredible Fear , Spiegel Online 4 octombrie 1982 la spiegel.de, accesat la 4 august 2019
- ^ "Lupta vieții": sportivii RDG și zborul lor , Augsburger Allgemeine Zeitung, 10 iunie 2011, accesat pe 21 februarie 2019
- ↑ Dopajul - nu este o problemă pentru familia Briesenick pe taz.de, accesat pe 12 august 2019