Campionatele Europene de atletism în sală 2021
36 Campionatele Europene de Atletism Indoor | |
---|---|
Arena Toruń (2014) | |
oraș | Toruń , Polonia |
Stadion | Arena Toruń |
țările participante | Echipa de peste 45 de refugiați |
Sportivi participanți | 682 (312 , 370 ) |
Competiții | 26 |
deschidere | 4 martie 2021 |
Ultima zi | 7 martie 2021 |
cronologie | |
← Campionatul European de sală 2019 | Campionatul European Indoor 2023 → |
Tabelul cu medalii (rezultatul final după 26 de decizii) | |||||
---|---|---|---|---|---|
loc | naţiune | ||||
1 | Olanda | Al 4-lea | 1 | 2 | Al 7-lea |
2 | Portugalia | 3 | 0 | 0 | 3 |
3 | Marea Britanie | 2 | Al 4-lea | Al 6-lea | Al 12-lea |
Al 4-lea | Belgia | 2 | 2 | 1 | 5 |
5 | Franţa | 2 | 2 | 0 | Al 4-lea |
Al 6-lea | Ucraina | 2 | 1 | 0 | 3 |
Al 7-lea | Norvegia | 2 | 0 | 0 | 2 |
Elveţia | 2 | 0 | 0 | 2 | |
9 | Polonia | 1 | 5 | Al 4-lea | 10 |
10 | Spania | 1 | 2 | 2 | 5 |
... | |||||
16 | Germania | 0 | 2 | Al 4-lea | Al 6-lea |
... | |||||
Total | 26 | 26 | 27 | 79 | |
Tabel complet cu medalii |
Cel de - al 36-lea Campionat European de Atletism Indoor a avut loc în perioada 4-7 martie 2021 în orașul polonez Toruń . Locul de desfășurare a fost Arena Toruń . În seara zilei de 4 martie, după ceremonia de deschidere, a avut loc o sesiune de calificare scurtată în arenă. Deoarece multe competiții importante au trebuit anulate în 2020 din cauza pandemiei COVID-19 , toate înregistrările de performanță au fost valabile de la 1 mai 2019. Finalele la disciplinele de sărituri și aruncări nu s-au limitat la doisprezece, ca de obicei, ci doar la maximum opt persoane, cu excepția săriturii cu prăjina feminină, care a avut loc cu zece săritori fără calificare.
Din cauza pandemiei în curs de desfășurare a COVID-19 , niciun spectator nu a fost permis în stadion din motive de siguranță.
Participanți
Au fost înregistrați 733 sportivi (328 femei și 405 bărbați) din 46 de națiuni și echipa de refugiați (ART), dintre care 682 (312 femei și 370 bărbați) din 45 de națiuni și un sportiv au participat la ART.
Islanda s-a retras. Întrucât islandezii Kolbeinn Hödur Gunnarsson și Guðbjörg Jóna Bjarnadóttir nu au atins norma Campionatului European pentru cursa de 60 de metri și li s-a acordat dreptul de a începe doar printr-o scutire, s-a decis când călătoria ar fi trebuit ca cel mai bun rezultat să fie să nu accepte invitația la Campionatul European.
Infecții cu SARS-CoV-2
La câteva zile după încheierea campionatului, 51 de cazuri de infecții cu SARS-CoV-2 au devenit cunoscute în rândul sportivilor participanți.
După călătoria de întoarcere, au existat cel puțin șapte cazuri pozitive în echipa germană, rezultatele testelor echipei germane înainte de sosirea în Torun, check-in-ul în Torun și înainte de plecarea din Torun au fost negative.
Nouă britanici, opt olandezi, cinci francezi, patru ucraineni, câte un membru al echipei din Polonia, Austria și Irlanda și se spune că 15 sportivi italieni au fost infectați.
European Athletics Association European Athletics (EAA) a anunțat într-o declarație cuprinzătoare din 19 martie 2021 că, conform anchetei sale, toate cazurile pozitive raportate până în prezent pot fi urmărite înapoi la două hoteluri în care au cazat echipele în cauză, deși nu toate echipele care au rămas la aceste hoteluri au raportat cazuri pozitive și nu au fost raportate cazuri pozitive de la afiliați sau personalul evenimentului, oficiali, voluntari sau oaspeți cazați la celelalte hoteluri. EAA a subliniat că a fost elaborat un protocol medical și sanitar strict pentru Campionatele Europene de interior, în cooperare cu comitetul local de organizare și autoritățile poloneze de sănătate. Acesta a inclus un test PCR înainte de călătorie, un test LAMP la sosirea în Polonia, cu un test de confirmare PCR dacă este necesar din cauza unui rezultat pozitiv, apoi un alt test LAMP în timpul campionatelor din ziua a cincea și în cele din urmă un test PCR pentru majoritatea țărilor până în îndeplinesc cerințele de călătorie. Toți sportivii, plus toți angajații asociațiilor membre, oaspeții, voluntarii, furnizorii tehnici și personalul evenimentului, în total 1.920 de persoane, au fost testați conform acestui protocol. În plus, EAA a comunicat regulamentelor de igienă fiecărei asociații membre care impunea purtarea unei măști de față, păstrarea distanței cuiva și spălarea și dezinfectarea mâinilor, inclusiv necesitatea izolării imediate și a carantinei în cazul unor simptome suspecte sau a unui rezultat pozitiv al testului. și respectarea acestor reguli a fost responsabilitatea fiecărui participant la eveniment. Cu toate acestea, ancheta a relevat, de asemenea, că protocolul de igienă, care ar fi trebuit să fie respectat și în hotelurile echipei, nu a fost întotdeauna pe deplin respectat, cum ar fi purtarea obligatorie de măști în orice moment, cu excepția orelor de masă și în timpul competițiilor, în unele hoteluri. nu a fost respectat, ceea ce a fost cazul mai ales în seara de la sfârșitul competiției și înainte ca multe echipe să plece acasă.
Națiuni participante
Au participat în total 682 de sportivi (312 femei și 370 bărbați) din 45 de națiuni și un sportiv din echipa de refugiați. Au fost înregistrați 733 (328 de femei și 405 de bărbați) din 46 de națiuni și echipa de refugiați, cu aproximativ 100 de participanți înregistrați mai mult decât la Campionatele Europene din 2019 de la Glasgow . Echipa rusă a fost încă exclusă de la participare din cauza problemei de dopaj de acolo.
|
|
|
Orașe candidate
Pe 27 aprilie 2018, Consiliul Asociației Europene de Atletism (EAA) din Berlin a ales locul de desfășurare. Cererile din Toruń și din orașul olandez Apeldoorn au fost supuse la vot . Ambele orașe au pierdut în fața Glasgow în alegerile pentru Campionatele Europene de atletism în interior din 2019 . Toruń s-a impus împotriva lui Apeldoorn cu 11: 4 voturi. După Campionatele Europene de sală de la Katowice din 1975 , campionatele vor avea loc din nou în Polonia.
Rezultate femei
60 m
loc | Atlet | țară | Timp (uri) |
---|---|---|---|
1 | Ajla Del Ponte | SUI | 7.03 WL NR |
2 | Lotta Kemppinen | FIN | 7.22 |
3 | Jamile Samuel | NED | 7.22 SB |
Al 4-lea | Orlann Ombissa-Dzangue | FRA | 7.23 |
5 | Maja Mihalinec Zidar | SLO | 7.26 |
Al 6-lea | Carolle Zahi | FRA | 7.26 |
Al 7-lea | Jennifer Monday | GER | 7.29 |
A 8-a | Claudia Payton | SWE | 7.32 |
Campioană europeană la interior 2019: Ewa Swoboda (7.09 s)
Eliminat în călduri, printre altele: Yasmin Kwadwo (start fals)
400 m
loc | Atlet | țară | Timp (uri) |
---|---|---|---|
1 | Femke Bol | NED | 50,63 linguri NR |
2 | Justyna Święty-Ersetic | STÂLP | 51,41 |
3 | Jodie Williams | GBR | 51,73 PB |
Al 4-lea | Phil Healy | IRL | 51,94 PB |
5 | Lieke Klaver | NED | 52.03 |
Al 6-lea | Andrea Miklós | ROMA | 52.10 |
Campioană europeană de sală 2019: Léa Sprunger (51,61 s)
Justyna Święty-Ersetic a stabilit un nou record național în semifinale cu 51,34 s.
Eliminată în semifinale, printre altele: Léa Sprunger (52,64 s)
Eliminată în călduri, printre altele: Laura Müller (53,03 s), Corinna Schwab (53,06 s), Susanne Walli ( 53,41 s)
800 m
loc | Atlet | țară | Timp (min) |
---|---|---|---|
1 | Keely Hodgkinson | GBR | 2: 03.88 |
2 | Joanna Jóźwik | STÂLP | 2: 04.00 |
3 | Angelika Cichocka | STÂLP | 2: 04.15 |
Al 4-lea | Ellie Baker | GBR | 2: 04.40 |
5 | Lore Hoffmann | SUI | 2: 04.84 |
Al 6-lea | Isabelle Boffey | GBR | 2: 07.26 |
Campioană europeană la interior 2019: Shelayna Oskan-Clarke (2: 02.58 min)
Eliminată în semifinale, printre altele: Christina Hering (2: 03.67 min), Tanja Spill (2: 04.43 min), Selina Rutz-Büchel (2: 07.47 min)
Eliminată în călduri , printre altele: Katharina Trost (2: 06,89 min), Delia Sclabas (2: 06,35 min)
1500 m
loc | Atlet | țară | Timp (min) |
---|---|---|---|
1 | Elise Vanderelst | BEL | 4: 18,44 |
2 | Holly Archer | GBR | 4: 19.91 |
3 | Hanna Klein | GER | 4: 20.07 |
Al 4-lea | Marta Perez | ESP | 4: 20.39 |
5 | Esther Guerrero | ESP | 4: 20.45 |
Al 6-lea | Katie Snowden | GBR | 4: 21,81 |
Al 7-lea | Darja Baryssewitsch | BLR | 4: 22.98 |
A 8-a | Gesa Felicitas Krause | GER | 4: 24,26 |
- | Águeda Muñoz | ESP | DSQ |
Campioana europeană de interior 2019: Laura Muir (4: 05.92 min)
Nu în finală, printre altele: Caterina Granz (4: 13.53 min; locul 3 în preliminară)
3000 m
loc | Atlet | țară | Timp (min) |
---|---|---|---|
1 | Amy-Eloise Markovc | GBR | 8: 46,43 PB |
2 | Alice Finot | FRA | 8: 46,54 PB |
3 | Verity Ockenden | GBR | 8: 46,60 PB |
Al 4-lea | Meraf Bahta | SWE | 8: 48,78 SB |
5 | Amelia Quirk | GBR | 8: 48,82 PB |
Al 6-lea | Selamawit Bayoulgn | ISR | 8: 49.13 |
Al 7-lea | Elena Burkard | GER | 8: 51,09 PB |
A 8-a | Lucía Rodríguez | ESP | 8: 53,90 PB |
9 | Natalia Strebkova | UKR | 8: 54,18 PB |
10 | Viktória Wagner-Gyürkés | HUN | 9: 02.81 |
11 | Mariana Machado | POR | 9: 19,61 |
- | Maureen Koster | NED | DNF |
Campioană europeană de sală 2019: Laura Muir (8: 30,61 min)
Alberte Kjær Pedersen a stabilit un nou record național cu 9: 00.80 minute.
Nu în finală, printre altele: Lea Meyer (9: 05.13 min; locul 7 în cursa preliminară)
Descalificat în perioada preliminară pentru părăsirea pistei: Maruša Mišmaš Zrimšek , Jip Vastenburg
60 m obstacole
loc | Atlet | țară | Timp (uri) |
---|---|---|---|
1 | Nadine Visser | NED | 7,77 WL |
2 | Cindy Sember | GBR | 7,89 |
3 | Tiffany Porter | GBR | 7,92 |
Al 4-lea | Nooralotta Neziri | FIN | 7,93 |
5 | Pia Skrzyszowska | STÂLP | 7,95 |
Al 6-lea | Luminosa Bogliolo | ITA | 7,99 |
Al 7-lea | Zoë Sedney | NED | 8.00 |
A 8-a | Luca Kozák | HUN | 8.01 |
Campioană europeană de interior 2019: Nadine Visser (7.87 s)
Ditaji Kambundji a stabilit un nou European U20 anual cu 8,05 secunde.
Eliminată printre călduri, printre altele: Selina von Jackowski (8.36 s)
Releu 4 × 400 m
loc | țară | Atlet | Timp (min) |
---|---|---|---|
1 | Olanda |
Lieke Klaver Marit Dopheide Lisanne de Witte Femke Bol |
3: 27.15 CR NR |
2 | Regatul Unit |
Zoey Clark Jodie Williams Ama Pipi Jessie Knight |
3: 28.20 |
3 | Polonia |
Natalia Kaczmarek Małgorzata Hołub-Kowalik Kornelia Lesiewicz Aleksandra Gaworska |
3: 29,94 |
Al 4-lea | Italia |
Rebecca Borga Alice Mangione Eleonora Marchiando Eloisa Coiro |
3: 30.32 NR |
5 | Ucraina |
Viktorija Tkachuk Anastassija Bryshina Kateryna Klymjuk Hanna Ryschykowa |
3: 30.38 NR |
Al 6-lea | Germania |
Corinna Schwab Laura Müller Brenda Cataria-Byll Ruth Sophia Spelmeyer-Preuss |
3: 31.47 |
Campion european de interior 2019: Polonia (3: 28,77 min; Anna Kiełbasińska , Iga Baumgart-Witan , Małgorzata Hołub-Kowalik , Justyna Święty-Ersetic )
săritură mare
loc | Atlet | țară | Înălțime (m) |
---|---|---|---|
1 | Yaroslav Mahuchik | UKR | 2.00 |
2 | Iryna Herashchenko | UKR | 1,98 PB |
3 | Ella Junnila | FIN | 1,96 NR |
Al 4-lea | Julia Levchenko | UKR | 1,94 |
5 | Daniela Stanciu | ROMA | 1,92 SB |
Al 6-lea | Alessia consolare | ITA | 1,92 |
Al 7-lea | Marija Vuković | MNE | 1,92 |
A 8-a | Emily Borthwick | GBR | 1,85 |
Campioană europeană de sală 2019: Marija Lassizkene (2,01 m)
Boltă cu stâlp
loc | Atlet | țară | Înălțime (m) |
---|---|---|---|
1 | Angelica Moser | SUI | 4,75 PB |
2 | Tina Šutej | SLO | 4.70 SB |
3 | Holly Bradshaw | GBR | 4.65 |
Iryna Schuk | BLR | 4.65 | |
5 | Eleni-Klaoudia Polak | GRE | 4.65 |
Al 6-lea | Wilma Murto | FIN | 4.55 SB |
Al 7-lea | Jana Hladijchuk | UKR | 4.45 |
Fanny Smets | BEL | 4.45 |
Campioană europeană de sală 2019: Anschelika Sidorowa (4,85 m)
Saritura lunga
loc | Atlet | țară | Lățime (m) |
---|---|---|---|
1 | Maryna Bech-Romantschuk | UKR | 6,92 WL |
2 | Malaika Mihambo | GER | 6,88 SB |
3 | Khaddi Sagnia | SWE | 6,75 |
Al 4-lea | Nastassja Mirontschyk-Ivanova | BLR | 6,72 |
5 | Larissa Iapichino | ITA | 6,59 |
Al 6-lea | Laura Strati | ITA | 6,57 |
Al 7-lea | Fatima Diame | ESP | 6,47 |
A 8-a | Florentina Iușco | ROMA | 6,38 |
Campioană europeană la interior 2019: Ivana Španović (6,99 m)
Nu în finală, printre altele: Merle Homeier (6,50 m), Maryse Luzolo (6,48 m) (11 și 12 în calificare)
Salt triplu
loc | Atlet | țară | Lățime (m) |
---|---|---|---|
1 | Patrícia Mamona | POR | 14.53 NR |
2 | Ana Peleteiro | ESP | 14.52 SB |
3 | Neele Eckhardt | GER | 14,52 PB |
Al 4-lea | Wijaleta Skwarzowa | BLR | 14.35 |
5 | Paraskevi Papachristou | GRE | 14.31 |
Al 6-lea | Kristiina Mäkelä | FIN | 14.23 SB |
Al 7-lea | Minele de sare Senni | FIN | 14.14 |
A 8-a | Neja Filipič | SLO | 14.02 |
Campioană europeană de sală 2019: Ana Peleteiro (14,73 m)
Nu în finală, printre altele: Jessie Maduka (locul 15 în calificare cu 13,50 m)
Aruncarea greutatii
loc | Atlet | țară | Lățime (m) |
---|---|---|---|
1 | Auriol Dongmo | POR | 19.34 |
2 | Fanny Roos | SWE | 19.29 NR |
3 | Christina Schwanitz | GER | 19.04 |
Al 4-lea | Alyona Dubitskaya | BLR | 18,86 SB |
5 | Jessica Schilder | NED | 18,69 PB |
Al 6-lea | Sara Gambetta | GER | 18.34 |
Al 7-lea | María Belén Toimil | ESP | 18.01 |
A 8-a | Markéta Červenková | CZE | 17.75 |
Campioană europeană de sală 2019: Radoslawa Mawrodiewa (19,12 m)
María Belén Toimil a stabilit un nou record național în calificare cu 18,64 m.
Nu în finală, printre altele: Katharina Maisch (locul 10 în calificare cu 17,93 m)
Pentatlon
loc | Atlet | țară | Puncte |
---|---|---|---|
1 | Nafissatou Thiam | BEL | 4904 WL |
2 | Noor Vidts | BEL | 4791 PB |
3 | Xénia Krizsán | HUN | 4644 PB |
Al 4-lea | Ivona Dadic | AUT | 4587 SB |
5 | Holly Mills | GBR | 4517 |
Al 6-lea | Rita Nemes | HUN | 4486 |
Al 7-lea | Paulina Ligarska | STÂLP | 4484 PB |
A 8-a | Celia Perron | FRA | 4310 |
9 | Adrianna Sułek | STÂLP | 4231 |
10 | Nadine Broersen | NED | 3556 |
Maria Vicente | ESP | DNF | |
Annik Kälin | SUI | DNF |
Campioană europeană la interior 2019: Katarina Johnson-Thompson (4938 puncte)
După prima disciplină, Annik Kälin a trebuit să renunțe la mintea pe locul doi cu probleme de spate după ce a atins un obstacol.
Rezultate bărbați
60 m
loc | atlet | țară | Timp (uri) |
---|---|---|---|
1 | Marcell Jacobs | ITA | 6,47 WL NR |
2 | Kevin Kranz | GER | 6,60 |
3 | Jan Volko | SVK | 6,61 |
Al 4-lea | Andrew Robertson | GBR | 6,63 |
5 | Carlos Nascimento | POR | 6,65 |
Al 6-lea | Remigiusz Olszewski | STÂLP | 6,66 |
Al 7-lea | Karl Erik Nazarov | Est | 6,67 |
A 8-a | Kojo Musah | THE | 6,68 |
Campion european la interior 2019: Ján Volko (6.60 s)
Karl Erik Nazarov a stabilit un nou record național în semifinale cu 6,62 secunde.
Eliminat în semifinale, printre alții: Michael Pohl (6,67 s), Julian Wagner (6,68 s)
Eliminat în etapele preliminare: Pascal Mancini (6,73 s), William Reais (6,74 s), Markus Fuchs (6,77 s)
400 m
loc | atlet | țară | Timp (uri) |
---|---|---|---|
1 | Óscar Husillos | ESP | 46,22 SB |
2 | Tony van Diepen | NED | 46,25 |
3 | Liemarvin Bonevacia | NED | 46,30 |
Al 4-lea | Carl Bengtström | SWE | 46,42 |
5 | Jochem Dobber | NED | 46,82 |
Al 6-lea | Luka Janežič | SLO | 47.22 |
Campioana europeană la interior 2019: Karsten Warholm (45,05 s)
Eliminat în semifinale, printre altele: Ricky Petrucciani ( record național 46,72 s PB și U23), Marvin Schlegel (47,02 s)
Eliminat în călduri , printre altele: Henrik Krause (47,39 s), Charles Devantay ( 47,77 s), Filippo Moggi (47,85 s)
800 m
loc | atlet | țară | Timp (min) |
---|---|---|---|
1 | Patryk Dobek | STÂLP | 1: 46,81 PB |
2 | Mateusz Borkowski | STÂLP | 1: 46,90 |
3 | Jamie Webb | GBR | 1: 46,95 |
Al 4-lea | Adam Kszczot | STÂLP | 1: 47,23 |
5 | Amel Tuka | BIH | 1: 47,37 |
Al 6-lea | Pierre-Ambroise Bosse | FRA | 1: 50,13 |
Campion european la interior 2019: Álvaro de Arriba (1: 46.83 min)
Eliminat în semifinale, printre altele: Christoph Kessler (1: 49.46 min)
Eliminat în manșele preliminare, printre altele: Oskar Schwarzer (1: 50,09 min), Marc Reuther (1: 50,98 min)
1500 m
loc | atlet | țară | Timp (min) |
---|---|---|---|
1 | Jakob Ingebrigtsen | NICI | 3: 37.56 |
2 | Marcin Lewandowski | STÂLP | 3: 38.06 |
3 | Jesús Gómez | ESP | 3: 38.47 |
Al 4-lea | Ignacio Fontes | ESP | 3: 39,66 |
5 | Piers Copeland | GBR | 3: 39,99 |
Al 6-lea | Michał Rozmys | STÂLP | 3: 40.11 |
Al 7-lea | Andrew Coscoran | IRL | 3: 40.38 |
A 8-a | István Szögi | HUN | 3: 40,40 |
Campion european la interior 2019: Marcin Lewandowski (3: 42.85 min)
Nu în finală, printre altele: Karl Bebendorf (3: 41,29 min), Homiyu Tesfaye (3: 42,59 min), Marius Probst (3: 44,63 min)
Favoritii Marcin Lewandowski și Jakob Ingebrigtsen au determinat acțiunea de la început și au reușit să se îndepărteze din fața terenului după doar 500 de metri. De asemenea, Ingebrigtsen a condus cursa din față în ultimii câțiva metri și a fost primul care a trecut linia de sosire, dar a fost descalificat la scurt timp după cursă pentru că intrase pe banda interioară. Protestul depus de Norvegia împotriva acestui lucru a fost discutat până noaptea și nu s-a luat o decizie decât după miezul nopții, rezultând că Ingebrigtsen fusese împins de un alt sportiv, nu câștiga niciun avantaj prin trecerea liniei și incidentul nu afectase cursa sau rezultatul au avut. Așa că Ingebrigtsen a primit la urma urmei medalia de aur.
3000 m
loc | atlet | țară | Timp (min) |
---|---|---|---|
1 | Jakob Ingebrigtsen | NICI | 7: 48.20 PB |
2 | Isaac Kimeli | BEL | 7: 49.41 |
3 | Nobilimea Mechaal | ESP | 7: 49,47 |
Al 4-lea | Mohamed Katir | ESP | 7: 49,72 |
5 | Narve Gilje Nordås | NICI | 7: 50,21 PB |
Al 6-lea | Hugo Hay | FRA | 7: 51,82 |
Al 7-lea | Andrew Butchart | GBR | 7: 52,15 |
A 8-a | Jimmy Gressier | FRA | 7: 52,43 |
9 | Jack Rowe | GBR | 7: 53.47 SB |
10 | Marcel Fehr | GER | 7: 54,48 |
11 | Seán Tobin | IRL | 7: 58.11 |
Al 12-lea | Robin Hendrix | BEL | 7: 59,86 |
Campion european la interior 2019: Jakob Ingebrigtsen (7: 56,15 min)
Nu în finală, printre alții: Andreas Vojta (7: 53,07 min), Jonas Raess (7: 57,37 min)
60 m obstacole
loc | atlet | țară | Timp (uri) |
---|---|---|---|
1 | Wilhem Belocian | FRA | 7,42 linguri |
2 | Andrew Pozzi | GBR | 7,43 = PB |
3 | Paolo Dal Molin | ITA | 7.56 |
Al 4-lea | Asier Martínez | ESP | 7,60 PB |
5 | Aurel Manga | FRA | 7.63 |
Al 6-lea | Damian Czykier | STÂLP | 7.63 |
Al 7-lea | Koen Smet | NED | 7,73 |
A 8-a | Franck Brice Koua | ITA | 7.76 |
Campion european la interior 2019: Milan Traikovitz (7.60 s)
Releu 4 × 400 m
loc | țară | Sportivi | Timp (min) |
---|---|---|---|
1 | Olanda |
Jochem Dobber Liemarvin Bonevacia Ramsey Angela Tony van Diepen |
3: 06,06 linguri NR |
2 | Republica Cehă |
Vít Müller Pavel Maslák Michal Desenský Patrik Šorm |
3: 06.54 |
3 | Regatul Unit |
Joe Brier Owen Smith James Williams Lee Thompson |
3: 06.70 |
Al 4-lea | Belgia |
Alexander Doom Jonathan Borlée Dylan Borlée Kevin Borlée |
3: 06.96 |
5 | Italia |
Edoardo Scotti Robert Grant Brayan Lopez Vladimir Aceti |
3: 07.37 |
Campion european de interior 2019: Belgia (3: 06.27 min; Julien Watrin , Dylan Borlée , Jonathan Borlée , Kevin Borlée )
săritură mare
loc | atlet | țară | Înălțime (m) |
---|---|---|---|
1 | Maksim Nedassekau | BLR | 2,37 WL |
2 | Gianmarco Tamberi | ITA | 2,35 = SB |
3 | Thomas Carmoy | BEL | 2.26 |
Al 4-lea | Tobias Potye | GER | 2,26 = PB |
5 | Adrijus Glebauskas | LTU | 2.23 |
5 | Dmytro Nikitin | UKR | 2.23 |
Al 7-lea | Mateusz Przybylko | GER | 2.19 |
A 8-a | Dániel Jankovics | HUN | 2.19 |
Campion european la interior 2019: Gianmarco Tamberi (2,32 m)
Nu în finală, printre altele: Jonas Wagner (2,16 m; locul 11 în calificare)
Boltă cu stâlp
loc | atlet | țară | Înălțime (m) |
---|---|---|---|
1 | Armand Duplantis | SWE | 6.05 CR |
2 | Valentin Lavillenie | FRA | 5,80 = PB |
3 | Piotr Lisek | STÂLP | 5,80 = SB |
Al 4-lea | Oleg Zernikel | GER | 5,70 |
5 | Ersu Șașma | UŞĂ | 5,70 |
Al 6-lea | Menno Vloon | NED | 5,70 |
Al 7-lea | Robert Sobera | STÂLP | 5,50 |
- | Bo Kanda Lita Baehre | GER | NM |
Campion european la interior 2019: Paweł Wojciechowski (5,90 m)
Nu în finală, printre altele: Torben Blech (5,60 m; locul 9 în calificare)
După saltul său de succes peste 6,05 m, Armand Duplantis a pus bara stabilită la o înălțime de 6,19 m, ceea ce ar fi fost un nou record mondial, dar a eșuat în trei încercări.
Saritura lunga
loc | atlet | țară | Lățime (m) |
---|---|---|---|
1 | Miltiadis Tendoglou | GRE | 8,35 WL |
2 | Thobias Montler | SWE | 8.31 NR |
3 | Pulover Kristian | FIN | 8.24 NR |
Al 4-lea | Wladyslaw Masur | UKR | 8,14 PB |
5 | Maximilian Entholzner | GER | 7,87 |
Al 6-lea | Lazar Anic | SRB | 7.81 |
Al 7-lea | Jacob Fincham-Dukes | GBR | 7.79 |
A 8-a | Gabriel Bitan | ROMA | 7,72 |
Campion european la interior 2019: Miltiadis Tendoglou (8,38 m)
Salt triplu
loc | atlet | țară | Lățime (m) |
---|---|---|---|
1 | Pedro Pablo Pichardo | POR | 17.30 |
2 | Alexis Copello | AZE | 17.04 SB |
3 | Max Hess | GER | 17.01 SB |
Al 4-lea | Tobia Bocchi | ITA | 16,65 |
5 | Levon Aghasjan | SĂRAC | 16.55 SB |
Al 6-lea | Jesper Hellström | SWE | 16.45 |
Al 7-lea | Dimitrios Tsiamis | GRE | 16.40 |
A 8-a | Adrian Świderski | STÂLP | 16.36 |
Campion european la interior 2019: Nazim Babayev (17,29 m)
Aruncarea greutatii
loc | atlet | țară | Lățime (m) |
---|---|---|---|
1 | Tomáš Staněk | CZE | 21.62 SB |
2 | Michał Haratyk | STÂLP | 21.47 |
3 | Filip Mihaljevic | CRO | 21.31 |
Al 4-lea | Francisco Belo | POR | 21.28 NR |
5 | Wictor Petersson | SWE | 20.75 |
Al 6-lea | Armin Sinančević | SRB | 20,74 |
Al 7-lea | Marcus Thomsen | NICI | 20.28 |
A 8-a | Mesud Pezer | BIH | 19,77 |
Campion european la interior 2019: Michał Haratyk (21,65 m)
Heptathlon
loc | atlet | țară | Puncte |
---|---|---|---|
1 | Kevin Mayer | FRA | 6392 WL |
2 | Jorge Ureña | ESP | 6158 |
3 | Paweł Wiesiołek | STÂLP | 6133 PB |
Al 4-lea | Rik Taam | NED | 6111 PB |
5 | Risto Lillimets | Est | 6055 |
Al 6-lea | Andreas Bechmann | GER | 5995 |
Al 7-lea | Dario Dester | ITA | 5835 |
A 8-a | Darko Pešić | MNE | 5824 |
Campion european la interior 2019: Jorge Ureña (6218 puncte)
Link-uri web
- site oficial
- Site-ul web al Federației Europene de Atletism
- DLV nominalizează 50 de sportivi pentru Campionatele Europene de sală din Polonia
- Broșura echipei DLV (pdf 16,2 MB)
- Rezultate Rezultate cu program (pdf 83,7 MB)
Dovezi individuale
- ↑ Clasament medalii
- ↑ Atletismul Mondial anulează Campionatele Mondiale în sală 2020 din Nanjing , virusul Corona, pe: Leichtathletik.de, 29 ianuarie 2020, accesat pe 30 ianuarie 2020
- ↑ Standarde de intrare pentru 2021 Campionatele Europene de Atletism Indoor publicate , pe: european-athletics.org, din 15 iunie 2020, accesate pe 11 noiembrie 2020
- ↑ Intrări finale - Lista sportivilor după eveniment , pe: european-athletics.com, din 26 februarie 2021, accesată pe 5 martie 2021 (pdf 888 kB)
- ↑ vezi sub Intrări de MF pe: Intrări sportive
- ↑ Þorkell Gunnar Sigurbjörnsson: Neyðast til að fórna EM vegna aðstæðna , pe: ruv.is, din 3 martie 2021, accesat pe 13 martie 2021
- ↑ a b 51 de cazuri de coroană după Campionatele Europene de atletism în interior de la Torun pe sportschau.de din 18 martie 2021
- ↑ Peter Schmitt: Teste pozitive de coroană după Campionatele Europene de interior din Torun , Corona Pandemic, pe: Leichtathletik.de, din 17 martie 2021, accesat în 19 martie 2021
- ↑ a b c Declarație de atletism european privind cazurile pozitive COVID-19 după Torun 2021 , Evenimente și întâlniri, pe: european-athletics.com, din 19 martie 2021, accesat pe 21 martie 2021
- ↑ vezi sub Intrări de MF pe: Intrări sportive
- ↑ Intrări finale - Lista sportivilor după eveniment , pe: european-athletics.com, din 26 februarie 2021, accesată pe 5 martie 2021 (pdf 888 kB)
- ↑ Este timpul pentru Torun! Orașul polonez va găzdui Campionatele Europene de interior în 2021. În: european-athletics.org. EAA , 27 aprilie 2018, accesat la 1 septembrie 2018 .
- ↑ Toruń al Poloniei va găzdui Campionatele europene de atletism în sală 2021 În: Radio Polonia. IAR / EAA , 27 aprilie 2018, accesat la 1 septembrie 2018 .
- ↑ Rezumat - 60 m Femei - Runda 1
- ↑ Martin Neumann: Torun Ziua 4: Sportivii germani din rundele preliminare , site-ul DLV din 7 martie 2021, accesat pe 7 martie 2021.
- ↑ Rezumat - 400 m feminin - semifinale
- ↑ a b Sprunger și Petrucciani în semifinală , Radio SRF 1 , Buletinul de la 10 martie 5 martie 2021, accesat la 6 martie 2021.
- ↑ Rezumat - 400 m Femei - Runda 1
- ↑ a b c d e f Alexandra Dersch / Nicolas Walter: Torun Ziua 2: Sportivii germani din rundele preliminare , site-ul DLV din 5 martie 2021, accesat pe 5 martie 2021.
- ↑ Rezumat - 800 m feminin - semifinale
- ↑ a b c d e Martin Neumann / Nicolas Walter: Torun Ziua 3: Sportivii germani din rundele preliminare , site-ul DLV din 6 martie 2021, accesat pe 6 martie 2021.
- ↑ Rezumat - 800 m Femei - Runda 1
- ↑ Rezumat - 1500 m Femei - Runda 1
- ↑ Rezumat - 3000 m Femei - Runda 1
- ↑ a b c d Jan-Henner Reitze: Torun Ziua 1: Sportivii germani din rundele preliminare , site-ul DLV din 4 martie 2021, accesat pe 5 martie 2021.
- ↑ Rezumat - 60 m Hurdles Women - Runda 1
- ↑ Rezultat - Femei cu sărituri în lungime - Runda cal. - Grupa A
- ↑ Rezultat - Triple Jump Women - Runda Qual. - Grupa A
- ↑ Rezultat - Femei cu greutate - Runda Qual. - Grupa A
- ↑ Annik Kälin trebuie să renunțe la suedostschweiz.ch din 5 martie 2021, accesat pe 5 martie 2021.
- ↑ Rezumat - 60 m bărbați - semifinale
- ↑ Rezumat - 60 m bărbați - runda 1
- ↑ Rezumat - 400 m bărbați - semifinale
- ↑ Rezumat - 400 m bărbați - runda 1
- ↑ Rezumat - 800 m bărbați - semifinale
- ↑ Rezumat - 800 m bărbați - runda 1
- ↑ Rezumat - 1500 m bărbați - runda 1
- ↑ Nicolas Walter: Torun, ultima zi 1: Dramă despre Ingebrigtsen, urale din Belgia și prima medalie DLV pe site-ul DLV pe 5 martie 2021, accesată pe 6 martie 2021.
- ↑ Rezumat - 3000 m bărbați - runda 1
- ↑ Rezultat - Masini de săritură în înălțime - Rundă cal. - Grupa A
- ↑ Rezultat - Pole Vault Men - Runda Qual. - Grupa A
- ↑ https://www.leichtathletik.de/news/news/detail/74575-torun-finaltag-3-dominatoren-doppelsieger-dlv-dreisprung-double "Torun final day 3: Dominators, double winner, DLV triple jump double" www.leichtathletik.de