Campionatele Europene de Atletism Indoor 1994
Al 23-lea Campionat European de Atletism Indoor | |
---|---|
Palais Omnisports de Paris-Bercy | |
oraș | Paris , Franța |
Stadion | Palais Omnisports de Paris-Bercy |
deschidere | 11 martie 1994 |
Ultima zi | 13 martie 1994 |
cronologie | |
← Campionatul European de sală 1992 | Campionatul European de sală 1996 → |
Al 23-lea Campionat European de Atletism Indoor a avut loc în perioada 11-13 martie 1994 în Palais Omnisports de Paris-Bercy din Paris . Franța a găzduit evenimentul pentru a patra oară după 1972, 1981 și 1987.
Bărbați
60 m
loc | atlet | țară | Timp (uri) |
---|---|---|---|
1 | Colin Jackson | GBR | 6.49 |
2 | Alexandros Terzian | GRE | 6.51 |
3 | Michael Rosswess | GBR | 6.54 |
Al 4-lea | Alexandr Porchomovsky | RUS | 6,59 |
5 | Daniel Sangouma | FRA | 6,65 |
Al 6-lea | Laurent Nevo | FRA | 6,75 |
Finala pe 11 martie
200 m
loc | atlet | țară | Timp (uri) |
---|---|---|---|
1 | Daniel Sangouma | FRA | 20,68 |
2 | Wladyslaw Dolohodin | UKR | 20,99 |
3 | Georgios Panagiotopoulos | GRE | 21.15 |
Al 4-lea | Evgenios Papadopoulos | GRE | 21.15 |
5 | Darren Braithwaite | GBR | 21.30 |
Al 6-lea | Ioannis Nafpliotis | GRE | 21,61 |
Finala pe 13 martie
400 m
loc | atlet | țară | Timp (uri) |
---|---|---|---|
1 | Du'aine Ladejo | GBR | 46,53 |
2 | Mihail Vdovin | RUS | 46,56 |
3 | Cântece Rico | GER | 46,82 |
Al 4-lea | Lutz Becker | GER | 47,74 |
5 | Andrea Nuti | ITA | 50,05 |
Jamie Baulch | GBR | DNF |
Finala pe 13 martie
800 m
loc | atlet | țară | Timp (min) |
---|---|---|---|
1 | Andrei Loginow | RUS | 1: 46.38 |
2 | Luis Javier González | ESP | 1: 46,69 |
3 | Ousmane Diarra | FRA | 1: 47,18 |
Al 4-lea | Nico Motchebon | GER | 1: 47,24 |
5 | Torbjörn Johansson | SWE | 1: 47,42 |
Al 6-lea | Bruno Konczylo | FRA | 2: 00.33 |
Finala pe 13 martie
1500 m
loc | atlet | țară | Timp (min) |
---|---|---|---|
1 | David Strand | GBR | 3: 44,57 |
2 | Branko Zorko | CRO | 3: 44,64 |
3 | Abdelkader Chékhémani | FRA | 3: 44,65 |
Al 4-lea | Manuel Pancorbo | ESP | 3: 45.03 |
5 | Vyacheslav Shabunin | RUS | 3: 45.37 |
Al 6-lea | Mickael Damian | FRA | 3: 45,54 |
Al 7-lea | Massimo Pegoretti | ITA | 3: 46.41 |
A 8-a | Milan Drahoňovský | CZE | 3: 46.47 |
Finala pe 13 martie
3000 m
loc | atlet | țară | Timp (min) |
---|---|---|---|
1 | Kim Farmer | GER | 7: 52,34 |
2 | Ovidiu Olteanu | ROU | 7: 52,37 |
3 | Rod Finch | GBR | 7: 53,99 |
Al 4-lea | Anacleto Jiménez | ESP | 7: 55,78 |
5 | Michael Buchleitner | AUT | 7: 56,47 |
Al 6-lea | Andres Martínez | ESP | 7: 59,70 |
Al 7-lea | Andrei Tihonov | RUS | 8: 02.95 |
A 8-a | Gino van Geyte | BEL | 8: 11.02 |
Finala pe 13 martie
60 m obstacole
loc | atlet | țară | Timp (uri) |
---|---|---|---|
1 | Colin Jackson | GBR | 7.41 |
2 | George Boroi | ROU | 7.57 |
3 | Mike Fenner | GER | 7.58 |
Al 4-lea | Dan Philibert | FRA | 7,60 |
5 | Igor Kováč | SVK | 7.61 |
Al 6-lea | Jiří Hudec | CZE | 7,72 |
Finala pe 12 martie
săritură mare
loc | atlet | țară | Înălțime (m) |
---|---|---|---|
1 | Dalton Grant | GBR | 2.37 |
2 | Jean-Charles Gicquel | FRA | 2.35 |
3 | Wolf-Hendrik Beyer | GER | 2.33 |
Al 4-lea | Steinar Hoen | NICI | 2.31 |
5 | Leonid Pumalainen | RUS | 2.31 |
Al 6-lea | Håkon Särnblom | NICI | 2.29 |
Al 7-lea | Brendan Reilly | GBR | 2.26 |
A 8-a | Thorsten Marschner | GER | 2.26 |
Finala pe 13 martie
Boltă cu stâlp
loc | atlet | țară | Înălțime (m) |
---|---|---|---|
1 | Pyotr Bochkarev | RUS | 5,90 |
2 | Jean Galfione | FRA | 5,80 |
3 | Igor Trandenkov | RUS | 5,75 |
Al 4-lea | Denis Petuschinski | RUS | 5,75 |
5 | István Bagyula | HUN | 5,70 |
Al 6-lea | Gianni Iapichino | ITA | 5,60 |
Al 7-lea | Danny Krasnov | ISR | 5,60 |
A 8-a | Valeri Bukrejev | Est | 5,60 |
Finala pe 12 martie
Saritura lunga
loc | atlet | țară | Lățime (m) |
---|---|---|---|
1 | Dietmar Haaf | GER | 8.15 |
2 | Konstandinos Koukodimos | GRE | 8.09 |
3 | Bogdan Tudor | ROU | 8.07 |
Al 4-lea | Ivajlo Mladenov | BUL | 8.07 |
5 | Stanislaw Tarassenko | RUS | 8.02 |
Al 6-lea | Dmitri Bagryanov | RUS | 8.01 |
Al 7-lea | Mattias Sunneborn | SWE | 7,96 |
A 8-a | Georg Ackermann | GER | 7,84 |
Finala pe 13 martie
Salt triplu
loc | atlet | țară | Lățime (m) |
---|---|---|---|
1 | Leonid Voloshin | RUS | 17.44 |
2 | Denis Kapustin | RUS | 17.35 |
3 | Vasily Sokov | RUS | 17.31 |
Al 4-lea | Serge Hélan | FRA | 17.23 |
5 | Georges Sainte-Rose | FRA | 16,96 |
Al 6-lea | Māris Bružiks | LAT | 16,83 |
Al 7-lea | Ralf Jaros | GER | 16,78 |
A 8-a | Lars Hedman | SWE | 16,66 |
Finala pe 12 martie
Aruncarea greutatii
loc | atlet | țară | Lățime (m) |
---|---|---|---|
1 | Oleksandr Bahach | UKR | 20,66 |
2 | Dragan Peric | YUG | 20.55 |
3 | Pétur Guðmundsson | ISL | 20.04 |
Al 4-lea | Manuel Martínez | ESP | 19,85 |
5 | Oliver-Sven Buder | GER | 19,66 |
Al 6-lea | Paolo Dal Soglio | ITA | 19,62 |
Al 7-lea | Evgheni Palchikov | RUS | 19.50 |
A 8-a | Mika Halvari | FIN | 19.48 |
Finala pe 11 martie
Heptathlon
loc | atlet | țară | Puncte |
---|---|---|---|
1 | Christian Plaziat | FRA | 6268 |
2 | Henrik Dagård | SWE | 6119 |
3 | Alain Blondel | FRA | 6084 |
Al 4-lea | Tomáš Dvořák | CZE | 6061 |
5 | Erki Nool | Est | 5945 |
Al 6-lea | Sándor Munkácsi | HUN | 5944 |
Al 7-lea | Indrek Kaseorg | Est | 5888 |
A 8-a | Marcel Dost | NED | 5734 |
12 și 13 martie
Heptathlonul constă în disciplinele de 60 de metri alergare, săritură în lungime, lansă cu piciorul, săritură în înălțime, 60 metri obstacole, săritură cu prăjina și 1000 de metri.
5000 m mers pe jos
loc | atlet | țară | Timp (min) |
---|---|---|---|
1 | Mihail Șchennikov | RUS | 18: 34,32 |
2 | Ronald Weigel | GER | 18: 40.32 |
3 | Denis Langlois | FRA | 18: 43.20 |
Al 4-lea | Michele Didoni | ITA | 19: 01.03 |
5 | Jean-Claude Corre | FRA | 19: 10.24 |
Al 6-lea | Pavol Blažek | SVK | 19: 14.00 |
Al 7-lea | Jauhen Misjulja | BLR | 19: 17,74 |
A 8-a | Stefan Johansson | SWE | 19: 21,82 |
Finala pe 13 martie
femei
60 m
loc | Atlet | țară | Timp (uri) |
---|---|---|---|
1 | Nelli Fiere-Cooman | NED | 7.17 |
2 | Melanie Paschke | GER | 7.19 |
3 | Patricia Girard | FRA | 7.19 |
Al 4-lea | Petya Pendareva | BUL | 7.24 |
5 | Dessislawa Dimitrova | BUL | 7.25 |
Al 6-lea | Sabine Tröger | AUT | 7.31 |
Finala pe 12 martie
200 m
loc | Atlet | țară | Timp (uri) |
---|---|---|---|
1 | Galina Malschugina | RUS | 22.41 |
2 | Silke-Beate Knoll | GER | 22,96 |
3 | Jacqueline Poelman | NED | 23.43 |
Al 4-lea | Hana Benešová | CZE | 23,67 |
5 | Giada Gallina | ITA | 23,79 |
Al 6-lea | Petya Pendareva | BUL | 23,89 |
Finala pe 13 martie
400 m
loc | Atlet | țară | Timp (uri) |
---|---|---|---|
1 | Svetlana Goncharenko | RUS | 51,62 |
2 | Tatiana Alexeyeva | RUS | 51,77 |
3 | Viviane Dorsile | FRA | 51,92 |
Al 4-lea | Ionela Târlea | ROU | 53.13 |
5 | Magdalena Nedelcu | ROU | 53,62 |
Al 6-lea | Kathrin Lüthi | SUI | 54.06 |
Finala pe 13 martie
800 m
loc | Atlet | țară | Timp (min) |
---|---|---|---|
1 | Natallja Duchnowa | BLR | 2: 00.42 |
2 | Ella Kovacs | ROU | 2: 00.49 |
3 | Carla Sacramento | POR | 2: 01.12 |
Al 4-lea | Stella Jongmans | NED | 2: 01.82 |
5 | Ester Goossens | NED | 2: 03.59 |
Al 6-lea | Olena Stortschowa | UKR | 2: 06.41 |
Finala pe 13 martie
1500 m
loc | Atlet | țară | Timp (min) |
---|---|---|---|
1 | Ekaterina Podkopaeva | RUS | 4: 06.46 |
2 | Lyudmila Rogacheva | RUS | 4: 06.60 |
3 | Małgorzata Rydz | STÂLP | 4: 06.98 |
Al 4-lea | Violeta Beclea | ROU | 4: 07.06 |
5 | Ellen Kiessling | GER | 4: 10.68 |
Al 6-lea | Maite Zúñiga | ESP | 4: 10.99 |
Al 7-lea | Tudorita Chidu | ROU | 4: 12.13 |
A 8-a | Frédérique Quentin | FRA | 4: 13.44 |
Finala pe 13 martie
3000 m
loc | Atlet | țară | Timp (min) |
---|---|---|---|
1 | Fernanda Ribeiro | POR | 8: 50,47 |
2 | Margareta Keszeg | ROU | 8: 55,61 |
3 | Anna Brzezińska | STÂLP | 8: 56,90 |
Al 4-lea | Christina May | GER | 8: 57,49 |
5 | Laurence Vivier | FRA | 8: 59,95 |
Al 6-lea | Alison Wyeth | GBR | 9: 04.35 |
Al 7-lea | Renata Sobiesiak | STÂLP | 9: 09.09 |
A 8-a | Sonia McGeorge | GBR | 9: 14.04 |
Finala pe 11 martie
60 m obstacole
loc | Atlet | țară | Timp (uri) |
---|---|---|---|
1 | Jordanka Donkova | BUL | 7,85 |
2 | Eva Sokolova | RUS | 7,89 |
3 | Anne Piquereau | FRA | 7,91 |
Al 4-lea | Brigita Bukovec | SLO | 7,94 |
5 | Carla Tuzzi | ITA | 7,97 |
Al 6-lea | Patricia Girard | FRA | 7,98 |
Finala pe 13 martie
săritură mare
loc | Atlet | țară | Înălțime (m) |
---|---|---|---|
1 | Stefka Kostadinova | BUL | 1,98 |
2 | Dessislawa Aleksandrowa | BUL | 1,96 |
3 | Sigrid Kirchmann | AUT | 1,96 |
Al 4-lea | Tazzjana Scheutschyk | BLR | 1,96 |
5 | Elena Gulyayeva | RUS | 1,93 |
Al 6-lea | Hanne Haugland | NICI | 1,93 |
Al 7-lea | Britta Bilač | SLO | 1,93 |
A 8-a | Ina Gliznuța | MDA | 1,90 |
Finala pe 12 martie
Saritura lunga
loc | Atlet | țară | Lățime (m) |
---|---|---|---|
1 | Heike Drechsler | GER | 7.06 |
2 | Lyudmila Ninova | AUT | 6,78 |
3 | Inessa Krawez | UKR | 6,72 |
Al 4-lea | Valentina Uccheddu | ITA | 6,69 |
5 | Mirela Dulgheru | ROU | 6,61 |
Al 6-lea | Agata Karczmarek | STÂLP | 6,60 |
Al 7-lea | Jelena Zintschukova | RUS | 6,50 |
A 8-a | Helga Radtke | GER | 6.45 |
Finala pe 11 martie
Salt triplu
loc | Atlet | țară | Lățime (m) |
---|---|---|---|
1 | Inna Lasovskaya | RUS | 14,88 |
2 | Anna Biryukova | RUS | 14,72 |
3 | Sofija Boschanova | BUL | 14.52 |
Al 4-lea | Šárka Kašpárková | CZE | 14.46 |
5 | Iwa Prandschewa | BUL | 14.38 |
Al 6-lea | Inessa Krawez | UKR | 14.32 |
Al 7-lea | Helga Radtke | GER | 13,92 |
A 8-a | Rodica Petrescu | ROU | 13.90 |
Finala pe 13 martie
Aruncarea greutatii
loc | Atlet | țară | Lățime (m) |
---|---|---|---|
1 | Astrid Kumbernuss | GER | 19.44 |
2 | Larissa Peleschenko | RUS | 19.16 |
3 | Svetla Mitkowa | BUL | 19.09 |
Al 4-lea | Anna Romanova | RUS | 18.80 |
5 | Ciocan | GER | 18.58 |
Al 6-lea | Krystyna Danilczyk | STÂLP | 18.57 |
Al 7-lea | Mihaela Oana | ROU | 18.31 |
A 8-a | Ines Wittich | GER | 17,89 |
Finala pe 13 martie
Pentatlon
loc | Atlet | țară | Puncte |
---|---|---|---|
1 | Larissa Turchinskaya | RUS | 4801 |
2 | Rita Ináncsi | HUN | 4775 |
3 | Urszula Włodarczyk | STÂLP | 4668 |
Al 4-lea | Liliana Năstase | ROU | 4620 |
5 | Lyudmila Mihailova | RUS | 4616 |
Al 6-lea | Ines Krause | GER | 4503 |
Al 7-lea | Maria Kamrowska | STÂLP | 4496 |
A 8-a | Petra Vaideanu | ROU | 4456 |
11 martie
Pentathlonul constă din disciplinele de 60 de metri obstacole, sărituri în înălțime, lansă, salt în lungime și alergare de 800 de metri.
3000 m mers pe jos
loc | Atlet | țară | Timp (min) |
---|---|---|---|
1 | Annarita Sidoti | ITA | 11: 54,32 |
2 | Beate Gummelt | GER | 11: 56.01 |
3 | Jelena Arshinzeva | RUS | 11: 57,48 |
Al 4-lea | Elena Nikolaeva | RUS | 11: 57,49 |
5 | Leanarda Juchnewitsch | BLR | 12: 04.46 |
Al 6-lea | Sari essayah | FIN | 12: 12.80 |
Al 7-lea | Olha Leonenko | UKR | 12: 20.44 |
A 8-a | Kathrin Boyde | GER | 12: 21,63 |
Finala pe 11 martie
Tabel de medalii
Medalia finală după 27 de decizii | |||||
---|---|---|---|---|---|
loc | țară | aur | argint | bronz | total |
1 | Rusia | 9 | Al 7-lea | 3 | 19 |
2 | Regatul Unit | 5 | - | 2 | Al 7-lea |
3 | Germania | Al 4-lea | Al 4-lea | 3 | 11 |
Al 4-lea | Franţa | 2 | 2 | Al 7-lea | 11 |
5 | Bulgaria | 2 | 1 | 2 | 5 |
Al 6-lea | Ucraina | 1 | 1 | 1 | 3 |
Al 7-lea | Olanda | 1 | - | 1 | 2 |
Al 7-lea | Portugalia | 1 | - | 1 | 2 |
9 | Italia | 1 | - | - | 1 |
9 | Bielorusia | 1 | - | - | 1 |
11 | România | - | Al 4-lea | 1 | 5 |
Al 12-lea | Grecia | - | 2 | 1 | 3 |
13 | Austria | - | 1 | 1 | 2 |
14 | Iugoslavia | - | 1 | - | 1 |
14 | Croaţia | - | 1 | - | 1 |
14 | Suedia | - | 1 | - | 1 |
14 | Spania | - | 1 | - | 1 |
14 | Ungaria | - | 1 | - | 1 |
19 | Polonia | - | - | 3 | 3 |
20 | Islanda | - | - | 1 | 1 |
Link-uri web
- European Indoor Championships - Baza de date a rezultatelor pe site-ul web al Asociației Europene a Atletismului
- Rezultate pe site-ul Maik Richter