Campionatele Europene de Atletism Indoor 1992
Al 22-lea Campionat European de Atletism Indoor | |
---|---|
Palasport di Genova în 2010 | |
oraș | Genova , Italia |
Stadion | Palasport di Genova |
deschidere | 28 februarie 1992 |
Ultima zi | 1 martie 1992 |
cronologie | |
← Campionatul European Indoor 1990 | Campionatul European Indoor 1994 → |
Cel de - al 22-lea Campionat European de Atletism Indoor a avut loc în perioada 28 februarie - 1 martie 1992 la Palasport di Genova din Genova . Italia a găzduit evenimentul pentru a treia oară din 1978 și 1982.
Bărbați
60 m
loc | atlet | țară | Timp (uri) |
---|---|---|---|
1 | Jason Livingston | GBR | 6.53 |
2 | Vitali Sawin | EUN | 6.54 |
3 | Michael Rosswess | GBR | 6,62 |
Al 4-lea | Ezio Madonia | ITA | 6,63 |
5 | Daniel Sangouma | FRA | 6,64 |
Al 6-lea | Oleg Kramarenko | EUN | 6,69 |
Al 7-lea | Jason John | GBR | 6,69 |
A 8-a | Mario Longo | ITA | 6,77 |
Finala pe 29 februarie
200 m
loc | atlet | țară | Timp (uri) |
---|---|---|---|
1 | Nikolay Antonov | BUL | 20.41 |
2 | Daniel Sangouma | FRA | 20,64 |
3 | Alexandr Goremykin | EUN | 21.09 |
Al 4-lea | Giorgio Marras | ITA | 21.15 |
5 | Robert Maćkowiak | STÂLP | 21.38 |
Al 6-lea | Stéphane Diagana | FRA | 21.53 |
Finala pe 1 martie
400 m
loc | atlet | țară | Timp (uri) |
---|---|---|---|
1 | Slobodan Branković | YUG | 46.33 |
2 | Andrea Nuti | ITA | 46.37 |
3 | David Grindley | GBR | 46,60 |
Al 4-lea | Aleksejs Iļjušins | LAT | 47.02 |
5 | Marco Vaccari | ITA | 47,18 |
Al 6-lea | Ade Mafe | GBR | 47,33 |
Finala pe 1 martie
800 m
loc | atlet | țară | Timp (min) |
---|---|---|---|
1 | Luis Javier González | ESP | 1: 46,80 |
2 | José Arconada | ESP | 1: 47,16 |
3 | Tonino Viali | ITA | 1: 47.22 |
Al 4-lea | Martin Steele | GBR | 1: 47,23 |
5 | Anatoly Makarevich | EUN | 1: 47,83 |
Al 6-lea | Brian Whittle | GBR | 1: 56,13 |
Finala pe 1 martie
1500 m
loc | atlet | țară | Timp (min) |
---|---|---|---|
1 | Matthew Yates | GBR | 3: 42.32 |
2 | Serghei Melnikov | EUN | 3: 42,44 |
3 | Branko Zorko | CRO | 3: 42,85 |
Al 4-lea | Isaac Viciosa | ESP | 3: 43.23 |
5 | Amos Rota | ITA | 3: 43,99 |
Al 6-lea | Hervé Phélippeau | FRA | 3: 44,71 |
Al 7-lea | Bernhard Richter | AUT | 3: 46,35 |
A 8-a | Eugenio Ferrara | ITA | 3: 47,64 |
Finala pe 1 martie
3000 m
loc | atlet | țară | Timp (min) |
---|---|---|---|
1 | Gennaro Di Napoli | ITA | 7: 47,24 |
2 | John Mayock | GBR | 7: 48,47 |
3 | José Luis González | ESP | 7: 48,92 |
Al 4-lea | Eric Dubus | FRA | 7: 49,40 |
5 | Victor Rojas | ESP | 7: 50.04 |
Al 6-lea | Alessandro Lambruschini | ITA | 7: 50.05 |
Al 7-lea | Stefano Mei | ITA | 7: 51,42 |
A 8-a | Anacleto Jiménez | ESP | 7: 52,38 |
Finala pe 1 martie
60 m obstacole
loc | atlet | țară | Timp (uri) |
---|---|---|---|
1 | Igors Kazanovs | LAT | 7.55 |
2 | Tomasz Nagorka | STÂLP | 7,69 |
3 | Jiří Hudec | TCH | 7,72 |
Al 4-lea | Jonathan Ridgeon | GBR | 7,78 |
5 | Antti Haapakoski | FIN | 7.79 |
Al 6-lea | Laurent Ottoz | ITA | 7,80 |
Al 7-lea | Rafał Ciesla | STÂLP | 7,83 |
A 8-a | Marco Todeschini | ITA | 7,83 |
Finala pe 1 martie
săritură mare
loc | atlet | țară | Înălțime (m) |
---|---|---|---|
1 | Patrik Sjöberg | SWE | 2.38 |
2 | Sorin Matei | ROU | 2.36 |
3 | Dragutin Topić | YUG | 2.29 |
Ralf Sonn | GER | 2.29 | |
5 | Alexei Jemelin | EUN | 2.29 |
Al 6-lea | Georgi Dakov | BUL | 2.29 |
Al 7-lea | Rolandas Verkys | LTU | 2.26 |
Arturo Ortíz | ESP | 2.26 |
Finala pe 1 martie
Boltă cu stâlp
loc | atlet | țară | Înălțime (m) |
---|---|---|---|
1 | Pyotr Bochkarev | EUN | 5,85 |
2 | István Bagyula | HUN | 5,80 |
3 | Konstantin Semenov | EUN | 5,60 |
Al 4-lea | Jean Galfione | FRA | 5,60 |
5 | Gianni Iapichino | ITA | 5,60 |
Peter Widén | SWE | 5,60 | |
Al 7-lea | Hermann Fehringer | AUT | 5,60 |
A 8-a | Jani Lehtonen | FIN | 5,60 |
Nikolay Nikolov | BUL | 5,60 |
Finala pe 1 martie
Saritura lunga
loc | atlet | țară | Lățime (m) |
---|---|---|---|
1 | Dmitri Bagryanov | EUN | 8.12 |
2 | Konstantin Krause | GER | 8.04 |
3 | Jarmo Kärnä | FIN | 7,96 |
Al 4-lea | Giovanni Evangelisti | ITA | 7,94 |
5 | Bogdan Tudor | ROU | 7,92 |
Al 6-lea | Emiel Mellaard | NED | 7,89 |
Al 7-lea | Franck Lestage | FRA | 7,77 |
A 8-a | Mark Forsythe | GBR | 7.76 |
Finala pe 29 februarie
Salt triplu
loc | atlet | țară | Lățime (m) |
---|---|---|---|
1 | Leonid Voloshin | EUN | 17.35 |
2 | Serge Hélan | FRA | 17.18 |
3 | Vasily Sokov | EUN | 17.01 |
Al 4-lea | Māris Bružiks | LAT | 16,78 |
5 | Audrius Raizgys | LTU | 16,77 |
Al 6-lea | Nikolay Raew | BUL | 16,68 |
Al 7-lea | Galin Georgiev | BUL | 16,62 |
A 8-a | Francis Agyepong | GBR | 16.36 |
Finala pe 1 martie
Aruncarea greutatii
loc | atlet | țară | Lățime (m) |
---|---|---|---|
1 | Oleksandr Bahach | EUN | 20,75 |
2 | Oleksandr Klymenko | EUN | 20.02 |
3 | Klaus Bodenmüller | AUT | 19,99 |
Al 4-lea | Luciano Zerbini | ITA | 19,68 |
5 | Pétur Guðmundsson | ISL | 19.53 |
Al 6-lea | Alessandro Andrei | ITA | 19.51 |
Al 7-lea | Lars Arvid Nilsen | NICI | 19.11 |
A 8-a | Paul Edwards | GBR | 19.04 |
Finala pe 29 februarie
Heptathlon
loc | atlet | țară | Puncte |
---|---|---|---|
1 | Christian Plaziat | FRA | 6418 |
2 | Robert Změlík | TCH | 6118 |
3 | Antonio Peñalver | ESP | 6062 |
Al 4-lea | Robert de Wit | NED | 6023 |
5 | Paul Meier | GER | 6023 |
Al 6-lea | Lev Lobodin | EUN | 5987 |
Al 7-lea | Sándor Munkácsi | HUN | 5882 |
A 8-a | Bate-l pe Gähwiler | SUI | 5635 |
28 și 29 februarie
Heptathlonul constă în disciplinele de 60 de metri alergare, săritură în lungime, lansă cu piciorul, săritură în înălțime, 60 metri obstacole, săritură cu prăjina și 1000 de metri.
5000 m mers pe jos
loc | atlet | țară | Timp (min) |
---|---|---|---|
1 | Giovanni De Benedictis | ITA | 18: 19,97 |
2 | Franz Kostyukevich | EUN | 18: 25.40 |
3 | Stefan Johansson | SWE | 18: 27,95 |
Al 4-lea | Ronald Weigel | GER | 18: 44,74 |
5 | Igor Kollár | TCH | 19: 03.12 |
Al 6-lea | Jan Staaf | SWE | 19: 04.48 |
Al 7-lea | Robert Ihly | GER | 19: 04.52 |
A 8-a | Miroslav Boško | TCH | 19: 04.98 |
Finala pe 28 februarie
femei
60 m
loc | Atlet | țară | Timp (uri) |
---|---|---|---|
1 | Shanna Tarnopolskaya | EUN | 7.24 |
2 | Anelija Nunewa | BUL | 7.29 |
3 | Nadezhda Roschtschupkina | EUN | 7.31 |
Al 4-lea | Laurence Bily | FRA | 7.33 |
5 | Odiah Sidibé | FRA | 7.34 |
Al 6-lea | Sanna Hernesniemi | FIN | 7.39 |
Al 7-lea | Martha Grossenbacher | SUI | 7.40 |
A 8-a | Sabine Tröger | AUT | 7.42 |
Finala pe 29 februarie
200 m
loc | Atlet | țară | Timp (uri) |
---|---|---|---|
1 | Oxana Stepicheva | EUN | 23.18 |
2 | Iolanda Oantă | ROU | 23.23 |
3 | Sabine Tröger | AUT | 23.35 |
Al 4-lea | Natalia Voronova | EUN | 23.38 |
5 | Tsvetanka Ilyva | BUL | 23,85 |
Al 6-lea | Sanna Hernesniemi | FIN | 23,97 |
Finala pe 1 martie
400 m
loc | Atlet | țară | Timp (uri) |
---|---|---|---|
1 | Sandra Myers | ESP | 51,21 |
2 | Olha Bryshina | EUN | 51,48 |
3 | Elena Goleschewa | EUN | 52.07 |
Al 4-lea | Julia Merino | ESP | 52,22 |
5 | Marina Schmonina | EUN | 52,26 |
Iolanda Oantă | ROU | DNS |
Finala pe 1 martie
800 m
loc | Atlet | țară | Timp (min) |
---|---|---|---|
1 | Ella Kovacs | ROU | 1: 59,98 |
2 | Inna Yevseeva | EUN | 2: 00.26 |
3 | Jelena Afanassjewa | EUN | 2: 00.69 |
Al 4-lea | Carla Sacramento | POR | 2: 02.90 |
5 | Stella Jongmans | NED | 2: 03.50 |
Al 6-lea | Fabia Trabaldo | ITA | 2: 03.70 |
Finala pe 1 martie
1500 m
loc | Atlet | țară | Timp (min) |
---|---|---|---|
1 | Ekaterina Podkopaeva | EUN | 4: 06.61 |
2 | Lyubov Kremlyova | EUN | 4: 06.62 |
3 | Doina Melinte | ROU | 4: 06,90 |
Al 4-lea | Tudorita Chidu | ROU | 4: 08.30 |
5 | Theresa Kiesl | AUT | 4: 08.82 |
Al 6-lea | Anna Brzezińska | STÂLP | 4: 09.05 |
Al 7-lea | Ivana Kubešová | TCH | 4: 09.43 |
A 8-a | Maria Akraka | SWE | 4: 09.56 |
Finala pe 1 martie
3000 m
loc | Atlet | țară | Timp (min) |
---|---|---|---|
1 | Margareta Keszeg | ROU | 8: 59,80 |
2 | Tetjana Dorowskych | EUN | 9:00 dimineata |
3 | Rita Marquard | GER | 9: 00,99 |
Al 4-lea | Elena Vyazova | EUN | 9: 01.25 |
5 | Elly van Hulst | NED | 9: 02.85 |
Al 6-lea | Christina May | GER | 9: 03.27 |
Al 7-lea | Maria Guida | ITA | 9: 07.70 |
A 8-a | Cristina Agusti | ESP | 9: 09.15 |
Finala pe 1 martie
60 m obstacole
loc | Atlet | țară | Timp (uri) |
---|---|---|---|
1 | Lyudmila Naroshilenko | EUN | 7.82 |
2 | Monique Éwanjé-Épée | FRA | 7,99 |
3 | Jordanka Donkova | BUL | 8.03 |
Al 4-lea | Christine Hurtlin | FRA | 8.08 |
5 | Julie Baumann | SUI | 8.11 |
Al 6-lea | Kristin Patzwahl | GER | 8.19 |
Al 7-lea | Jacqueline Agyepong | GBR | 8.25 |
A 8-a | Anne Piquereau | FRA | 8.35 |
Finala pe 1 martie
săritură mare
loc | Atlet | țară | Înălțime (m) |
---|---|---|---|
1 | Heike Henkel | GER | 2.02 |
2 | Stefka Kostadinova | BUL | 2.02 |
3 | Jelena Jelessina | EUN | 1,94 |
Al 4-lea | Britta Bilač | SLO | 1,91 |
5 | Jo Jennings | GBR | 1,88 |
Valentina Gotovska | LAT | 1,88 | |
Birgit Kähler | GER | 1,88 | |
Niki Bakogianni | GRE | 1,88 | |
Judit Kovács | HUN | 1,88 | |
Marion Goldkamp | GER | 1,88 |
Finala pe 29 februarie
Saritura lunga
loc | Atlet | țară | Lățime (m) |
---|---|---|---|
1 | Laryssa Bereschna | EUN | 7.00 |
2 | Marieta Ilcu | ROU | 6,74 |
3 | Lyudmila Ninova | AUT | 6,60 |
Al 4-lea | Inessa Krawez | EUN | 6,57 |
5 | Helga Radtke | GER | 6,43 |
Al 6-lea | Claudia Gerhardt | GER | 6,38 |
Al 7-lea | Antonella Capriotti | ITA | 6,37 |
A 8-a | Ragne Kytölä | FIN | 6.35 |
Finala pe 28 februarie
Salt triplu
loc | Atlet | țară | Lățime (m) |
---|---|---|---|
1 | Inessa Krawez | EUN | 14.15 |
2 | Sofija Boschanova | BUL | 13,98 |
3 | Helga Radtke | GER | 13,75 |
Al 4-lea | Šárka Kašpárková | TCH | 13,73 |
5 | Lyudmila Ninova | AUT | 13.67 |
Al 6-lea | Inara Curko | LAT | 13.47 |
Al 7-lea | Loredana Rossi | ITA | 13.45 |
A 8-a | Concepción Paredes | ESP | 13.39 |
Finala pe 29 februarie
Aruncarea greutatii
loc | Atlet | țară | Lățime (m) |
---|---|---|---|
1 | Natalia Lisovskaya | EUN | 20.70 |
2 | Svetla Mitkowa | BUL | 20.06 |
3 | Astrid Kumbernuss | GER | 19.37 |
Al 4-lea | Valentyna Fedyushyna | EUN | 18,95 |
5 | Anna Romanova | EUN | 18,79 |
Al 6-lea | Danguolė Urbikienė | LTU | 18.55 |
Al 7-lea | Ciocan | GER | 17,89 |
A 8-a | Mihaela Oana | ROU | 17,77 |
Finala pe 1 martie
Pentatlon
loc | Atlet | țară | Puncte |
---|---|---|---|
1 | Liliana Năstase | ROU | 4701 |
2 | Petra Vaideanu | ROU | 4677 |
3 | Urszula Włodarczyk | STÂLP | 4651 |
Al 4-lea | Birgit Clarius | GER | 4628 |
5 | Tatiana Blochina | EUN | 4617 |
Al 6-lea | Sonia Del Prete | FRA | 4277 |
Al 7-lea | Ingrid Didden | BEL | 4162 |
A 8-a | Ifeoma Ozoeze | ITA | 4137 |
28 februarie
Pentathlonul constă din disciplinele de 60 de metri obstacole, sărituri în înălțime, lansă, salt în lungime și alergare de 800 de metri. S-a desfășurat ca o competiție demonstrativă .
3000 m mers pe jos
loc | Atlet | țară | Timp (min) |
---|---|---|---|
1 | Alina Ivanova | EUN | 11: 49,99 |
2 | Ileana Salvador | ITA | 11: 53,23 |
3 | Beate Anders | GER | 11: 55.41 |
Al 4-lea | Annarita Sidoti | ITA | 12: 04.51 |
5 | Victoria Lina | ROU | 12: 10.43 |
Al 6-lea | Sada Eidikytė | LTU | 12: 13.67 |
Al 7-lea | Jelena Saiko | EUN | 12: 14,68 |
A 8-a | Pier Carola Pagani | ITA | 12: 14,74 |
Finala pe 29 februarie
Tabel de medalii
Medalia finală după 27 de decizii | |||||
---|---|---|---|---|---|
loc | țară | aur | argint | bronz | total |
1 | Echipa United | Al 12-lea | A 8-a | Al 7-lea | 27 |
2 | România | 3 | Al 4-lea | 1 | A 8-a |
3 | Italia | 2 | 2 | 1 | 5 |
Al 4-lea | Spania | 2 | 1 | 2 | 5 |
Al 4-lea | Regatul Unit | 2 | 1 | 2 | 5 |
Al 6-lea | Bulgaria | 1 | Al 4-lea | 1 | Al 6-lea |
Al 7-lea | Franţa | 1 | 3 | - | Al 4-lea |
A 8-a | Germania | 1 | 1 | 5 | Al 7-lea |
9 | Iugoslavia | 1 | - | 1 | 2 |
9 | Suedia | 1 | - | 1 | 2 |
11 | Letonia | 1 | - | - | 1 |
Al 12-lea | Polonia | - | 1 | 1 | 2 |
Al 12-lea | Cehoslovacia | - | 1 | 1 | 2 |
14 | Ungaria | - | 1 | - | 1 |
15 | Austria | - | - | 3 | 3 |
16 | Finlanda | - | - | 1 | 1 |
16 | Croaţia | - | - | 1 | 1 |
Link-uri web
- European Indoor Championships - Baza de date a rezultatelor pe site-ul web al Asociației Europene a Atletismului
- Rezultate pe site-ul Maik Richter