Campionatele sud-americane de atletism din 1983
XXXII. Campionatele sud-americane de atletism au avut loc în perioada 29 septembrie - 2 octombrie 1983 în Santa Fe , Argentina . Cel mai de succes participant a fost sprinterul brazilian Paulo Correia cu trei medalii de aur și o medalie de argint. La categoria feminină, Elba Barbosa din Brazilia a câștigat trei medalii de aur.
Competiții masculine
Campionatul masculin pe echipe a fost câștigat de echipa braziliană cu 259 de puncte, înaintea chilienilor cu 159 de puncte și a echipei Argentinei cu 143 de puncte și a columbienilor cu 55 54 de puncte. În spatele Uruguayului cu 22 de puncte, peruanii au obținut 15 puncte, Paraguay 8 puncte, Bolivia și Ecuador 6 puncte fiecare și Venezuela 3 puncte.
Bărbați de 100 de metri
loc | atlet | țară | timp |
---|---|---|---|
1 | Nelson dos Santos | SUTIEN | 10,3 s |
2 | Paulo Correia | SUTIEN | 10,5 s |
3 | Giorgio Mautino | DE | 10,5 s |
Final: 29 septembrie
Bărbați de 200 de metri
loc | atlet | țară | timp |
---|---|---|---|
1 | Paulo Correia | SUTIEN | 21,3 s |
2 | Nelson dos Santos | SUTIEN | 21,5 s |
3 | José Beduino | ARG | 21,7 s |
Final: 30 septembrie
Bărbați de 400 de metri
loc | atlet | țară | timp |
---|---|---|---|
1 | Sérgio Menezes | SUTIEN | 46,8 s |
2 | Evaldo da Silva | SUTIEN | 47,4 s |
3 | Wolfman Mena | COL | 47,5 s |
Final: 30 septembrie
Bărbați de 800 de metri
loc | atlet | țară | timp |
---|---|---|---|
1 | José Luíz Barbosa | SUTIEN | 1: 49,1 min |
2 | Emilio Ulloa | CHI | 1: 49,2 min |
3 | Raúl López | ARG | 1: 50,5 min |
Final: 30 septembrie
Bărbați de 1500 de metri
loc | atlet | țară | timp |
---|---|---|---|
1 | Emilio Ulloa | CHI | 3: 48,3 min |
2 | Omar Ortega | ARG | 3: 48,9 min |
3 | Adauto domingues | SUTIEN | 3: 50,8 min |
Final: 2 octombrie
Bărbați de 5000 de metri
loc | atlet | țară | timp |
---|---|---|---|
1 | Omar Aguilar | CHI | 14: 00.9 min |
2 | João de Ataide | SUTIEN | 14: 01.2 min |
3 | Peña germană | COL | 14: 03.1 min |
Final: 29 septembrie
Bărbați de 10.000 de metri
loc | atlet | țară | timp |
---|---|---|---|
1 | Omar Aguilar | CHI | 29: 12,1 min |
2 | João de Ataide | SUTIEN | 29: 13,4 min |
3 | Jairo Correa | COL | 29: 22,7 min |
Final: 30 septembrie
Bărbați de maraton
loc | atlet | țară | timp |
---|---|---|---|
1 | Juan Plagman | CHI | 2:15:50 h |
2 | Jairo Correa | COL | 2:17:43 h |
3 | Rafael Parra | COL | 2:19:42 h |
Final: 2 octombrie
Bărbați de 110 metri obstacole
loc | atlet | țară | timp |
---|---|---|---|
1 | Pedro Chiamulera | SUTIEN | 14,3 s |
2 | Wellington da Nobrega | SUTIEN | 14,5 s |
3 | Rodolfo Iturraspe | CHI | 14,9 s |
Final: 2 octombrie
400 metri obstacole bărbați
loc | atlet | țară | timp |
---|---|---|---|
1 | Pedro Chiamulera | SUTIEN | 52,2 s |
2 | Rodrigo de la Fuente | CHI | 52,7 s |
3 | Elías da Fonseca | SUTIEN | 52,8 s |
Final: 30 septembrie
Curs de obstacole de 3000 metri bărbați
loc | atlet | țară | timp |
---|---|---|---|
1 | Emilio Ulloa | CHI | 8: 44,6 min |
2 | Wilson de Santana | SUTIEN | 8: 47,7 min |
3 | Adauto domingues | SUTIEN | 8: 50,8 min |
Final: 1 octombrie
Releu 4 x 100 metri bărbați
loc | Sportivi | țară | timp |
---|---|---|---|
1 |
Marcus Barros Nelson dos Santos Paulo Correia Sérgio Menezes |
SUTIEN | 40,7 s |
2 | Muro Oscar Barrionuevo Hugo Alzamora José Beduino |
ARG | 40,8 s |
3 |
Luis Cabral Daniel Ipata Guzman Ruben da Cunha |
URU | 41,4 s |
Final: 2 octombrie
Releu 4 x 400 metri bărbați
loc | Sportivi | țară | timp |
---|---|---|---|
1 |
Paulo Correia Evaldo da Silva José Luíz Barbosa Sérgio Menezes |
SUTIEN | 3: 10,8 min |
2 |
Carlos Contreras Rodrigo de la Fuente Luis Schneider Urquiza |
CHI | 3: 13,6 min |
3 |
Eduardo Sandes Daniel Bambicha Hugo Alzamora Raúl López |
ARG | 3: 14,5 min |
Final: 30 septembrie
20 de kilometri de mers pe jos
loc | atlet | țară | timp |
---|---|---|---|
1 | Héctor Moreno | COL | 1:24:12 h |
2 | Francisco Vargas | COL | 1:25:35 h |
3 | Osvaldo Morejon | BOL | 1:32:20 h |
Final: 1 octombrie
Bărbați în salt
loc | atlet | țară | înălţime |
---|---|---|---|
1 | Jorge Achanjo | SUTIEN | 2,14 m |
2 | Fernando Pastoriza | ARG | 2,14 m |
Rodrigo de la Fuente | CHI | 2,04 m |
Final: 2 octombrie
Bărbați cu boltă
loc | atlet | țară | înălţime |
---|---|---|---|
1 | Fernando Hoces | CHI | 4,70 m |
2 | Renato Bortolozzi | SUTIEN | 4,60 m |
3 | Walter Franzantti | ARG | 4,50 m |
Oscar Veit | ARG | 4,50 m |
Final: 1 octombrie
Bărbați în lungime
loc | atlet | țară | Întindere |
---|---|---|---|
1 | Osvaldo Frigerio | ARG | 7,51 m |
2 | Luiz Favero | SUTIEN | 7,41 m |
3 | Marcus Barros | SUTIEN | 7,28 m |
Final: 30 septembrie
Triple jump men
loc | atlet | țară | Întindere |
---|---|---|---|
1 | Francisco Pichott | CHI | 15,64 m |
2 | José Quiñaliza | ECU | 15,52 m |
3 | Jailto Bonfim | SUTIEN | 15,44 m |
Final: 29 septembrie
Bărbați împușcați
loc | atlet | țară | Întindere |
---|---|---|---|
1 | Gert Weil | CHI | 18,29 m |
2 | Juan Turri | ARG | 16,56 m |
3 | Adilson Oliveira | SUTIEN | 15,70 m |
Final: 30 septembrie
Discu aruncă bărbați
loc | atlet | țară | Întindere |
---|---|---|---|
1 | José Jacques | SUTIEN | 51,86 m |
2 | Celso da Cunha | SUTIEN | 50,50 m |
3 | Andres Pérez | CHI | 49,24 m |
Final: 1 octombrie
Hammer aruncă bărbați
loc | atlet | țară | Întindere |
---|---|---|---|
1 | Ivam Bertelli | SUTIEN | 61,16 m |
2 | Roberto Olcese | ARG | 60,56 m |
3 | Pedro Attilio | SUTIEN | 59,74 m |
Final: 29 septembrie
Javelin men
loc | atlet | țară | Întindere |
---|---|---|---|
1 | José de Souza | SUTIEN | 74,54 m |
2 | Luis Martínez | COL | 71,48 m |
3 | Amilcar de Barros | SUTIEN | 71,24 m |
Final: 2 octombrie
Decathlon bărbați
loc | atlet | țară | Puncte |
---|---|---|---|
1 | Carlos Gambetta | ARG | 7252 |
2 | Ronaldo Alcaraz | SUTIEN | 7096 |
3 | Antonio Balbuena | SUTIEN | 6959 |
29 și 30 septembrie
Competiții feminine
Campionatul feminin pe echipe a fost câștigat de brazilieni cu 178 de puncte, înaintea chilienilor cu 86 de puncte și a echipei Argentina cu 76 de puncte. În spatele columbienilor cu 50 de puncte, Peru a obținut 36 de puncte, Bolivia 26 de puncte, Ecuador 24 de puncte și Uruguay 9 puncte.
Femei de 100 de metri
loc | Atlet | țară | timp |
---|---|---|---|
1 | Esmeralda de Jesus Garcia | SUTIEN | 11,6 s |
2 | Sheila de Oliveira | SUTIEN | 11,8 s |
3 | Daisy Salas | CHI | 11,9 s |
Final: 2 octombrie
Femeile alergate de 200 de metri
loc | Atlet | țară | timp |
---|---|---|---|
1 | Jucilene Garces | SUTIEN | 24,5 s |
2 | Sheila de Oliveira | SUTIEN | 24,9 s |
3 | Margarita verde | URU | 24,9 s |
Final: 30 septembrie
Femei de 400 de metri alergate
loc | Atlet | țară | timp |
---|---|---|---|
1 | Elba Barbosa | SUTIEN | 54,0 s |
2 | Jucilene Garces | SUTIEN | 54,0 s |
3 | Norfalia Carabali | COL | 54,8 s |
Final: 2 octombrie
Femei de 800 de metri
loc | Atlet | țară | timp |
---|---|---|---|
1 | Alejandra Ramos | CHI | 2: 04,6 min |
2 | Soraya Telles | SUTIEN | 2: 06,2 min |
3 | Norfalia Carabali | COL | 2: 07,2 min |
Final: 30 septembrie
Femeile alergate de 1500 de metri
loc | Atlet | țară | timp |
---|---|---|---|
1 | Alejandra Ramos | CHI | 4: 25,3 min |
2 | Mónica Regonesi | CHI | 4: 27,2 min |
3 | Adriana Marchena | VEN | 4: 27,5 min |
Final: 1 octombrie
Femei de 3000 de metri
loc | Atlet | țară | timp |
---|---|---|---|
1 | Mónica Regonesi | CHI | 9: 57,2 min |
2 | Maria Biondi | ARG | 10: 02.2 min |
3 | Ruth Jaime | DE | 10: 06,3 min |
Final: 2 octombrie
100 m obstacole femei
loc | Atlet | țară | timp |
---|---|---|---|
1 | Beatriz Capotosto | ARG | 13,2 s |
2 | Juraciara da Silva | SUTIEN | 13,7 s |
3 | Orlane dos Santos | SUTIEN | 14,4 s |
Final: 2 octombrie
400 de metri obstacole femeile
loc | Atlet | țară | timp |
---|---|---|---|
1 | Conceição Geremias | SUTIEN | 59,5 s |
2 | Margit Weise | SUTIEN | 60,5 s |
3 | Annabella del Lago | ARG | 62,6 s |
Final: 30 septembrie
Releu de 4 x 100 metri pentru femei
loc | Sportivi | țară | timp |
---|---|---|---|
1 |
Elba Barbosa Juraciara da Silva Esmeralda de Jesus Garcia Sheila de Oliveira |
SUTIEN | 45,4 s |
2 |
Graciela Acosta Andrea Sassi Claudia Acerenca Margarita Green |
URU | 47,7 s |
3 |
Final: 2 octombrie
Ștafetele din Argentina și Chile au fost descalificate, așa că doar două ștafete erau în clasament.
Releu de 4 x 400 metri pentru femei
loc | Sportivi | țară | timp |
---|---|---|---|
1 |
Margit Weise Maria do Carmo Fialho Jucilene Garces Elba Barbosa |
SUTIEN | 3: 40,0 min |
2 |
Graciela Mardones Paola Raab Alejandra Ramos Cecilia Rodríguez |
CHI | 3: 45,3 min |
3 |
Amalia Linietzki Marcela López Espinoza Croatto Fox |
ARG | 3: 48,7 min |
Final: 30 septembrie
Femei cu sărituri în înălțime
loc | Atlet | țară | înălţime |
---|---|---|---|
1 | Orlane dos Santos | SUTIEN | 1,80 m |
2 | Conceição Geremias | SUTIEN | 1,77 m |
3 | Liliana Arigoni | ARG | 1,71 m |
Carmen Garib | CHI | 1,71 m |
Final: 29 septembrie
Sărituri în lungime femei
loc | Atlet | țară | Întindere |
---|---|---|---|
1 | Esmeralda de Jesus Garcia | SUTIEN | 6,12 m |
2 | Adriana Ruffin | CHI | 5,84 m |
3 | Orlane dos Santos | SUTIEN | 5,79 m |
Final: 1 octombrie
Femeile împușcate
loc | Atlet | țară | Întindere |
---|---|---|---|
1 | Maria Fernandes | SUTIEN | 15,01 m |
2 | Marinalva dos Santos | SUTIEN | 14,87 m |
3 | Jazmin Cirio | CHI | 14,04 m |
Final: 2 octombrie
Disc aruncă femei
loc | Atlet | țară | Întindere |
---|---|---|---|
1 | Odete Domingos | SUTIEN | 49,30 m |
2 | María Isabel Urrutia | COL | 45,00 m |
3 | Maria Fernandes | SUTIEN | 44,72 m |
Final: 30 septembrie
Femei cu javelină
loc | Atlet | țară | Întindere |
---|---|---|---|
1 | Marieta Riera | VEN | 51,04 m |
2 | Carolina Weil | CHI | 50,68 m |
3 | Mariela Riera | VEN | 49,18 m |
Final: 29 septembrie
Femeile Heptathlon
loc | Atlet | țară | Puncte |
---|---|---|---|
1 | Conceição Geremias | SUTIEN | 5865 |
2 | Olga Verissimo | SUTIEN | 5371 |
3 | Yvonne Neddermann | ARG | 5273 |
1 și 2 octombrie
Tabel de medalii
Medalia finală după 39 de decizii | |||||
---|---|---|---|---|---|
loc | țară | aur | argint | bronz | total |
1 | Brazilia | 23 | 20 | Al 12-lea | 55 |
2 | Chile | 11 | Al 7-lea | 5 | 23 |
3 | Argentina | 3 | Al 6-lea | 10 | 19 |
Al 4-lea | Columbia | 1 | Al 4-lea | Al 6-lea | 11 |
5 | Venezuela | 1 | - | 2 | 3 |
Al 6-lea | Uruguay | - | 1 | 2 | 3 |
Al 7-lea | Ecuador | - | 1 | - | 1 |
A 8-a | Peru | - | - | 2 | 2 |
9 | Bolivia | - | - | 1 | 1 |
literatură
- Winfried Kramer: Campionate sud-americane de atletism 1919–1995 . Neunkirchen 1996