Jocurile Olimpice de vară din 1984 / Atletism - 400 m (masculin)
sport | atletism | ||||||||
disciplina | 400 metri alergare | ||||||||
gen | Bărbați | ||||||||
Participanți | 80 de sportivi din 56 de țări | ||||||||
Locația competiției | Los Angeles Memorial Coliseum | ||||||||
Faza de concurs | 4 august 1984 (runda preliminară) 5 august 1984 (sferturi de finală) 6 august 1984 (semifinale) 8 august 1984 (finală) |
||||||||
|
Cursa masculină de 400 de metri la Jocurile Olimpice din 1984 din Los Angeles a avut loc pe 4, 5, 6 și 8 august 1984 la Los Angeles Memorial Coliseum . Au participat 80 de sportivi.
Sportivul american Alonzo Babers a devenit campion olimpic . A câștigat în fața ivorianului Gabriel Tiacoh și a americanului Antonio McKay .
Republica Federală Germania a fost reprezentată de Erwin Skamrahl , care a supraviețuit rundei preliminare ca învingător al cursei sale, dar a fost eliminat în sferturile de finală.
Elvețianul Marcel Arnold a eșuat și în sferturile de finală.
Alergători din Austria și Liechtenstein nu au participat. Nici sportivii din RDG nu au fost acolo din cauza boicotului olimpic.
Titulari actuali
Campion olimpic 1980 | Viktor Markin ( Uniunea Sovietică ) | 44,60 s | Moscova 1980 |
Campion mondial 1983 | Bert Cameron ( Jamaica ) | 45,05 s | Helsinki 1983 |
Campion European 1982 | Hartmut Weber ( Republica Federală Germania ) | 44,72 s | Atena 1982 |
Campion panamerican 1983 | Cliff Wiley ( SUA ) | 45,02 s | Caracas 1983 |
Campion America Centrală și Caraibe 1983 | Lázaro Martínez ( Cuba ) | 45,91 s | Havana 1983 |
Campion sud-american 1983 | Sérgio Menezes ( Brazilia ) | 46,8 s | Santa Fe 1983 |
Campion asiatic 1983 | Isidro del Prado ( Filipine ) | 46,24 s | Kuweit 1983 |
Campioni africani 1982 | Amadou Dia Ba ( Senegal ) | 45,8 s | Cairo 1982 |
Înregistrări existente
Record mondial | 43,86 s | Lee Evans ( SUA ) | Mexico City , Mexic | 18 octombrie 1968 |
Record olimpic | Finala Mexico City , Mexic |
Runda preliminară
Data: 4 august 1984
Cei 80 de participanți au fost extrasați în zece alergări. Primii trei sportivi pe alergare s-au calificat în sferturile de finală. Mai mult, cei doi cei mai rapizi piloți, așa-numiții norocoși , au reușit să treacă. Sportivii calificați direct sunt evidențiați în albastru deschis, norocoșii pierzători în verde deschis.
La vârsta de 17 ani, Dawda Jallow din Gambia era cea mai tânără participantă. Cel mai vechi titular a fost Joseph Rodan din Fiji, la vârsta de 33 de ani .
Americanul Sunder Nix a obținut cel mai rapid timp de conducere cu 45,42 s în runda 7. Cel mai lent sportiv calificat direct a fost Gérson de Souza din Brazilia în runda 3 cu 48,02 s. Cel mai rapid atlet care nu s-a putut califica a fost egipteanul Nafee Mersal, care s-a retras în a șasea rundă cu 46,46 s.
Înainte 1
loc | Nume de familie | naţiune | timp | adnotare |
---|---|---|---|---|
1 | Davison Lishebo | Zambia | 46,20 s | |
2 | David Peltier | Barbados | 46,57 s | |
3 | Allan Ingraham | Bahamas | 46,72 s | |
Al 4-lea | Boubacar Diallo | Senegal | 46,73 s | |
5 | Dean Greenaway | Insulele Virgine Britanice | 47,33 s | |
Al 6-lea | Evaldo da Silva | Brazilia | 47,55 s | |
Al 7-lea | Ibrahim Okash | Somalia | 47,91 s | |
A 8-a | Issaka Hassane | Ciad | 49,64 s |
Înainte 2
loc | Nume de familie | naţiune | timp | adnotare |
---|---|---|---|---|
1 | Gabriel Tiacoh | coasta de Fildes | 45,96 s | |
2 | David Kitur | Kenya | 46,25 s | |
3 | Marcel Arnold | Elveţia | 46,46 s | |
Al 4-lea | Gary Minihan | Australia | 46,93 s | |
5 | Nordin Mohamed Jadi | Malaezia | 47,12 s | |
Al 6-lea | Tommy Johansson | Suedia | 47,77 s | |
Al 7-lea | Daniel André | Mauritius | 49,09 s | |
A 8-a | Faustin Butéra | Rwanda | 51,41 s |
Înainte 3
loc | Nume de familie | naţiune | timp | adnotare |
---|---|---|---|---|
1 | Inocent Egbunike | Nigeria | 46,63 s | |
2 | Mark Senior | Jamaica | 46,73 s | |
3 | Gérson de Souza | Brazilia | 47,02 s | |
Al 4-lea | Manuel Ramírez | Columbia | 47,17 s | |
5 | Brian Saunders | Canada | 47,40 s | |
Al 6-lea | Mohamed Amer Al-Malky | Oman | 47,61 s | |
Al 7-lea | Syed Meesaq Rizvi | Pakistan | 49,58 s | |
DSQ | Secundino Borabota | Guineea Ecuatorială |
Înainte 4
loc | Nume de familie | naţiune | timp | adnotare |
---|---|---|---|---|
1 | Bert Cameron | Jamaica | 46,14 s | |
2 | Oddur Sigurðsson | Islanda | 46,30 s | |
3 | Doug Hinds | Canada | 46,42 s | |
Al 4-lea | Richard Louis | Barbados | 46,70 s | |
5 | Jean-Didace Bémou | Republica Populară Congo | 47,26 s | |
Al 6-lea | Hector Llatser | Franţa | 47.30 s | |
Al 7-lea | Phillip Pipersburg | Belize | 48,04 s | |
A 8-a | Alberto Lopez | Guatemala | 52,21 s |
Înainte 5
loc | Nume de familie | naţiune | timp | adnotare |
---|---|---|---|---|
1 | Alonzo Babers | Statele Unite | 45,81 s | |
2 | Michael Paul | Trinidad și Tobago | 46,18 s | |
3 | Philip Brown | Marea Britanie | 46,26 s | |
Al 4-lea | Moses Kyeswa | Uganda | 46,78 s | |
5 | Timothy Bethune | Canada | 46,98 s | |
Al 6-lea | Joseph Ramotshabi | Botswana | 48.11 s | |
Al 7-lea | Dawda Jallow | Gambia | 48,36 s | |
A 8-a | René López | El Salvador | 48,71 s |
Înainte 6
loc | Nume de familie | naţiune | timp | adnotare |
---|---|---|---|---|
1 | Bruce Frayne | Australia | 46,08 s | |
2 | Aldo Canti | Franţa | 46,14 s | |
3 | Susumu Takano | Japonia | 46,26 s | |
Al 4-lea | Nafee Mersal | Egipt | 46,46 s | |
5 | Alfred Browne | Antigua si Barbuda | 47,29 s | |
Al 6-lea | Rashid Al-Jirbi | Emiratele Arabe Unite | 48,71s | |
Al 7-lea | Siegfried Cruden | Surinam | 50,07 s | |
DNF | Hassan El Kashief | Sudan |
Înainte 7
loc | Nume de familie | naţiune | timp | adnotare |
---|---|---|---|---|
1 | Nu face nimic | Statele Unite | 45,42 s | |
2 | Elvis Forde | Barbados | 45,47 s | |
3 | Antonio Sánchez | Spania | 46,03 s | |
Al 4-lea | Anton Skerritt | Trinidad și Tobago | 46,30 s | |
5 | James Atuti | Kenya | 47,04 s | |
Al 6-lea | Adjé Adjeoda Vignon | A merge | 47,43 s | |
Al 7-lea | Lapule Tamean | Papua Noua Guinee | 47,60 s | |
A 8-a | Pushpa Raj Ojha | Regatul Nepalului | 52,12 s |
Înainte 8
loc | Nume de familie | naţiune | timp | adnotare |
---|---|---|---|---|
1 | Antonio McKay | Statele Unite | 45,55 s | |
2 | John Anzrah | Kenya | 46,12 s | |
3 | Isidro del Prado | Filipine | 46,82 s | |
Al 4-lea | Leonardo Loforte | Mozambic | 47,07 s | |
5 | Joseph Rodan | Fiji | 49,00 s | |
Al 6-lea | Agripa Mwausegha | Malawi | 49,12 s | |
Al 7-lea | Charles Moses | Ghana | 50,39 s | |
DNF | Ali St. Louis | Trinidad și Tobago |
Înainte 9
loc | Nume de familie | naţiune | timp | adnotare |
---|---|---|---|---|
1 | Erwin Skamrahl | BR Germania | 45,94 s | |
2 | Ángel Heras | Spania | 46,06 s | |
3 | Todd Bennett | Marea Britanie | 46,09 s | |
Al 4-lea | Yann Quentrec | Franţa | 46,94 s | |
5 | Wilson dos Santos | Brazilia | 47,55 s | |
Al 6-lea | Mark Handelsman | Israel | 48,17 s | |
Al 7-lea | Christopher Madzokere | Zimbabwe | 48,49 s | |
A 8-a | Arsène Randriamahazomana | Madagascar | 48,86 s |
Înainte 10
loc | Nume de familie | naţiune | timp | adnotare |
---|---|---|---|---|
1 | Kriss Akabusi | Marea Britanie | 45,64 s | |
2 | Darren Clark | Australia | 45,68 s | |
3 | Sunday Uti | Nigeria | 45,74 s | |
Al 4-lea | Devon Morris | Jamaica | 45,80 s | |
5 | Mike Okot | Uganda | 46,68 s | |
Al 6-lea | Samuel Sarkpa | Liberia | 47,65 s | |
Al 7-lea | Mama Moluh | Camerun | 48,90 s | |
DSQ | Vincent Confait | Seychelles |
Sferturi de finala
Data: 5 august 1984
În fiecare dintre cele patru sferturi de finală, primii patru sportivi (evidențiați în albastru deschis) s-au calificat în semifinale.
Americanul Antonio McKay a realizat cel mai rapid timp de sfert de finală în cursa 1 cu 44,72 secunde . Cel mai lent timp al unei calificări a fost 45,91 s al japonezului Susumu Takano în runda 4.
Rulați 1
loc | Nume de familie | naţiune | timp | adnotare |
---|---|---|---|---|
1 | Antonio McKay | Statele Unite | 44,72 s | |
2 | Darren Clark | Australia | 44,77 s | |
3 | Kriss Akabusi | Marea Britanie | 45,43 s | |
Al 4-lea | Davison Lishebo | Zambia | 45,57 s | |
5 | John Anzrah | Kenya | 45,67 s | |
Al 6-lea | Devon Morris | Jamaica | 46,14 s | |
Al 7-lea | Allan Ingraham | Bahamas | 46,14 s | |
A 8-a | David Peltier | Barbados | 46,48 s |
Run 2
loc | Nume de familie | naţiune | timp | adnotare |
---|---|---|---|---|
1 | Inocent Egbunike | Nigeria | 45,26 s | |
2 | Nu face nimic | Statele Unite | 45,31 s | |
3 | Elvis Forde | Barbados | 45,60 s | |
Al 4-lea | Aldo Canti | Franţa | 45,64 s | |
5 | Ángel Heras | Spania | 45,88 s | |
Al 6-lea | Marcel Arnold | Elveţia | 46,10 s | |
Al 7-lea | Philip Brown | Marea Britanie | 46,63 s | |
A 8-a | Anton Skerritt | Trinidad și Tobago | 46,93 s |
Rulați 3
loc | Nume de familie | naţiune | timp | adnotare |
---|---|---|---|---|
1 | Alonzo Babers | Statele Unite | 44,75 s | |
2 | Sunday Uti | Nigeria | 45,01 s | |
3 | Bert Cameron | Jamaica | 45,16 s | |
Al 4-lea | Bruce Frayne | Australia | 45,35 s | |
5 | Todd Bennett | Marea Britanie | 45,51 s | |
Al 6-lea | Antonio Sánchez | Spania | 45,79 s | |
Al 7-lea | Oddur Sigurðsson | Islanda | 46,07 s | |
A 8-a | Doug Hinds | Canada | 46,19 s |
Rulați 4
loc | Nume de familie | naţiune | timp | adnotare |
---|---|---|---|---|
1 | Gabriel Tiacoh | coasta de Fildes | 45,15 s | |
2 | David Kitur | Kenya | 45,78 s | |
3 | Michael Paul | Trinidad și Tobago | 45,84 s | |
Al 4-lea | Susumu Takano | Japonia | 45,91 s | |
5 | Erwin Skamrahl | BR Germania | 46,39 s | |
Al 6-lea | Mark Senior | Jamaica | 46,50 s | |
Al 7-lea | Gérson de Souza | Brazilia | 46,65 s | |
A 8-a | Isidro del Prado | Filipine | 46,71 s |
Semifinale
Data: 6 august 1984
În fiecare dintre cele două semifinale, primele patru (evidențiate în albastru deschis) s-au calificat în finală.
În a doua semifinală, jamaicanul Bert Cameron și-a întrerupt cursa după 150 de metri și - aparent în durere - a efectuat câteva hamei. După 20 de metri a reluat cursa și s-a calificat de fapt în finală.
Gabriel Tiacoh a obținut cel mai bun timp din semifinale cu 44,64 s în runda 2.
Rulați 1
loc | Nume de familie | naţiune | timp | adnotare |
---|---|---|---|---|
1 | Inocent Egbunike | Nigeria | 45,16 s | |
2 | Alonzo Babers | Statele Unite | 45,17 s | |
3 | Darren Clark | Australia | 45,26 s | |
Al 4-lea | Nu face nimic | Statele Unite | 45,41 s | |
5 | Aldo Canti | Franţa | 45,59 s | |
Al 6-lea | Michael Paul | Trinidad și Tobago | 45,60 s | |
Al 7-lea | Kriss Akabusi | Marea Britanie | 45,69 s | |
A 8-a | Susumu Takano | Japonia | 45,88 s |
Run 2
loc | Nume de familie | naţiune | timp | adnotare |
---|---|---|---|---|
1 | Gabriel Tiacoh | coasta de Fildes | 44,64 s | |
2 | Sunday Uti | Nigeria | 44,83 s | |
3 | Antonio McKay | Statele Unite | 44,92 s | |
Al 4-lea | Bert Cameron | Jamaica | 45,10 s | |
5 | Bruce Frayne | Australia | 45,21 s | |
Al 6-lea | Elvis Forde | Barbados | 45,32 s | |
Al 7-lea | David Kitur | Kenya | 45,62 s | |
A 8-a | Davison Lishebo | Zambia | 45,97 s |
final
loc | Nume de familie | naţiune | timp | adnotare |
---|---|---|---|---|
1 | Alonzo Babers | Statele Unite | 44,27 s | |
2 | Gabriel Tiacoh | coasta de Fildes | 44,54 s | |
3 | Antonio McKay | Statele Unite | 44,71 s | |
Al 4-lea | Darren Clark | Australia | 44,75 s | |
5 | Nu face nimic | Statele Unite | 44,75 s | |
Al 6-lea | Sunday Uti | Nigeria | 44,93 s | |
Al 7-lea | Inocent Egbunike | Nigeria | 45,35 s |
Data: 8 august 1984
Toți cei trei americani s-au calificat în finală. Erau și doi nigerieni, un ivorian și un australian. Jamaicanul calificat Bert Cameron , adevăratul favorit pentru medalia de aur, a trebuit să renunțe la start. Și-a accidentat coapsa în a doua semifinală.
Australianul Darren Clark a avut cel mai bun start, conducând după primul corner. Alonzo Babers l-a depășit înainte de ultimul viraj, iar Gabriel Tiacoh l- a trecut și pe Clark. Babers a reușit să-și țină ritmul ridicat până la final, Tiacoh a terminat pe locul doi. Antonio McKay a terminat, de asemenea, în fața lui Clark și a câștigat bronzul. Clark a rămas pe locul patru înaintea celui de-al treilea alergător american Sunder Nix . Cei doi nigerieni Sunday Uti și Innocent Egbunike s-au plasat în spatele lui Nix .
Cu medalia sa de argint, Gabriel Tiacoh a devenit primul medaliat în Coasta de Fildeș la Jocurile Olimpice.
În cea de-a 20-a finală olimpică, Alonzo Babers a câștigat cea de-a 13-a victorie din SUA.
literatură
- Jocurile Olimpice 1984 Los Angeles Sarajevo cu contribuții ale lui Ulrich Kaiser și Heinz Maegerlein , ed. Manfred Vorderwülbecke , C. Bertelsmann Verlag, München 1984, ISBN 3-570-01851-2 , p. 16f
Video
- 400 m masculin, finală la olimpiada LA din 1984 , postată pe 15 iunie 2015 pe youtube.com, accesată pe 6 ianuarie 2018
Link-uri web
- SportsReference 400m , accesat la 6 ianuarie 2018
- Los Angeles 1984 Raport oficial, 3, Rezultatele jocurilor , p. 273f, engleză / franceză (PDF, 11 MB), accesat la 6 ianuarie 2018
Dovezi individuale
- ↑ IAAF Statistics Handbook, Beijing 2015, pagina 669 , accesat la 6 ianuarie 2018
- ↑ Raport oficial Los Angeles 1984, 3, Rezultatele jocurilor , p. 273, engleză / franceză (PDF, 11 MB), accesat la 6 ianuarie 2018
- ↑ a b c Los Angeles 1984 Raport oficial, 3, Rezultatele jocurilor , p. 274, engleză / franceză (PDF, 11 MB), accesat la 6 ianuarie 2018
- ↑ SportsReference 400 m , accesat la 6 ianuarie 2018