Campionatele Europene de Atletism Indoor 1986
Al 17-lea Campionat European de Atletism Indoor | |
---|---|
Palatul Deportelor în 2011 | |
oraș | Madrid , Spania |
Stadion | Palatul Deportivelor |
deschidere | 22 februarie 1986 |
Ultima zi | 23 februarie 1986 |
cronologie | |
← Campionatul European Indoor 1985 | Campionatul European Indoor 1987 → |
Al 17-lea Campionat European de Atletism Indoor a avut loc în perioada 22-23 februarie 1986 în Palatul Deportelor din Madrid . Spania a găzduit evenimentul pentru a doua oară din 1977.
Rezultate bărbați
60 m
loc | atlet | țară | Timp (uri) |
---|---|---|---|
1 | Ronald Desruelles | BEL | 6,61 |
2 | Steffen Bringmann | GDR | 6,64 |
3 | Bruno Marie-Rose | FRA | 6,65 |
Al 4-lea | Frank Emmelmann | GDR | 6,66 |
5 | Andreas Berger | AUT | 6,70 |
Al 6-lea | José Arques | ESP | 6,70 |
200 m
loc | atlet | țară | Timp (uri) |
---|---|---|---|
1 | Linford Christie | GBR | 21.10 |
2 | Alexandr Evgenev | URS | 21.18 |
3 | Nikolai Razgonov | URS | 21.48 |
Al 4-lea | Daniel Sangouma | FRA | 21,78 |
400 m
loc | atlet | țară | Timp (uri) |
---|---|---|---|
1 | Thomas Schönlebe | GDR | 46,97 |
2 | José Alonso | ESP | 47.12 |
3 | Mathias Schersing | GDR | 47,59 |
Al 4-lea | Arjen Visserman | NED | 47,69 |
800 m
loc | atlet | țară | Timp (min) |
---|---|---|---|
1 | Peter Braun | FRG | 1: 48,96 |
2 | Colomán Trabado | ESP | 1: 49.12 |
3 | Thierry Tonnellier | FRA | 1: 49,51 |
Al 4-lea | Philippe Collard | FRA | 1: 49,79 |
5 | Axel Harries | FRG | 1: 50.04 |
Al 6-lea | Jussi Udelhoven | FRG | 1: 53,78 |
1500 m
loc | atlet | țară | Timp (min) |
---|---|---|---|
1 | José Luis González | ESP | 3: 44,55 |
2 | José Luis Carreira | ESP | 3: 45.07 |
3 | Han Kulker | NED | 3: 46,46 |
Al 4-lea | Uwe Mönkemeyer | FRG | 3: 46.47 |
5 | Peter Wirz | SUI | 3: 48.06 |
Al 6-lea | Adelino Hidalgo | ESP | 3: 49.14 |
Al 7-lea | Alessandro Lambruschini | ITA | 3: 49,95 |
A 8-a | Jan Kraus | TCH | 3: 55,77 |
3000 m
loc | atlet | țară | Timp (min) |
---|---|---|---|
1 | Dietmar Millonig | AUT | 7: 59.08 |
2 | Stefano Mei | ITA | 7: 59.12 |
3 | João Campos | POR | 7: 54.03 |
Al 4-lea | Gábor Szabó | HUN | 7: 59,99 |
5 | Thomas Wessinghage | FRG | 8: 00.76 |
Al 6-lea | Walter Merlo | ITA | 8: 03.29 |
Al 7-lea | António Leitão | POR | 8: 03.43 |
A 8-a | Lubomír Tesáček | TCH | 8: 04.74 |
60 m obstacole
loc | atlet | țară | Timp (uri) |
---|---|---|---|
1 | Javier Moracho | ESP | 7,67 |
2 | Daniele Fontecchio | ITA | 7,70 |
3 | Holger Pohland | GDR | 7.71 |
Al 4-lea | Carlos Sala | ESP | 7.74 |
5 | Liviu Giurgian | ROU | 7.74 |
Al 6-lea | Romuald Giegiel | STÂLP | 7,75 |
săritură mare
loc | atlet | țară | Înălțime (m) |
---|---|---|---|
1 | Dietmar Mögenburg | FRG | 2.34 |
2 | Carlo Thränhardt | FRG | 2.31 |
3 | Geoff Parsons | GBR | 2.28 |
Eddy Annys | BEL | 2.28 | |
5 | Sorin Matei | ROU | 2.28 |
Al 6-lea | Patrik Sjöberg | SWE | 2.24 |
Krzysztof Krawczyk | STÂLP | 2.24 | |
A 8-a | Ján Zvara | TCH | 2.24 |
Boltă cu stâlp
loc | atlet | țară | Înălțime (m) |
---|---|---|---|
1 | Atanas Tarew | BUL | 5,70 |
2 | Marian Kolasa | STÂLP | 5,70 |
3 | Philippe Collet | FRA | 5,65 |
Al 4-lea | Miroslaw Chmara | STÂLP | 5,65 |
5 | František Jansa | TCH | 5,50 |
Al 6-lea | Ryszard Kolasa | STÂLP | 5.30 |
Philippe Houvion | FRA | 5.30 | |
Zdeněk Lubenský | TCH | 5.30 |
Saritura lunga
loc | atlet | țară | Lățime (m) |
---|---|---|---|
1 | Robert Emmijan | URS | 8.32 |
2 | László Szalma | HUN | 8.24 |
3 | Jan Leitner | TCH | 8.17 |
Al 4-lea | Antonio Corgos | ESP | 8.12 |
5 | Serghei Lajewski | URS | 8.05 |
Al 6-lea | Zdeněk Hanáček | TCH | 7,94 |
Al 7-lea | Atanas Chochev | BUL | 7,85 |
A 8-a | Jésus Oliván | ESP | 7.82 |
Salt triplu
loc | atlet | țară | Lățime (m) |
---|---|---|---|
1 | Māris Bružiks | URS | 17.54 |
2 | Vladimir Plehanov | URS | 17.21 |
3 | Béla Bakosi | HUN | 16,93 |
Al 4-lea | Ján Čado | TCH | 16,90 |
5 | Arne Holm | SWE | 16,87 |
Al 6-lea | Georgi Pomaschki | BUL | 16,75 |
Al 7-lea | Dario Badinelli | ITA | 16,67 |
A 8-a | Marios Hadjiandreou | CYP | 16.43 |
Aruncarea greutatii
loc | atlet | țară | Lățime (m) |
---|---|---|---|
1 | Werner Günthör | SUI | 21,51 |
2 | Serghei Smirnov | URS | 20.36 |
3 | Marco Montelatici | ITA | 20.11 |
Al 4-lea | Jānis Bojārs | URS | 20.09 |
5 | Edward Sarul | STÂLP | 19,73 |
Al 6-lea | Mândria lui Karsten | FRG | 19,63 |
Al 7-lea | Udo Gelhausen | FRG | 19.36 |
A 8-a | Skärvstrand este diferit | SWE | 18,79 |
Rezultate femei
60 m
loc | Atlet | țară | Timp (uri) |
---|---|---|---|
1 | Nelli Fiere-Cooman | NED | 7.00 |
2 | Marlies Goehr | GDR | 7.08 |
3 | Silke Gladisch | GDR | 7.14 |
Al 4-lea | Beverly Kinch | GBR | 7.16 |
5 | Laurence Bily | FRA | 7.34 |
Al 6-lea | Heidi-Elke Gaugel | FRG | 7.45 |
200 m
loc | Atlet | țară | Timp (uri) |
---|---|---|---|
1 | Marita Koch | GDR | 22,58 |
2 | Ewa Kasprzyk | STÂLP | 22,96 |
3 | Kirsten Emmelmann | GDR | 23.28 |
Al 4-lea | Ewa Pisiewicz | STÂLP | 23,63 |
400 m
loc | Atlet | țară | Timp (uri) |
---|---|---|---|
1 | Sabine Busch | GDR | 51,40 |
2 | Petra Müller | GDR | 51,59 |
3 | Ann-Louise Skoglund | SWE | 52,40 |
Al 4-lea | Taťána Kocembová | TCH | 53,16 |
800 m
loc | Atlet | țară | Timp (min) |
---|---|---|---|
1 | Sigrun Ludwigs | GDR | 1: 59,89 |
2 | Cristieana Matei | ROU | 2: 01.54 |
3 | Slobodanka Čolović | YUG | 2: 03.28 |
Al 4-lea | Kirsty McDermott | GBR | 2: 03.69 |
5 | Ella Kovacs | ROU | 2: 08.96 |
Catherine Guerrero | FRA | DNS |
1500 m
loc | Atlet | țară | Timp (min) |
---|---|---|---|
1 | Svetlana Kitova | URS | 4: 14,25 |
2 | Tatjana Lebonda | URS | 4: 14.29 |
3 | Mitica Junghiatu | ROU | 4: 15.00 |
Al 4-lea | Elly van Hulst | NED | 4: 16,21 |
5 | Mary McKenna | IRL | 4: 20,82 |
Al 6-lea | Asunción Sinovas | ESP | 4: 23.16 |
Al 7-lea | Roisin Smyth | IRL | 4: 23,84 |
A 8-a | Agnese Possamai | ITA | 4: 24.57 |
3000 m
loc | Atlet | țară | Timp (min) |
---|---|---|---|
1 | Ines Bibernell | GDR | 8: 54,52 |
2 | Yvonne Murray | GBR | 9: 01.31 |
3 | Regina Chistjakova | URS | 9: 01.72 |
Al 4-lea | Elena Romanova | URS | 9: 03.85 |
5 | Margareta Keszeg | ROU | 9: 09,95 |
Al 6-lea | Aurora Cunha | POR | 9: 10.50 |
Al 7-lea | Iva Jurková | TCH | 9: 11.42 |
A 8-a | Teresa Recio | ESP | 9: 41,98 |
60 m obstacole
loc | Atlet | țară | Timp (uri) |
---|---|---|---|
1 | Cornelia Oschkenat | GDR | 7.79 |
2 | Anne Piquereau | FRA | 7,89 |
3 | Băiat Kerstin | GDR | 7,90 |
Al 4-lea | Ulrike Denk | FRG | 7,91 |
5 | Laurence Elloy | FRA | 7,94 |
Al 6-lea | Jordanka Donkova | BUL | 8.09 |
săritură mare
loc | Atlet | țară | Înălțime (m) |
---|---|---|---|
1 | Andrea Bienias | GDR | 1,97 |
2 | Gabriele Gunz | GDR | 1,94 |
3 | Larissa Kositsyna | URS | 1,94 |
Al 4-lea | Diana Davies | GBR | 1,90 |
5 | Maryse Éwanjé-Épée | FRA | 1,90 |
Alessandra Fossati | ITA | 1,90 | |
Al 7-lea | Svetlana Issaewa | BUL | 1,85 |
A 8-a | Susanne Lorentzon | SWE | 1,85 |
Saritura lunga
loc | Atlet | țară | Lățime (m) |
---|---|---|---|
1 | Heike Drechsler | GDR | 7.18 |
2 | Helga Radtke | GDR | 6,94 |
3 | Olena Kokonowa | URS | 6,90 |
Al 4-lea | Monika Hirsch | FRG | 6,68 |
5 | Lyudmila Ninova | BUL | 6,63 |
Al 6-lea | Jasmine fig | FRG | 6,62 |
Al 7-lea | Marieta Ilcu | ROU | 6,61 |
A 8-a | Nadine Debois | FRA | 6,60 |
Aruncarea greutatii
loc | Atlet | țară | Lățime (m) |
---|---|---|---|
1 | Claudia Losch | FRG | 20.48 |
2 | Heidi Krieger | GDR | 20.21 |
3 | Mihaela Loghin | ROU | 19.07 |
Al 4-lea | Nunu Abashydze | URS | 18.44 |
5 | Petra Leidinger | FRG | 18.26 |
Al 6-lea | Asta Hovi | FIN | 17,84 |
Al 7-lea | Stephanie Storp | FRG | 17.80 |
A 8-a | Soňa Vašícková | TCH | 17.52 |
Tabel de medalii
Medalia finală după 22 de decizii | |||||
---|---|---|---|---|---|
loc | țară | aur | argint | bronz | total |
1 | Republica Democrată Germană | A 8-a | Al 6-lea | 5 | 19 |
2 | Uniunea Sovietica | 3 | Al 4-lea | Al 4-lea | 11 |
3 | Germania | 3 | 1 | 0 | Al 4-lea |
Al 4-lea | Spania | 2 | 3 | 0 | 5 |
5 | Regatul Unit | 1 | 1 | 1 | 3 |
Al 6-lea | Belgia | 1 | 0 | 1 | 2 |
Al 6-lea | Olanda | 1 | 0 | 1 | 2 |
A 8-a | Bulgaria | 1 | 0 | 0 | 1 |
A 8-a | Austria | 1 | 0 | 0 | 1 |
A 8-a | Elveţia | 1 | 0 | 0 | 1 |
11 | Italia | 0 | 2 | 1 | 3 |
13 | Polonia | 0 | 2 | 0 | 2 |
14 | România | 0 | 1 | 2 | 3 |
15 | Ungaria | 0 | 1 | 1 | 2 |
16 | Iugoslavia | 0 | 0 | 1 | 1 |
16 | Portugalia | 0 | 0 | 1 | 1 |
16 | Suedia | 0 | 0 | 1 | 1 |
16 | Cehoslovacia | 0 | 0 | 1 | 1 |
Link-uri web
- European Indoor Championships - Baza de date a rezultatelor pe site-ul web al Asociației Europene a Atletismului
- Rezultate pe site-ul Maik Richter