Campionatele Europene de Atletism Indoor 1974
Campionatele europene de atletism la interior | |
---|---|
Scandinaviul din Göteborg | |
oraș | Göteborg , Suedia |
Stadion | Scandinavium |
deschidere | 9 martie 1974 |
Ultima zi | 10 martie 1974 |
cronologie | |
← Campionatul European Indoor 1973 | Campionatul European de sală 1975 → |
Cel de - al V-lea Campionat European de Atletism Indoor a avut loc pe 9 și 10 martie 1974 la Göteborg ( Suedia ). Locul de desfășurare a fost Scandinavium .
Bărbați
60 m
loc | atlet | țară | Timp (uri) |
---|---|---|---|
1 | Valery Borsov | URS | 6,58 |
2 | Manfred Kokot | GDR | 6,63 |
3 | Alexandr Korneljuk | URS | 6,66 |
Al 4-lea | Christer Garpenborg | SWE | 6,66 |
5 | Juris Silovs | URS | 6,68 |
Al 6-lea | Zenon Nowosz | POL | 6,70 |
Al 7-lea | Lajos Gresa | HUN | 6,71 |
A 8-a | Vasilis Papageorgopoulos | GRE | 6,73 |
Finala pe 9 martie
400 m
loc | atlet | țară | Timp (uri) |
---|---|---|---|
1 | Alfons Brijdenbach | BEL | 46,60 |
2 | Andreas washer | GDR | 46,80 |
3 | Gunter Arnold | GDR | 46,94 |
Al 4-lea | Francis Demarthon | FRA | 47.08 |
Finala pe 10 martie
800 m
loc | atlet | țară | Timp (min) |
---|---|---|---|
1 | Luciano Sušanj | YUG | 1: 48.07 |
2 | András Zsinka | HUN | 1: 48,50 |
3 | Jozef Plachý | TCH | 1: 49.49 |
Al 4-lea | Rolf Gysin | SUI | 1: 50,70 |
5 | Michał Skowronek | POL | 1: 51,28 |
Al 6-lea | Philippe Meyer | FRA | 1: 57,48 |
Finala pe 10 martie
1500 m
loc | atlet | țară | Timp (min) |
---|---|---|---|
1 | Henryk Szordykowski | POL | 3: 41,78 |
2 | Thomas Wessinghage | FRG | 3: 42.04 |
3 | Włodzimierz Staszak | POL | 3: 43,48 |
Al 4-lea | Petre Lupan | ROU | 3: 44,67 |
5 | Pererik Hagberg | SWE | 3: 47,00 |
Al 6-lea | Ágúst Ásgeirsson | ISL | 3: 55.17 |
Finala pe 10 martie
3000 m
loc | atlet | țară | Timp (min) |
---|---|---|---|
1 | Emiel Puttemans | BEL | 7: 48,48 |
2 | Paul Thijs | BEL | 7: 51,76 |
3 | Pavel Pěnkava | TCH | 7: 51,79 |
Al 4-lea | Arne Kvalheim | NICI | 7: 53,34 |
5 | Ray Smedley | GBR | 7: 54,43 |
Al 6-lea | Josef Jansky | TCH | 7: 55,00 |
Al 7-lea | Antonio Burgos | ESP | 7: 56,25 |
A 8-a | Jan Kondzior | POL | 8: 07.75 |
Finala pe 10 martie
60 m obstacole
loc | atlet | țară | Timp (uri) |
---|---|---|---|
1 | Anatoly Moshiashvili | URS | 7,66 |
2 | Mirosław Wodzyński | POL | 7.68 |
3 | Frank Siebeck | GDR | 7,75 |
Al 4-lea | Leszek Wodzyński | POL | 7,94 |
5 | Giuseppe Buttari | ITA | 8.01 |
Al 6-lea | Krister Clerselius | SWE | 8.05 |
Al 7-lea | Viktor Myasnikov | URS | 8.51 |
Guy Drut | FRA | DNF |
Finala pe 10 martie
săritură mare
loc | atlet | țară | Înălțime (m) |
---|---|---|---|
1 | Kęstutis Šapka | URS | 2.22 |
2 | Istvan Major | HUN | 2.20 |
3 | Vladimír Malý | TCH | 2.17 |
Al 4-lea | Jesper Tørring | THE | 2.17 |
5 | Enzo Del Forno | ITA | 2.17 |
Al 6-lea | Vladimir Abramov | URS | 2.17 |
Al 7-lea | Runa Almén | SWE | 2.17 |
A 8-a | Walter Boller | FRG | 2.17 |
Finala pe 9 martie
Boltă cu stâlp
loc | atlet | țară | Înălțime (m) |
---|---|---|---|
1 | Tadeusz Ślusarski | POL | 5.35 |
2 | Antti Kalliomäki | FIN | 5.30 |
3 | Jānis Lauris | URS | 5.30 |
Al 4-lea | Reinhard Kuretzky | FRG | 5.20 |
Wojciech Buciarski | POL | 5.20 | |
Al 6-lea | Volker Ohl | FRG | 5.20 |
Al 7-lea | Yevgeny Tananika | URS | 5.20 |
A 8-a | Renato Dionisi | ITA | 5.10 |
Finala pe 10 martie
Saritura lunga
loc | atlet | țară | Lățime (m) |
---|---|---|---|
1 | Jean-François Bonhème | FRA | 8.17 |
2 | Hans Baumgartner | FRG | 8.10 |
3 | Max Klauss | GDR | 8.03 |
Al 4-lea | Valery Pidluschnyj | URS | 7,97 |
5 | Grzegorz Cybulski | POL | 7.86 |
Al 6-lea | Alan Lerwill | GBR | 7,84 |
Al 7-lea | Rafael Blanquer | ESP | 7,69 |
A 8-a | Frank Wartenberg | GDR | 7,65 |
Finala pe 9 martie
Salt triplu
loc | atlet | țară | Lățime (m) |
---|---|---|---|
1 | Michał Joachimowski | POL | 17.03 |
2 | Mihail Bariban | URS | 16,88 |
3 | Bernard Lamitié | FRA | 16.56 |
Al 4-lea | Ryszard Garnys | POL | 16.51 |
5 | Jörg Drehel | GDR | 16.48 |
Al 6-lea | Richard Kick | FRG | 15,85 |
Al 7-lea | Christian Valétudie | FRA | 15,71 |
A 8-a | Mariano Perez | ESP | 15.68 |
Finala pe 10 martie
Aruncarea greutatii
loc | atlet | țară | Lățime (m) |
---|---|---|---|
1 | Geoff Capes | GBR | 20,95 |
2 | Heinz-Joachim Rothenburg | GDR | 20,87 |
3 | Jaroslav Brabec | TCH | 19,87 |
Al 4-lea | Waltscho Stoew | BUL | 19,85 |
5 | Anatoly Yarosh | URS | 19,69 |
Al 6-lea | Jaromír Vlk | TCH | 19,65 |
Al 7-lea | Mike Winch | GBR | 19.20 |
A 8-a | Ferdinand Schladen | FRG | 18,84 |
Finala pe 10 martie
Releu de 4 x 392 metri
loc | țară | Sportivi | Timp (min) |
---|---|---|---|
1 | Suedia |
Michael Fredriksson Gert Möller Anders Faager Dimitrie Grama |
3: 04.55 |
2 | Franţa |
Pierre Bonvin Patrick Salvador Roger Velasquez Lionel Malingre |
3: 05.46 |
Finala pe 9 martie
femei
60 m
loc | Atlet | țară | Timp (uri) |
---|---|---|---|
1 | Renate Stecher | GDR | 7.16 |
2 | Andrea Lynch | GBR | 7.17 |
3 | Irena Szewińska | POL | 7.20 |
Al 4-lea | Mona-Lisa Pursiainen | FIN | 7.24 |
5 | Lyudmila Maslakova | URS | 7.35 |
Al 6-lea | Linda Haglund | SWE | 7.35 |
Al 7-lea | Annegret Richter | FRG | 7.35 |
A 8-a | Sylviane Telliez | FRA | 7.37 |
Finala pe 10 martie
400 m
loc | Atlet | țară | Timp (uri) |
---|---|---|---|
1 | Jelica Pavličić | YUG | 52,64 |
2 | Nadezhda Ilyina | URS | 52,81 |
3 | Waltraud Dietsch | GDR | 52,84 |
Al 4-lea | Angelika Handt | GDR | 53,51 |
Finala pe 10 martie
800 m
loc | Atlet | țară | Timp (min) |
---|---|---|---|
1 | Elżbieta Katolik | POL | 2: 02.38 |
2 | Gisela Ellenberger | FRG | 2: 02.54 |
3 | Gunhild Hoffmeister | GDR | 2: 02.59 |
Al 4-lea | Rosemary Wright | GBR | 2: 05.19 |
5 | Valentina Gerasimova | URS | 2: 10.76 |
Liljana Tomowa | BUL | DNF |
Finala pe 10 martie
1500 m
loc | Atlet | țară | Timp (min) |
---|---|---|---|
1 | Tonka Petrova | BUL | 4: 10.97 |
2 | Karin Burneleit | GDR | 4: 11.33 |
3 | Tamara Kasachkova | URS | 4: 14.45 |
Al 4-lea | Ileana Silai | ROU | 4: 17.12 |
5 | Mary Stewart | GBR | 4: 19.00 |
Al 6-lea | Lyudmila Bragina | URS | 4: 20.80 |
Al 7-lea | Urszula Prasek | POL | 4: 21,26 |
A 8-a | Božena Sudická | TCH | 4: 21.45 |
Finala pe 10 martie
60 m obstacole
loc | Atlet | țară | Timp (uri) |
---|---|---|---|
1 | Annerose Fiedler | GDR | 8.08 |
2 | Grażyna Rabsztyn | POL | 8.08 |
3 | Meta antene | SUI | 8.19 |
Al 4-lea | Judy Vernon | GBR | 8.25 |
5 | Tatyana Vorokhobko | URS | 8.26 |
Al 6-lea | Ilona Bruzsenyák | HUN | 8.39 |
Teresa Nowak | POL | DNF | |
Annelie Ehrhardt | GDR | DNS |
Finala pe 9 martie
săritură mare
loc | Atlet | țară | Înălțime (m) |
---|---|---|---|
1 | Rosemarie Witschas | GDR | 1,90 |
2 | Milada Karbanová | TCH | 1,88 |
3 | Rita Kirst | GDR | 1,88 |
Al 4-lea | Cornelia Popescu | ROU | 1,86 |
5 | Tamara Galka | URS | 1,86 |
Al 6-lea | Ellen Mundinger | FRG | 1,83 |
Al 7-lea | Ria Ahlers | NED | 1,83 |
A 8-a | Ann-Ewa Karlsson | SWE | 1,80 |
Finala pe 10 martie
Saritura lunga
loc | Atlet | țară | Lățime (m) |
---|---|---|---|
1 | Meta antene | SUI | 6,69 |
2 | Angela Schmalfeld | GDR | 6.56 |
3 | Valeria Bufanu | ROU | 6.39 |
Al 4-lea | Jarmila Nygrýnová | TCH | 6,38 |
5 | Viorica Viscopoleanu | ROU | 6.32 |
Al 6-lea | Ruth Martin-Jones | GBR | 6.30 |
Al 7-lea | Nina Gavrilova | URS | 6.28 |
A 8-a | Margarita Treinytė | URS | 6.28 |
Finala pe 10 martie
Aruncarea greutatii
loc | Atlet | țară | Lățime (m) |
---|---|---|---|
1 | Helena Fibingerová | TCH | 20.75 |
2 | Nadezhda Tschischowa | URS | 20.62 |
3 | Marianne Adam | GDR | 19,70 |
Al 4-lea | Ivanka Christowa | BUL | 19.23 |
5 | Faina Melnik | URS | 18,61 |
Al 6-lea | Elena Stoyanova | BUL | 18.04 |
Al 7-lea | Svetlana Krachevskaya | URS | 18.02 |
A 8-a | Judit Bognár | HUN | 17,82 |
Finala pe 9 martie
Releu de 4 x 392 metri
loc | țară | Sportivi | Timp (min) |
---|---|---|---|
1 | Suedia |
Ann-Charlotte Hesse Lena Fritzson Ann-Margret Utterberg Ann Larsson |
3: 38.15 |
2 | Bulgaria |
Liljana Tomowa Sonja Sachariewa Jordanka Ivanova Tonka Petrowa |
3: 39.21 |
Finala pe 10 martie
Link-uri web
- European Indoor Championships - Baza de date a rezultatelor de pe site-ul web al Asociației Europene a Atletismului
- Rezultate pe site-ul Maik Richter
- Rezultate pe site-ul lui Todor Krastev