Campionatele Europene de Atletism Indoor 1989
Campionatele europene de atletism în interior | |
---|---|
oraș | Haga , Olanda |
Stadion | Houtrusthallen |
deschidere | 18 februarie 1989 |
Ultima zi | 19 februarie 1989 |
cronologie | |
← Campionatul European Indoor 1988 | Campionatul European Indoor 1990 → |
Al 20-lea Campionat European de Atletism Indoor a avut loc în perioada 18-19 februarie 1989 la Houtrusthallen din Haga . Țările de Jos a găzduit evenimentul pentru a doua oară din 1973.
Bărbați
60 m
loc | atlet | țară | Timp (uri) |
---|---|---|---|
1 | Andreas Berger | AUT | 6.56 |
2 | Matthias Schlicht | FRG | 6,58 |
3 | Michael Rosswess | GBR | 6,59 |
Al 4-lea | Pierfrancesco Pavoni | ITA | 6,62 |
5 | Ronald Desruelles | BEL | 6,66 |
Al 6-lea | Antonio Ullo | ITA | 6,68 |
Al 7-lea | Vitali Sawin | URS | 6,68 |
A 8-a | Anri Grigorov | BUL | 6,69 |
Finala pe 18 februarie
200 m
loc | atlet | țară | Timp (uri) |
---|---|---|---|
1 | Ade Mafe | GBR | 20,92 |
2 | John Regis | GBR | Ora 21.00 |
3 | Bruno Marie-Rose | FRA | 21.14 |
Al 4-lea | Andreas Berger | AUT | 21.33 |
5 | Sandro Floris | ITA | 21.41 |
Al 6-lea | Andrzej Popa | STÂLP | 21,81 |
Finala pe 19 februarie
400 m
loc | atlet | țară | Timp (uri) |
---|---|---|---|
1 | Cayetano Cornet | ESP | 46.21 |
2 | Brian Whittle | GBR | 46,49 |
3 | Klaus Just | FRG | 46,80 |
Al 4-lea | Todd Bennett | GBR | 47,16 |
5 | Antonio Sánchez | ESP | 47,45 |
Al 6-lea | Vito Petrella | ITA | 47,83 |
Finala pe 19 februarie
800 m
loc | atlet | țară | Timp (min) |
---|---|---|---|
1 | Steve Heard | GBR | 1: 48,84 |
2 | Rob Druppers | NED | 1: 48,96 |
3 | Joachim Heydgen | FRG | 1: 49,75 |
Al 4-lea | Claude Diomar | FRA | 1: 52,37 |
Alfredo Lahuerta | ESP | DNF | |
David Sharpe | GBR | DNF |
Finala pe 19 februarie
1500 m
loc | atlet | țară | Timp (min) |
---|---|---|---|
1 | Hervé Phélippeau | FRA | 3: 47,42 |
2 | Han Kulker | NED | 3: 47,57 |
3 | Serghei Afanasiev | URS | 3: 47,63 |
Al 4-lea | Manuel Pancorbo | ESP | 3: 47,64 |
5 | Hauke Fuhlbrügge | GDR | 3: 47,76 |
Al 6-lea | Eckhardt Rüter | FRG | 3: 48,95 |
Al 7-lea | Aspens Borge | NICI | 3: 49,57 |
A 8-a | Tonino Viali | ITA | 3: 51.01 |
Finala pe 19 februarie
3000 m
loc | atlet | țară | Timp (min) |
---|---|---|---|
1 | Dieter Baumann | FRG | 7: 50.43 |
2 | Abel Antón | ESP | 7: 51,88 |
3 | Jacky Carlier | FRA | 7: 52,23 |
Al 4-lea | Remy Geoffroy | FRA | 7: 52,90 |
5 | Branko Zorko | YUG | 7: 54,16 |
Al 6-lea | João Campos | POR | 7: 54,93 |
Al 7-lea | Adelino Hidalgo | ESP | 7: 55.17 |
A 8-a | Mario Silva | POR | 7: 55,89 |
Finala pe 19 februarie
60 m obstacole
loc | atlet | țară | Timp (uri) |
---|---|---|---|
1 | Colin Jackson | GBR | 7.59 |
2 | Holger Pohland | GDR | 7,65 |
3 | Philippe Tourret | FRA | 7,67 |
Al 4-lea | Jiří Hudec | TCH | 7,69 |
5 | Carlos Sala | ESP | 7,72 |
Al 6-lea | Florian Schwarthoff | FRG | 7,72 |
Al 7-lea | Tomasz Nagorka | STÂLP | 7.81 |
A 8-a | Aleš Höffer | TCH | 7,84 |
Finala pe 19 februarie
săritură mare
loc | atlet | țară | Înălțime (m) |
---|---|---|---|
1 | Dietmar Mögenburg | FRG | 2.33 |
2 | Dalton Grant | GBR | 2.33 |
3 | Alexei Jemelin | URS | 2.30 |
Al 4-lea | Ralf Sonn | FRG | 2.27 |
5 | Sorin Matei | ROU | 2.27 |
Al 6-lea | Serghei Malchenko | URS | 2.24 |
Al 7-lea | Jean Charles Gicquel | FRA | 2.24 |
A 8-a | Panagiotis Kontaxakis | GRE | 2.24 |
Finala pe 19 februarie
Dietmar Mögenburg s-a impus doar în jump-off împotriva lui Dalton Grant.
Boltă cu stâlp
loc | atlet | țară | Înălțime (m) |
---|---|---|---|
1 | Grigory Yegorov | URS | 5,75 |
2 | Igor Potapovici | URS | 5,75 |
3 | Miroslaw Chmara | STÂLP | 5,70 |
Al 4-lea | Bernhard Zintl | FRG | 5,60 |
Marian Kolasa | STÂLP | 5,60 | |
Al 6-lea | István Bagyula | HUN | 5,60 |
Al 7-lea | Atanas Tarew | BUL | 5,50 |
A 8-a | Hermann Fehringer | AUT | 5.40 |
Finala pe 19 februarie
Saritura lunga
loc | atlet | țară | Lățime (m) |
---|---|---|---|
1 | Emiel Mellaard | NED | 8.14 |
2 | Antonio Corgos | ESP | 8.12 |
3 | Frans Maas | NED | 8.11 |
Al 4-lea | László Szalma | HUN | 8.06 |
5 | Dietmar Haaf | FRG | 7,96 |
Al 6-lea | Jarmo Kärnä | FIN | 7,94 |
Al 7-lea | Norbert Brige | FRA | 7,80 |
A 8-a | Juha Kivi | FIN | 7,78 |
Finala pe 19 februarie
Salt triplu
loc | atlet | țară | Lățime (m) |
---|---|---|---|
1 | Mykola Mussiyenko | URS | 17.29 |
2 | Volker mai | GDR | 17.03 |
3 | Milan Mikuláš | TCH | 16,93 |
Al 4-lea | Serge Hélan | FRA | 16,83 |
5 | Dario Badinelli | ITA | 16,62 |
Al 6-lea | Andrzej Grabarczyk | STÂLP | 16.60 |
Al 7-lea | Pierre Camara | FRA | 16.52 |
A 8-a | Ivan Slanař | TCH | 16.48 |
Finala pe 18 februarie
Aruncarea greutatii
loc | atlet | țară | Lățime (m) |
---|---|---|---|
1 | Ulf Timmermann | GDR | 21,68 |
2 | Mândria lui Karsten | FRG | 20.22 |
3 | Georg Andersen | NICI | 20.22 |
Al 4-lea | Vyacheslav Lycho | URS | 20.16 |
5 | Karel Šula | TCH | 20.11 |
Al 6-lea | Erik de Bruin | NED | 19,71 |
Al 7-lea | Helmut Krieger | STÂLP | 19.51 |
A 8-a | Janne Ronkainen | FIN | 19.31 |
Finala pe 18 februarie
5000 m mers pe jos
loc | atlet | țară | Timp (min) |
---|---|---|---|
1 | Mihail Șchennikov | URS | 18: 35,60 |
2 | Roman Mrázek | TCH | 18: 40.11 |
3 | Giovanni De Benedictis | ITA | 18: 43,45 |
Al 4-lea | Pavol Blažek | TCH | 18: 55,78 |
5 | Sándor Urbanik | HUN | 19: 50,87 |
Al 6-lea | Jaime Barroso | ESP | 19: 56,97 |
Al 7-lea | Vyacheslav Ivanenko | URS | 20: 11.32 |
A 8-a | José Urbano | POR | 20: 17.12 |
Finala pe 19 februarie
femei
60 m
loc | Atlet | țară | Timp (uri) |
---|---|---|---|
1 | Nelli Cooman | NED | 7.15 |
2 | Laurence Bily | FRA | 7.19 |
3 | Sisko Hanhijoki | FIN | 7.23 |
Al 4-lea | Paula Dunn | GBR | 7.24 |
5 | Nadezhda Roschtschupkina | URS | 7.27 |
Al 6-lea | Sabine Richter | FRG | 7.31 |
Al 7-lea | Sabine Tröger | AUT | 7.35 |
A 8-a | Marta Grossenbacher | SUI | 7.42 |
Finala pe 18 februarie
200 m
loc | Atlet | țară | Timp (uri) |
---|---|---|---|
1 | Marie-José Pérec | FRA | 23.21 |
2 | Regula Aebi | SUI | 23.38 |
3 | Sabine Tröger | AUT | 23,70 |
Al 4-lea | Jennifer Stoute | GBR | 23,79 |
5 | Tatjana Papilina | URS | 23,80 |
Al 6-lea | Sisko Hanhijoki | FIN | 24.04 |
Finala pe 19 februarie
400 m
loc | Atlet | țară | Timp (uri) |
---|---|---|---|
1 | Sally Gunnell | GBR | 52.04 |
2 | Marina Schmonina | URS | 52,36 |
3 | Anita Protti | SUI | 52,57 |
Al 4-lea | Angela Piggford | GBR | 52,90 |
5 | Taťána Slaninová | TCH | 54,16 |
Al 6-lea | Fabienne Ficher | FRA | 54,67 |
Finala pe 19 februarie
800 m
loc | Atlet | țară | Timp (min) |
---|---|---|---|
1 | Doina Melinte | ROU | 1:59:89 |
2 | Ellen Kiessling | GDR | 2: 01.24 |
3 | Tatiana Grebenchuk | URS | 2: 01.63 |
Al 4-lea | Maite Zúñiga | ESP | 2: 02.77 |
5 | Gabriela Lesch | FRG | 2: 03.04 |
Svetlana Kitova | URS | DNF |
Finala pe 19 februarie
1500 m
loc | Atlet | țară | Timp (min) |
---|---|---|---|
1 | Paula Ivan | ROU | 4: 07.16 |
2 | Marina Yachmenjowa | URS | 4: 07.77 |
3 | Svetlana Kitova | URS | 4: 08.36 |
Al 4-lea | Yvonne May | GDR | 4: 09.40 |
5 | Małgorzata Rydz | STÂLP | 4: 09.42 |
Al 6-lea | Laima Baikauskaitė | URS | 4: 10.49 |
Al 7-lea | Karen Hutcheson | GBR | 4: 10.76 |
A 8-a | Malin Ewerlöf | SWE | 4: 11.70 |
Finala pe 19 februarie
3000 m
loc | Atlet | țară | Timp (min) |
---|---|---|---|
1 | Elly van Hulst | NED | 9: 10.01 |
2 | Nicky Morris | GBR | 9: 12.37 |
3 | Maricica Puică | ROU | 9: 15.49 |
Al 4-lea | Zita Agoston | HUN | 9: 18,93 |
Vera Michallek | FRG | DNF |
Finala pe 19 februarie
60 m obstacole
loc | Atlet | țară | Timp (uri) |
---|---|---|---|
1 | Jordanka Donkova | BUL | 7,87 |
2 | Lyudmila Naroshilenko | URS | 7,94 |
3 | Gabi Lippe | FRG | 7,96 |
Al 4-lea | Marjan Olijslager | NED | 8.01 |
5 | Monique Éwanjé-Épée | FRA | 8.22 |
Al 6-lea | Gretha Tromp | NED | 8.22 |
Al 7-lea | Ine Langenhuizen | NED | 8.32 |
A 8-a | Sylvia Dethier | BEL | 8.36 |
Finala pe 19 februarie
săritură mare
loc | Atlet | țară | Înălțime (m) |
---|---|---|---|
1 | Galina Astafei | ROU | 1,96 |
2 | Hanne Haugland | NICI | 1,96 |
3 | Maryse Éwanjé-Épée | FRA | 1,91 |
Al 4-lea | Biljana Petrovic | YUG | 1,88 |
5 | Dimitrinka Borislavova | BUL | 1,84 |
Niki Bakogianni | GRE | 1,84 | |
Al 7-lea | Sabine Bramhoff | FRG | 1,84 |
A 8-a | Barbara Fiammengo | ITA | 1,84 |
Finala pe 18 februarie
Saritura lunga
loc | Atlet | țară | Lățime (m) |
---|---|---|---|
1 | Galina Chistjakova | URS | 6,98 |
2 | Iolanda Tschen | URS | 6,86 |
3 | Ringa Ropo-Junnila | FIN | 6,62 |
Al 4-lea | Antonella Capriotti | ITA | 6.56 |
5 | Agata Karczmarek | STÂLP | 6.56 |
Al 6-lea | Mary Berkeley | GBR | 6.33 |
Al 7-lea | Tineke Hidding | NED | 6.33 |
A 8-a | Marjon Wijnsma | NED | 6.30 |
Finala pe 18 februarie
Aruncarea greutatii
loc | Atlet | țară | Lățime (m) |
---|---|---|---|
1 | Stephanie Storp | FRG | 20.30 |
2 | Heike Hartwig | GDR | 20.03 |
3 | Iris Plotzitzka | FRG | 19,79 |
Al 4-lea | Soňa Vašícková | TCH | 19.32 |
5 | Viktoria Horváth | HUN | 17.75 |
Al 6-lea | Agnese Maffeis | ITA | 17.32 |
Al 7-lea | Myrtle Augee | GBR | 17.17 |
A 8-a | Yvonne Hanson-Nortey | GBR | 16.59 |
Finala pe 19 februarie
3000 m mers pe jos
loc | Atlet | țară | Timp (min) |
---|---|---|---|
1 | Beate Anders | GDR | 12: 21,91 |
2 | Ileana Salvador | ITA | 12: 32.40 |
3 | María Reyes Sobrino | ESP | 12: 39,50 |
Al 4-lea | Dana Vavřačová | TCH | 12: 42,00 |
5 | Olga Sánchez | ESP | 12: 43.49 |
Al 6-lea | Andrea Alfoldi | HUN | 12: 43,62 |
Al 7-lea | Anikó Szebenszky | HUN | 12: 44,37 |
A 8-a | Monica Gunnarsson | SWE | 12: 54,52 |
Finala pe 19 februarie
Tabel de medalii
Medalia finală după 24 de decizii | |||||
---|---|---|---|---|---|
loc | țară | aur | argint | bronz | total |
1 | Uniunea Sovietica | Al 4-lea | 5 | Al 4-lea | 13 |
2 | Regatul Unit | Al 4-lea | Al 4-lea | 1 | 9 |
3 | Germania | 3 | 2 | Al 4-lea | 9 |
Al 4-lea | Olanda | 3 | 2 | 1 | Al 6-lea |
5 | România | 3 | - | 1 | Al 4-lea |
Al 6-lea | Republica Democrată Germană | 2 | Al 4-lea | - | Al 6-lea |
Al 7-lea | Franţa | 2 | 1 | Al 4-lea | Al 7-lea |
A 8-a | Spania | 1 | 2 | 1 | Al 4-lea |
9 | Austria | 1 | - | 1 | 2 |
10 | Bulgaria | 1 | - | - | 1 |
11 | Italia | - | 1 | 1 | 2 |
11 | Norvegia | - | 1 | 1 | 2 |
11 | Elveţia | - | 1 | 1 | 2 |
11 | Cehoslovacia | - | 1 | 1 | 2 |
15 | Finlanda | - | - | 1 | 1 |
15 | Polonia | - | - | 1 | 1 |
Link-uri web
- European Indoor Championships - Baza de date a rezultatelor pe site-ul web al Asociației Europene a Atletismului
- Rezultate pe site-ul Maik Richter