Campionatele Europene de Atletism Indoor 1975
6. Campionatele europene de atletism în sală | |
---|---|
Spodek Arena (2007) | |
oraș | Katowice , Polonia |
Stadion | Spodek |
deschidere | 8 martie 1975 |
Ultima zi | 9 martie 1975 |
cronologie | |
← Campionatul European de sală 1974 | Campionatul European de sală 1976 → |
Al 6-lea Campionat European de Atletism Indoor a avut loc pe 8 și 9 martie 1975 la Katowice ( Polonia ). Locul de desfășurare a fost Spodek .
Bărbați
60 m
loc | atlet | țară | Timp (uri) |
---|---|---|---|
1 | Valery Borsov | URS | 6,59 |
2 | Alexandr Aksinin | URS | 6,67 |
3 | Zenon Licznerski | STÂLP | 6,74 |
Al 4-lea | Marian Voronin | STÂLP | 6,76 |
5 | Alexander Thieme | GDR | 6,78 |
Al 6-lea | Alexandr Korneljuk | URS | 6,80 |
Finala pe 8 martie
400 m
loc | atlet | țară | Timp (uri) |
---|---|---|---|
1 | Hermann Koehler | FRG | 48,75 |
2 | Josip Alebić | YUG | 49.04 |
3 | Semyon Kotscher | URS | 49.33 |
Al 4-lea | Józef Laskowski | STÂLP | 49,72 |
5 | Stavros Tziortzis | GRE | 50,90 |
Finala pe 9 martie
800 m
loc | atlet | țară | Timp (min) |
---|---|---|---|
1 | Gerhard Stolle | GDR | 1: 49.8 |
2 | Ivo Van Damme | BEL | 1: 50.1 |
3 | Vladimir Ponomarev | URS | 1: 50.2 |
Al 4-lea | Jozef Plachý | TCH | 1: 50.2 |
5 | Marian Gęsicki | STÂLP | 1: 50.4 |
Al 6-lea | Reinhold Soyka | FRG | 1: 53.3 |
Finala pe 9 martie
1500 m
loc | atlet | țară | Timp (min) |
---|---|---|---|
1 | Thomas Wessinghage | FRG | 3: 44.6 |
2 | Pyotr Anissim | URS | 3: 45.4 |
3 | Gheorghe Ghipu | ROU | 3: 45.4 |
Al 4-lea | Anatolii Mamontov | URS | 3: 47.0 |
5 | Michał Skowronek | STÂLP | 3: 49.1 |
Al 6-lea | Henryk Szordykowski | STÂLP | 3: 55.4 |
Al 7-lea | Werner Meier | SUI | 3: 58.9 |
Phil Banning | GBR | DNF |
Finala pe 9 martie
3000 m
loc | atlet | țară | Timp (min) |
---|---|---|---|
1 | Ian Stewart | GBR | 7: 58.6 |
2 | Pekka Päivärinta | FIN | 7: 58.6 |
3 | Boris Kuznetsov | URS | 8: 01.2 |
Al 4-lea | Ivan Parlui | URS | 8: 02.4 |
5 | Peter Weigt | FRG | 8: 02.6 |
Al 6-lea | Paul Copu | ROU | 8: 04.0 |
Al 7-lea | Edgard Salvé | BEL | 8: 04.4 |
A 8-a | Dan Glans | SWE | 8: 04.4 |
Finala pe 9 martie
60 m obstacole
loc | atlet | țară | Timp (uri) |
---|---|---|---|
1 | Leszek Wodzyński | STÂLP | 7,69 |
2 | Frank Siebeck | GDR | 7,69 |
3 | Eduard Pereversev | URS | 7.74 |
Al 4-lea | Klaus Fiedler | GDR | 7,77 |
5 | Mirosław Wodzyński | STÂLP | 7,85 |
Al 6-lea | Viktor Myasnikov | URS | 8.04 |
Finala pe 9 martie
săritură mare
loc | atlet | țară | Înălțime (m) |
---|---|---|---|
1 | Vladimír Malý | TCH | 2.21 |
2 | Endre Kelemen | HUN | 2.19 |
3 | Runa Almén | SWE | 2.19 |
Al 4-lea | Aljaksandr Hryhorjeu | URS | 2.19 |
5 | Paul Poaniewa | FRA | 2.19 |
Al 6-lea | Rolf Beilschmidt | GDR | 2.19 |
Al 7-lea | Giordano Ferrari | ITA | 2.16 |
A 8-a | Istvan Major | HUN | 2.16 |
Finala pe 8 martie
Boltă cu stâlp
loc | atlet | țară | Înălțime (m) |
---|---|---|---|
1 | Antti Kalliomäki | FIN | 5.35 |
2 | Wojciech Buciarski | STÂLP | 5.30 |
3 | Wladyslaw Kozakiewicz | STÂLP | 5.30 |
Al 4-lea | Bogdan Markowski | STÂLP | 5.30 |
5 | Iuri Issakov | URS | 5.30 |
Al 6-lea | Yuri Prokhorenko | URS | 5.30 |
Al 7-lea | François Tracanelli | FRA | 5.30 |
A 8-a | Kjell Isaksson | SWE | 5,25 |
Finala pe 9 martie
Saritura lunga
loc | atlet | țară | Lățime (m) |
---|---|---|---|
1 | Jacques Rousseau | FRA | 7,94 |
2 | Hans-Jürgen Berger | FRG | 7,87 |
3 | Zbigniew Beta | STÂLP | 7.82 |
Al 4-lea | Philippe Deroche | FRA | 7,77 |
5 | Carol Corbu | ROU | 7.64 |
Al 6-lea | Joachim Busse | FRG | 7.49 |
Al 7-lea | Ulf Jarfelt | SWE | 7.42 |
A 8-a | Jaroslav Priščák | TCH | 7.33 |
Finala pe 9 martie
Salt triplu
loc | atlet | țară | Lățime (m) |
---|---|---|---|
1 | Viktor Saneyev | URS | 17.01 |
2 | Michał Joachimowski | STÂLP | 16,90 |
3 | Gennady Bessonov | URS | 16,78 |
Al 4-lea | Carol Corbu | ROU | 16,66 |
5 | Valentin Șevcenko | URS | 16.60 |
Al 6-lea | Eugeniusz Biskupski | STÂLP | 16.56 |
Al 7-lea | Christian Valétudie | FRA | 16.31 |
A 8-a | Wolfgang Kolmsee | FRG | 16.14 |
Finala pe 8 martie
Aruncarea greutatii
loc | atlet | țară | Lățime (m) |
---|---|---|---|
1 | Waltscho Stoew | BUL | 20.29 |
2 | Geoff Capes | GBR | 19,98 |
3 | Valery Woikin | URS | 19.44 |
Al 4-lea | Jaroslav Brabec | TCH | 18,96 |
5 | Mihail Kyshev | BUL | 18,82 |
Al 6-lea | Alexandr Baryshnikov | URS | 18.80 |
Al 7-lea | Nikolai Christow | BUL | 18,61 |
Finala pe 9 martie
Releu de 4 x 320 metri
loc | țară | Sportivi | Timp (min) |
---|---|---|---|
1 | BR Germania |
Klaus Ehl Franz-Peter Hofmeister Karl Honz Hermann Koehler |
2: 29.9 |
2 | Polonia |
Wiesław Puchalski Roman Siedlecki Jerzy Włodarczyk Wojciech Romanowski |
2: 31.4 |
3 | Bulgaria |
Krasimir Gutew Narcis Popow Jordan Jordanow Janko Bratanow |
2: 32.1 |
Finala pe 8 martie
femei
60 m
loc | Atlet | țară | Timp (uri) |
---|---|---|---|
1 | Andrea Lynch | GBR | 7.17 |
2 | Monika Meyer | GDR | 7.24 |
3 | Irena Szewińska | STÂLP | 7.26 |
Al 4-lea | Elvira Possekel | FRG | 7.36 |
5 | Rita Bottiglieri | ITA | 7.43 |
Tatyana Vorokhobko | URS | DNS |
Finala pe 9 martie
400 m
loc | Atlet | țară | Timp (uri) |
---|---|---|---|
1 | Verona Elder | GBR | 52,68 |
2 | Nadezhda Ilyina | URS | 53.21 |
3 | Inta Kļimoviča | URS | 53,91 |
Al 4-lea | Lyudmila Aksyonova | URS | 54.01 |
Finala pe 9 martie
800 m
loc | Atlet | țară | Timp (min) |
---|---|---|---|
1 | Anita Barkusky | GDR | 2: 05.6 |
2 | Sarmīte Štūla | URS | 2: 06.2 |
3 | Rossiza Pechliwanowa | BUL | 2: 06.3 |
Al 4-lea | Elżbieta Katolik | STÂLP | 2: 08.3 |
5 | Colette Besson | FRA | 2: 11.5 |
Al 6-lea | Nikolina Shtereva | BUL | 2: 20.3 |
Finala pe 9 martie
1500 m
loc | Atlet | țară | Timp (min) |
---|---|---|---|
1 | Natalia Andrei | ROU | 4: 14.7 |
2 | Tatiana Kasankina | URS | 4: 14.8 |
3 | Ellen Wellmann | FRG | 4: 16.2 |
Al 4-lea | Tamara Pangelova | URS | 4: 16.5 |
5 | Ulrike Klapezynski | GDR | 4: 18.4 |
Al 6-lea | Mary Stewart | GBR | 4: 18.6 |
Al 7-lea | Rumiana Chavdarova | BUL | 4: 23.2 |
A 8-a | Christiane Stoll | GDR | 4: 28.1 |
Finala pe 9 martie
60 m obstacole
loc | Atlet | țară | Timp (uri) |
---|---|---|---|
1 | Grażyna Rabsztyn | STÂLP | 8.04 |
2 | Annelie Ehrhardt | GDR | 8.12 |
3 | Tatiana Anisimova | URS | 8.21 |
Al 4-lea | Annerose Fiedler | GDR | 8.25 |
5 | Tatyana Vorokhobko | URS | 8.40 |
Al 6-lea | Meta antene | SUI | 8.60 |
Finala pe 8 martie
săritură mare
loc | Atlet | țară | Înălțime (m) |
---|---|---|---|
1 | Rosemarie Ackermann | GDR | 1,92 |
2 | Marie-Christine Debourse | FRA | 1,83 |
3 | Annemieke Bouma | NED | 1,80 |
Al 4-lea | Sara Simeoni | ITA | 1,80 |
5 | Galina Filatova | URS | 1,80 |
Al 6-lea | Věra Bradáčová | TCH | 1,80 |
Al 7-lea | Anna Bubała | STÂLP | 1,80 |
A 8-a | Tamara Galka | URS | 1,80 |
Finala pe 9 martie
Saritura lunga
loc | Atlet | țară | Lățime (m) |
---|---|---|---|
1 | Dorina Cătineanu | ROU | 6.31 |
2 | Lidija Alfeyeva | URS | 6.29 |
3 | Meta antene | SUI | 6.28 |
Al 4-lea | Jarmila Nygrýnová | TCH | 6.26 |
5 | Ute Hedicke | FRG | 6.25 |
Al 6-lea | Tatiana Timokhova | URS | 6.22 |
Al 7-lea | Doina Spînu | ROU | 6.18 |
A 8-a | Maria Lambrou | GRE | 6.03 |
Finala pe 8 martie
Aruncarea greutatii
loc | Atlet | țară | Lățime (m) |
---|---|---|---|
1 | Marianne Adam | GDR | 20.05 |
2 | Helena Fibingerová | TCH | 19,97 |
3 | Iwanka Christowa | BUL | 19.35 |
Al 4-lea | Svetlana Krachevskaya | URS | 19.04 |
5 | Brunhilde Loewe | GDR | 18.47 |
Al 6-lea | Elena Stoyanova | BUL | 18.34 |
Al 7-lea | Tamara Bufetova | URS | 17.75 |
A 8-a | Margit Irányi | HUN | 16.23 |
Finala pe 8 martie
Releu de 4 x 320 metri
loc | țară | Sportivi | Timp (min) |
---|---|---|---|
1 | Uniunea Sovietica |
Inta Kļimoviča Ingrīda Barkāne Lyudmila Aksjonowa Nadezhda Ilyina |
2: 46.1 |
2 | BR Germania |
Elke Barth Brigitte Koczelnik Silvia Hollmann Rita Wilden |
2: 47.3 |
3 | Polonia |
Zofia Zwolińska Genowefa Nowaczyk Krystyna Kacperczyk Danuta Piecyk |
2: 49.5 |
Al 4-lea | Bulgaria |
Galina Penkowa Marija Stojanowa Bisserka Palasowa Jordanka Ivanova |
2: 56.4 |
Finala pe 9 martie
Link-uri web
- European Indoor Championships - Baza de date a rezultatelor pe site-ul web al Asociației Europene a Atletismului
- Rezultate pe site-ul Maik Richter
- Rezultate pe site-ul lui Todor Krastev
- Campionatele Europene de Atletism în sală: Katowice o farsă? , Articol de Jürgen Peters în Die Zeit , nr. 12, 14 martie 1975