Campionatele Europene de Atletism Indoor 1971
2. Campionatele europene de atletism în sală | |
---|---|
oraș | Sofia , Bulgaria |
Stadion | Sala Festivalna |
deschidere | 13 martie 1971 |
Ultima zi | 14 martie 1971 |
cronologie | |
← Campionatul European Indoor 1970 | Campionatul European de sală 1972 → |
Al doilea campionat european de atletism în sală a avut loc pe 13 și 14 martie 1971 la Sofia ( Bulgaria ). Locul de desfășurare a fost Festivalna Halle .
Bărbați
60 m
loc | atlet | țară | Timp (uri) |
---|---|---|---|
1 | Valery Borsov | URS | 6.6 |
2 | Jobst Hirscht | FRG | 6.7 |
3 | Manfred Kokot | GDR | 6.8 |
Al 4-lea | Boris Ismestyev | URS | 6.8 |
5 | Vasilis Papageorgopoulos | GRE | 6.8 |
Al 6-lea | Alexandr Korneljuk | URS | 6.9 |
Finala pe 13 martie
400 m
loc | atlet | țară | Timp (uri) |
---|---|---|---|
1 | Andrzej Badeński | STÂLP | 46,8 |
2 | Boris Savchuk | URS | 47.4 |
3 | Alexandr Bratchikov | URS | 47.6 |
Jan Balachowski | STÂLP | DNS |
Finala pe 14 martie
800 m
loc | atlet | țară | Timp (min) |
---|---|---|---|
1 | Evgheni Arșanov | URS | 1: 48.7 |
2 | Phil Lewis | GBR | 1: 50.5 |
3 | Andrzej Kupczyk | STÂLP | 1: 50.5 |
Al 4-lea | John Davies | GBR | 1: 51.1 |
5 | Petar Kiatovsky | BUL | 1: 52.0 |
Al 6-lea | Antonio Fernández | ESP | 1: 52,7 |
Finala pe 14 martie
1500 m
loc | atlet | țară | Timp (min) |
---|---|---|---|
1 | Henryk Szordykowski | STÂLP | 3: 41.4 |
2 | Volodymyr Pantelej | URS | 3: 41,5 |
3 | Gianni Del Buono | ITA | 3: 42.1 |
Al 4-lea | Ulf Högberg | SWE | 3: 43.2 |
5 | Mihail Șelobovski | URS | 3: 43.7 |
Al 6-lea | Frank Murphy | IRL | 3: 44.3 |
Al 7-lea | Walter Wilkinson | GBR | 3: 46.9 |
A 8-a | Bram Wassenaar | NED | 3: 48.1 |
Finala pe 14 martie
3000 m
loc | atlet | țară | Timp (min) |
---|---|---|---|
1 | Peter Stewart | GBR | 7: 53.6 |
2 | Wilfried Scholz | GDR | 7: 54.4 |
3 | Yuri Alexashin | URS | 8: 01.2 |
Al 4-lea | Anatoli Werlan | URS | 8: 05.0 |
5 | Lajos Mecser | HUN | 8: 06.2 |
Al 6-lea | Egbert Nijstadt | NED | 8: 13.6 |
Al 7-lea | Giuseppe Cindolo | ITA | 8: 22.6 |
A 8-a | Gérard Vervoort | FRA | 8: 24.8 |
Finala pe 14 martie
60 m obstacole
loc | atlet | țară | Timp (uri) |
---|---|---|---|
1 | Eckart Berkes | FRG | 7.8 |
2 | Alexandr Demus | URS | 7.9 |
3 | Sergio Liani | ITA | 7.9 |
Al 4-lea | Günther Nickel | FRG | 7.9 |
5 | Graham Gower | GBR | 8.0 |
Al 6-lea | Patrick Malrieu | FRA | 8.0 |
Finala pe 14 martie
săritură mare
loc | atlet | țară | Înălțime (m) |
---|---|---|---|
1 | Istvan Major | HUN | 2.17 |
2 | Jüri Tarmak | URS | 2.17 |
3 | Endre Kelemen | HUN | 2.17 |
Al 4-lea | Lothar Doster | FRG | 2.14 |
5 | Thomas Zacharias | FRG | 2.14 |
Al 6-lea | Kęstutis Šapka | URS | 2.14 |
Al 7-lea | Rudolf Baudis | TCH | 2.11 |
A 8-a | Serghei Budalov | URS | 2.11 |
Finala pe 13 martie
Boltă cu stâlp
loc | atlet | țară | Înălțime (m) |
---|---|---|---|
1 | Wolfgang Nordwig | GDR | 5.40 |
2 | Kjell Isaksson | SWE | 5.35 |
3 | Iuri Issakov | URS | 5.30 |
Al 4-lea | Heinfried Engel | FRG | 5.10 |
5 | Antti Kalliomäki | FIN | 5.00 |
Al 6-lea | Yuri Chanafin | URS | 5.00 |
Al 7-lea | Wojciech Buciarski | STÂLP | 4,80 |
A 8-a | Hans Lagerqvist | SWE | 4,80 |
Finala pe 14 martie
Saritura lunga
loc | atlet | țară | Lățime (m) |
---|---|---|---|
1 | Hans Baumgartner | FRG | 8.12 |
2 | Igor Ter-Owanesjan | URS | 7,91 |
3 | Vasile Sarucan | ROU | 7,88 |
Al 4-lea | Valentin Jurca | ROU | 7,72 |
5 | Philippe Housiaux | BEL | 7,70 |
Al 6-lea | Andreas Gloerfeld | FRG | 7,70 |
Al 7-lea | Jan Kobuszewski | STÂLP | 7,66 |
A 8-a | Jaroslav Brož | TCH | 7,66 |
Finala pe 14 martie
Salt triplu
loc | atlet | țară | Lățime (m) |
---|---|---|---|
1 | Viktor Saneyev | URS | 16,83 |
2 | Carol Corbu | ROU | 16,83 |
3 | Gennady Savlevich | URS | 16.24 |
Al 4-lea | Vasile Dumitrescu | ROU | 16.16 |
5 | Luis Felipe Areta | ESP | 16.11 |
Al 6-lea | Zoltán Cziffra | HUN | 16.02 |
Al 7-lea | Georgi Stojkowski | BUL | 16.00 |
A 8-a | Michael Sauer | FRG | 15,94 |
Finala pe 14 martie
Aruncarea greutatii
loc | atlet | țară | Lățime (m) |
---|---|---|---|
1 | Hartmut Briesenick | GDR | 20.19 |
2 | Valery Woikin | URS | 19.54 |
3 | Ricky Bruch | SWE | 19.50 |
Al 4-lea | Wladyslaw Komar | STÂLP | 19.43 |
5 | Heinz-Joachim Rothenburg | GDR | 19.32 |
Al 6-lea | Ralf Reichenbach | FRG | 18,65 |
Al 7-lea | Pierre Colnard | FRA | 18.57 |
A 8-a | Seppo Simola | FIN | 18.19 |
Finala pe 13 martie
Releu de 4 x 400 metri
loc | țară | Sportivi | Timp (min) |
---|---|---|---|
1 | Polonia |
Waldemar Korycki Jan Balachowski Jan Werner Andrzej Badeński |
3: 11.1 |
2 | Uniunea Sovietica |
Alexandr Bratchikov Semyon Kocher Boris Savchuk Yevgeny Borissenko |
3: 11.9 |
3 | Bulgaria |
Krastjo Christow Aleksandar Janew Aleksandar Popow Jordan Todorow |
3: 15.6 |
Finala pe 14 martie
Releu de 4 x 800 metri
loc | țară | Sportivi | Timp (min) |
---|---|---|---|
1 | Uniunea Sovietica |
Valentin Taratynow Stanislav Meschtscherskich Alexei Taranow Viktor Semjaschkin |
7: 17.8 |
2 | Polonia |
Krzysztof Linkowski Zenon Szordykowski Michał Skowronek Kazimierz Wardak |
7: 19.2 |
3 | BR Germania |
Paul-Heinz Wellmann Godehard Brysch Dieter Friedrich Bernd Epler |
7: 25.0 |
Al 4-lea | Bulgaria |
Atanas Atanassow Petar Kjatowski Dimtscho Deribeew Petar Chikow |
7: 26.4 |
Finala pe 14 martie
femei
60 m
loc | Atlet | țară | Timp (uri) |
---|---|---|---|
1 | Renate Stecher | GDR | 7.3 |
2 | Sylviane Telliez | FRA | 7.4 |
3 | Annegret Irrgang | FRG | 7.4 |
Al 4-lea | Irena Szewińska | STÂLP | 7.5 |
5 | Heide Rosendahl | FRG | 7.5 |
Al 6-lea | Györgyi Balogh | HUN | 7.5 |
Finala pe 14 martie
400 m
loc | Atlet | țară | Timp (uri) |
---|---|---|---|
1 | Vera Popkova | URS | 53.7 |
2 | Inge Bödding | FRG | 54.3 |
3 | Maria Sykora | AUT | 54.4 |
Al 4-lea | Svetla Slateva | BUL | 54.6 |
Finala pe 14 martie
800 m
loc | Atlet | țară | Timp (min) |
---|---|---|---|
1 | Hildegard Falck | FRG | 2: 06.1 |
2 | Ileana Silai | ROU | 2: 06.5 |
3 | Rosemary Stirling | GBR | 2: 06.6 |
Al 4-lea | Colette Besson | FRA | 2: 07.5 |
5 | Nadezhda Kolesnikova | URS | 2: 08.1 |
Al 6-lea | Donata Govoni | ITA | 2: 09.2 |
Finala pe 14 martie
1500 m
loc | Atlet | țară | Timp (min) |
---|---|---|---|
1 | Margaret Beacham | GBR | 4: 17.2 |
2 | Lyudmila Bragina | URS | 4: 17.8 |
3 | Tamara Pangelova | URS | 4: 18.1 |
Al 4-lea | Ellen Tittel | FRG | 4: 18.4 |
5 | Christa Merten | FRG | 4: 18.8 |
Al 6-lea | Wassilena Amsina | BUL | 4: 25.6 |
Al 7-lea | Angela Ramello | ITA | 4: 27.3 |
Finala pe 14 martie
60 m obstacole
loc | Atlet | țară | Timp (uri) |
---|---|---|---|
1 | Karin Balzer | GDR | 8.1 |
2 | Annelie Ehrhardt | GDR | 8.1 |
3 | Teresa Sukniewicz | STÂLP | 8.3 |
Al 4-lea | Meta antene | SUI | 8.3 |
5 | Danuta Straszyńska | STÂLP | 8.5 |
Al 6-lea | Valeria Bufanu | ROU | 8.9 |
Finala pe 14 martie
săritură mare
loc | Atlet | țară | Înălțime (m) |
---|---|---|---|
1 | Milada Karbanová | TCH | 1,80 |
2 | Vera Gavrilova | URS | 1,80 |
3 | Cornelia Popescu | ROU | 1,78 |
Al 4-lea | Marta Kostlánová | TCH | 1,78 |
5 | Snežana Hrepevnik | YUG | 1,76 |
Al 6-lea | Calculatorul Beatrix | SUI | 1,76 |
Al 7-lea | Alena Prosková | TCH | 1,76 |
A 8-a | Erika Rudolf | HUN | 1,76 |
Finala pe 14 martie
Saritura lunga
loc | Atlet | țară | Lățime (m) |
---|---|---|---|
1 | Heide Rosendahl | FRG | 6,64 |
2 | Irena Szewińska | STÂLP | 6.56 |
3 | Viorica Viscopoleanu | ROU | 6.53 |
Al 4-lea | Meta antene | SUI | 6.33 |
5 | Alla Smirnova | URS | 6.30 |
Al 6-lea | Heidi Schüller | FRG | 6.25 |
Al 7-lea | Brigitte Roesen | FRG | 6.20 |
A 8-a | Helēna Ringa | URS | 5,98 |
Finala pe 13 martie
Aruncarea greutatii
loc | Atlet | țară | Lățime (m) |
---|---|---|---|
1 | Nadezhda Tschischowa | URS | 19,70 |
2 | Margitta Gummel | GDR | 19.50 |
3 | Antonina Ivanova | URS | 18,69 |
Al 4-lea | Marianne Adam | GDR | 17.49 |
5 | Iwanka Christowa | BUL | 17.42 |
Al 6-lea | Ana Sălăgean | ROU | 16.43 |
Al 7-lea | Els van Noorduyn | NED | 16.22 |
A 8-a | Sigrun Kofink | FRG | 16.20 |
Finala pe 13 martie
Releu de 4 x 200 metri
loc | țară | Sportivi | Timp (min) |
---|---|---|---|
1 | Uniunea Sovietica |
Marina Nikiforowa Tatiana Kondrasheva Lyudmila Aksjonowa Natalja Tschistjakowa |
1: 37.1 |
2 | BR Germania |
Annelie Wilden Elfgard Schittenhelm Annegret Kroniger Christine Tackenberg |
1: 38.0 |
3 | Bulgaria |
Iwanka Wenkowa Iwanka Koschnitscharska Sofka Kazanschiewa Monka Bobchewa |
1: 39.7 |
Finala pe 13 martie
Releu de 4 x 400 metri
loc | țară | Sportivi | Timp (min) |
---|---|---|---|
1 | Uniunea Sovietica |
Lyubov Finogenova Galina Kamardina Vera Popkova Lyudmila Aksjonowa |
3: 36.6 |
2 | BR Germania |
Gisela Ahlemeyer Gisela Ellenberger Anette Rückes Christa Czekay |
3: 39.6 |
3 | Bulgaria |
Svetla Slatewa Stefka Jordanowa Dschena Bineva Tonka Petrowa |
3: 47.8 |
Finala pe 14 martie
Link-uri web
- European Indoor Championships - Baza de date a rezultatelor pe site-ul web al Asociației Europene a Atletismului
- Rezultate pe site-ul Maik Richter
- Rezultate pe site-ul lui Todor Krastev