Campionatele Europene de Atletism Indoor 1977
Al 8-lea Campionat European de Atletism Indoor | |
---|---|
Velódromo de Anoeta în mai 2015 | |
oraș | San Sebastian , Spania |
Stadion | Velódromo de Anoeta |
deschidere | 12 martie 1977 |
Ultima zi | 13 martie 1977 |
cronologie | |
← Campionatul European de sală 1976 | Campionatul European Indoor 1978 → |
Al 8-lea Campionat European de Atletism Indoor a avut loc pe 12 și 13 martie 1977 la San Sebastián ( Spania ). Locul de desfășurare a fost Velódromo de Anoeta .
Bărbați
60 m
loc | atlet | țară | Timp (uri) |
---|---|---|---|
1 | Valery Borsov | URS | 6,59 |
2 | Christer Garpenborg | SWE | 6,60 |
3 | Marian Voronin | STÂLP | 6,67 |
Al 4-lea | Klaus-Dieter Kurrat | GDR | 6,69 |
5 | Detlef Kübeck | GDR | 6,75 |
Al 6-lea | Zenon Licznerski | STÂLP | 6,76 |
Finala pe 12 martie
400 m
loc | atlet | țară | Timp (uri) |
---|---|---|---|
1 | Alfons Brijdenbach | BEL | 46,53 |
2 | Francis Demarthon | FRA | 47.11 |
3 | Marian Gęsicki | STÂLP | 47.21 |
Al 4-lea | Hector Llatser | FRA | 47,47 |
5 | Glen Cohen | GBR | 47,57 |
Al 6-lea | Edward Antczak | STÂLP | 47,82 |
Finala pe 13 martie
800 m
loc | atlet | țară | Timp (min) |
---|---|---|---|
1 | Sebastian Coe | GBR | 1: 46.5 |
2 | Erwin Gohlke | GDR | 1: 47.2 |
3 | Rolf Gysin | SUI | 1: 47.6 |
Al 4-lea | Viktor Anochin | URS | 1: 47.7 |
5 | Günther Hasler | MINCIUNĂ | 1: 48.0 |
Al 6-lea | Antonio Páez | ESP | 1: 48.3 |
Finala pe 13 martie
1500 m
loc | atlet | țară | Timp (min) |
---|---|---|---|
1 | Jürgen Straub | GDR | 3: 46.5 |
2 | Paul-Heinz Wellmann | FRG | 3: 46.6 |
3 | János Zemen | HUN | 3: 46.6 |
Al 4-lea | Anatolii Mamontov | URS | 3: 46.9 |
5 | Henryk Wasilewski | STÂLP | 3: 47.6 |
Al 6-lea | Vladimir Kanev | BUL | 3: 48.8 |
Al 7-lea | Francis Gonzalez | FRA | 3: 49.2 |
A 8-a | Eamonn Coghlan | IRL | 3: 53.5 |
Finala pe 13 martie
3000 m
loc | atlet | țară | Timp (min) |
---|---|---|---|
1 | Karl Fleschen | FRG | 7: 57.7 |
2 | Pekka Päivärinta | FIN | 7: 59.3 |
3 | Markus Ryffel | SUI | 8: 00.3 |
Al 4-lea | Fernando Cerrada | ESP | 8: 00.6 |
5 | Michael Karst | FRG | 8: 03.2 |
Al 6-lea | Ray Smedley | GBR | 8: 06.2 |
Al 7-lea | Paul Thijs | BEL | 8: 08.4 |
A 8-a | Štefan Polák | TCH | 8: 08.4 |
Finala pe 13 martie
60 m obstacole
loc | atlet | țară | Timp (uri) |
---|---|---|---|
1 | Thomas Munkelt | GDR | 7,62 |
2 | Viktor Myasnikov | URS | 7.79 |
3 | Arto Bryggare | FIN | 7.79 |
Al 4-lea | Emile Raybois | FRA | 7,87 |
5 | Manfred Schumann | FRG | 7,91 |
Al 6-lea | Jan Pusty | STÂLP | 7,91 |
Finala pe 13 martie
săritură mare
loc | atlet | țară | Înălțime (m) |
---|---|---|---|
1 | Jacek Wszoła | STÂLP | 2.25 |
2 | Rolf Beilschmidt | GDR | 2.22 |
3 | Ruud Wielart | NED | 2.22 |
Al 4-lea | Runa Almén | SWE | 2.22 |
5 | Bruno Bruni | ITA | 2.19 |
Al 6-lea | Edgar Kirst | GDR | 2.19 |
Al 7-lea | Francisco Martín | ESP | 2.19 |
A 8-a | Gianni Davito | ITA | 2.19 |
Finala pe 13 martie
Boltă cu stâlp
loc | atlet | țară | Înălțime (m) |
---|---|---|---|
1 | Wladyslaw Kozakiewicz | STÂLP | 5.51 |
2 | Antti Kalliomäki | FIN | 5.30 |
3 | Mariusz Klimczyk | STÂLP | 5.20 |
Al 4-lea | Leszek Hołownia | STÂLP | 5.10 |
5 | Felix Böhni | SUI | 5.10 |
Al 6-lea | Roger Oriol | ESP | 5.10 |
Al 7-lea | Jacques Desbois | FRA | 5.00 |
A 8-a | Tapani Haapakoski | FIN | 5.00 |
Finala pe 12 martie
Saritura lunga
loc | atlet | țară | Lățime (m) |
---|---|---|---|
1 | Hans Baumgartner | FRG | 7,96 |
2 | Lutz Franke | GDR | 7,89 |
3 | László Szalma | HUN | 7,78 |
Al 4-lea | Stanisław Jaskułka | STÂLP | 7.68 |
5 | Frank Wartenberg | GDR | 7.68 |
Al 6-lea | Carlo Arrighi | ITA | 7.61 |
Al 7-lea | Åke Fransson | SWE | 7.61 |
A 8-a | Gilbert Zante | FRA | 7,60 |
Finala pe 13 martie
Salt triplu
loc | atlet | țară | Lățime (m) |
---|---|---|---|
1 | Viktor Saneyev | URS | 16,65 |
2 | Jaak Uudmäe | URS | 16.46 |
3 | Bernard Lamitié | FRA | 16.45 |
Al 4-lea | Zdzisław Sobora | STÂLP | 16.30 |
5 | Janoš Hegediš | YUG | 16.11 |
Al 6-lea | Christian Valétudie | FRA | 16.09 |
Al 7-lea | Roberto Mazzucato | ITA | 16.00 |
A 8-a | Richard Kick | FRG | 15,86 |
Finala pe 12 martie
Aruncarea greutatii
loc | atlet | țară | Lățime (m) |
---|---|---|---|
1 | Hreinn Halldórsson | ISL | 20.59 |
2 | Geoff Capes | GBR | 20.46 |
3 | Wladyslaw Komar | STÂLP | 20.17 |
Al 4-lea | Reijo Ståhlberg | FIN | 19,83 |
5 | Evgheni Mironov | URS | 19.57 |
Al 6-lea | Ralf Reichenbach | FRG | 19.43 |
Al 7-lea | Alexandr Nossenko | URS | Ora 19.00 |
A 8-a | Gerhard Steines | FRG | 18,98 |
Finala pe 13 martie
femei
60 m
loc | Atlet | țară | Timp (uri) |
---|---|---|---|
1 | Marlies Goehr | GDR | 7.17 |
2 | Lyudmila Storoschkowa | URS | 7.24 |
3 | Rita Bottiglieri | ITA | 7.34 |
Al 4-lea | Chantal Rega | FRA | 7.35 |
5 | Annie Alizé | FRA | 7.39 |
Al 6-lea | Sharon Colyear | GBR | 7.39 |
Finala pe 13 martie
400 m
loc | Atlet | țară | Timp (uri) |
---|---|---|---|
1 | Marita Koch | GDR | 51,14 |
2 | Verona Elder | GBR | 52,75 |
3 | Jelica Pavličić | YUG | 53,49 |
Al 4-lea | Natalia Sokolova | URS | 53,67 |
5 | Colorado roz | ESP | 53,78 |
Al 6-lea | Jarmila Kratochvílová | TCH | 53,95 |
Finala pe 13 martie
800 m
loc | Atlet | țară | Timp (min) |
---|---|---|---|
1 | Jane Colebrook | GBR | 2: 01.1 |
2 | Totka Petrova | BUL | 2: 01.2 |
3 | Elżbieta Katolik | STÂLP | 2: 01.3 |
Al 4-lea | Svetlana Styrkina | URS | 2: 01.4 |
5 | Svetla Slatewa-Kolewa | BUL | 2: 02.2 |
Al 6-lea | Brigitte Koczelnik | FRG | 2: 05.6 |
Finala pe 13 martie
1500 m
loc | Atlet | țară | Timp (min) |
---|---|---|---|
1 | Mary Stewart | GBR | 4: 09.4 |
2 | Wessela Jazinska | BUL | 4: 10.0 |
3 | Rumiana Chavdarova | BUL | 4: 11.3 |
Al 4-lea | Cornelia Bürki | SUI | 4: 16.8 |
5 | Geertje Meersseman | BEL | 4: 18.2 |
Finala pe 13 martie
60 m obstacole
loc | Atlet | țară | Timp (uri) |
---|---|---|---|
1 | Lyubov Nikitenko | URS | 8.29 |
2 | Zofia Filip | STÂLP | 8.34 |
3 | Rita Bottiglieri | ITA | 8.39 |
Al 4-lea | Margit Bartkowiak | GDR | 8.39 |
5 | Danuta Wołosz | STÂLP | 8.42 |
Al 6-lea | Ileana Ongar | ITA | 8.47 |
Finala pe 12 martie
săritură mare
loc | Atlet | țară | Înălțime (m) |
---|---|---|---|
1 | Sara Simeoni | ITA | 1,92 |
2 | Brigitte Holzapfel | FRG | 1,89 |
3 | Editați Sámuel | HUN | 1,86 |
Al 4-lea | Andrea Mátay | HUN | 1,86 |
5 | Erika Rudolf | HUN | 1,83 |
Al 6-lea | Jordanka Blagoewa | BUL | 1,83 |
Al 7-lea | Sabine Fenske | FRG | 1,80 |
A 8-a | Snežana Hrepevnik | YUG | 1,80 |
Finala pe 12 martie
Saritura lunga
loc | Atlet | țară | Lățime (m) |
---|---|---|---|
1 | Jarmila Nygrýnová | TCH | 6,63 |
2 | Ildikó Erdélyi | HUN | 6,55 |
3 | Heidemarie Wycisk | GDR | 6.40 |
Al 4-lea | Tetjana Skachko | URS | 6.40 |
5 | Anke Weigt | FRG | 6.39 |
Al 6-lea | Sue Reeve | GBR | 6.23 |
Al 7-lea | Karin Hänel | FRG | 6.21 |
A 8-a | Jacqueline Curtet | FRA | 6.19 |
Finala pe 13 martie
Aruncarea greutatii
loc | Atlet | țară | Lățime (m) |
---|---|---|---|
1 | Helena Fibingerová | TCH | 21.46 |
2 | Ilona Slupianek | GDR | 21.12 |
3 | Eva Wilms | FRG | 20,87 |
Al 4-lea | Margitta Droese | GDR | 20.09 |
5 | Svetlana Krachevskaya | URS | 19,62 |
Al 6-lea | Beatrix Philipp | FRG | 17.35 |
Al 7-lea | Zdeňka Bartoňová | TCH | 17.05 |
Finala pe 13 martie
Link-uri web
- European Indoor Championships - Baza de date a rezultatelor pe site-ul web al Asociației Europene a Atletismului
- Rezultate pe site-ul Maik Richter
- Rezultate pe site-ul lui Todor Krastev