Jocurile Olimpice de Iarnă 1976 / Participant (BR Germania)
2 | 5 | 3 |
Republica Federală Germania a participat la Jocurile Olimpice de iarnă 1976 în Innsbruck , cu o delegație de 71 (56 bărbați, 15 femei) sportivi și a avut loc al șaselea în clasamentul medalie. Pilotul de bob, Wolfgang Zimmerer, a fost ales drept purtător de steag al echipei vest-germane pentru ceremonia de deschidere.
Medalii
Tabel de medalii
rang | sport | aur | argint | bronz | total |
---|---|---|---|---|---|
1 | ski alpin | 2 | 1 | - | Al 7-lea |
2 | Sanie | - | 2 | 1 | Al 6-lea |
3 | bob | - | 1 | 1 | Al 4-lea |
Al 4-lea | Combinatie nordica | - | 1 | - | 5 |
5 | hochei pe gheata | - | - | 1 | 1 |
total | 2 | 5 | 3 | 10 |
Medalist
Nume / nume | sport | concurență |
---|---|---|
aur | ||
Rosi Mittermaier | ski alpin | Plecare |
slalom | ||
argint | ||
Josef Fendt | Sanie | Un singur loc |
Urban Hettich | Combinatie nordica | Un singur deal normal |
Rosi Mittermaier | ski alpin | Slalom uriaș |
Wolfgang Zimmerer Manfred Schumann |
bob | Bob cu două bărbați |
Hans Brandner Balthasar Schwarm |
Sanie | Două locuri |
bronz | ||
Klaus Auhuber Ignaz Berndaner Wolfgang Boos Lorenz Funk Martin Hinterstocker Toni Kehle Udo Kießling Walter Köberle Ernst Köpf Erich Kühnhackl Stefan Metz Rainer Philipp Franz Reindl Alois Schloder Rudi Thanner Ferenc Vozar Josef Völk Erich Weishaupt |
hochei pe gheata | echipă |
Wolfgang Zimmerer Bodo Bittner Manfred Schumann Peter Utzschneider |
bob | Bob cu patru bărbați |
Elisabeth Demleitner | Sanie | Un singur loc |
Participanții după sport
biatlon
Sportivi | Competiții | timp | eroare | rang |
---|---|---|---|---|
Bărbați | ||||
Alois Kanamüller | 20 km individual | 1: 25: 25,26 h | A 8-a | 34 |
Heinrich Mehringer | 20 km individual | 1: 18: 49,15 h | 2 | 11 |
Josef Niedermeier | 20 km individual | 1: 23: 33,63 h | 5 | 26 |
Claus Gehrke Josef Keck Heinrich Mehringer Gerhard Winkler |
Ștafetă 4 × 7,5 km | 2: 04: 11,86 h | Al 4-lea | Al 4-lea |
bob
Sportivi | concurență | Rulați 1 | Rulați 2 | Rulați 3 | Rulați 4 | total | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
timp | rang | timp | rang | timp | rang | timp | rang | timp | rang | ||
Bărbați | |||||||||||
Wolfgang Zimmerer Manfred Schumann |
Bob cu două bărbați | 56,09 s | 2 | 56,31 s | 3 | 56,26 s | 2 | 56,33 s | 2 | 3: 44,99 min | argint |
Georg Heibl Fritz Ohlwärter |
Bob cu două bărbați | 56,36 s | Al 4-lea | 56,43 s | Al 4-lea | 56,59 s | 5 | 56,75 s | Al 6-lea | 3: 46,13 min | 5 |
Wolfgang Zimmerer Bodo Bittner Manfred Schumann Peter Utzschneider |
Bob cu patru bărbați | 54,82 s | 3 | 54,87 s | 3 | 55,53 s | 3 | 56,15 s | 3 | 3: 41,37 min | bronz |
Georg Heibl Hans Morant Fritz Ohlwärter Siegfried Radandt |
Bob cu patru bărbați | 54,92 s | Al 4-lea | 54,98 s | Al 4-lea | 55,70 s | 5 | 56,87 s | A 8-a | 3: 42,47 min | 5 |
hochei pe gheata
concurență | Bărbați |
---|---|
jucător |
Klaus Auhuber Ignaz Berndaner Wolfgang Boos Lorenz Funk Martin Hinterstocker Toni Kehle Udo Kießling Walter Köberle Ernst Köpf Erich Kühnhackl Stefan Metz Rainer Philipp Franz Reindl Alois Schloder Rudi Thanner Ferenc Vozar Josef Völk Erich Weishaupt |
Antrenor | Prostii Xaver |
Runda preliminară | Elveția 5: 1 |
Ultima runda |
Polonia 7: 4 Finlanda 3: 5 Uniunea Sovietică 3: 7 Cehoslovacia 4: 7 Statele Unite 4: 1
|
plasare | bronz |
patinaj artistic
Sportivi | Competiții | obligatoriu | Program scurt | Freestyle / freestyle dance | total | |
---|---|---|---|---|---|---|
rang | rang | rang | Puncte | rang | ||
femei | ||||||
Isabel de Navarra | singuri | 1 | 11 | Al 12-lea | 182,42 | 5 |
Dagmar Lurz | singuri | Al 7-lea | 10 | 11 | 178.04 | 10 |
Amestecat | ||||||
Corinna Halke Eberhard Rausch |
Patinaj în pereche | - | A 8-a | A 8-a | 127,37 | A 8-a |
Patinaj de viteză
Sportivi | Competiții | timp | rang |
---|---|---|---|
femei | |||
Monika Pflug | 500 m | 44,36 s | Al 12-lea |
1000 m | 1: 29,54 min SAU | 5 | |
Bărbați | |||
Horst Freese | 500 m | DNF | |
1000 m | 1: 21,48 min | 9 | |
Herbert Black | 1500 m | 2: 03,76 min | Al 12-lea |
5000 m | 7: 52,26 min | 15 |
Combinatie nordica
Sportivi | concurență | Sărituri cu schiurile | Schi fond | total | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. Lățime | 2. Lățime | Puncte | rang | timp | Puncte | rang | Puncte | rang | ||
Bărbați | ||||||||||
Günther Abel | Un singur deal normal | 74,0 m | 74,0 m | 196,8 | 14 | 50: 29,77 min | 197,77 | 14 | 394,57 | 14 |
Urban Hettich | Un singur deal normal | 74,5 m | 75,0 m | 198,9 | 11 | 48: 01,55 min | 220,00 | 1 | 418,90 | argint |
Sanie
atlet | concurență | Rulați 1 | Rulați 2 | Rulați 3 | Rulați 4 | total | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
timp | rang | timp | rang | timp | rang | timp | rang | timp | rang | ||
femei | |||||||||||
Elisabeth Demleitner | Un singur loc | 43,138 s | Al 7-lea | 42.535 s | 1 | 42.388 s | 2 | 42,995 s | Al 7-lea | 2: 51,056 min | bronz |
Monika Sheftschik | Un singur loc | 42.863 s | 2 | 42,732 s | Al 4-lea | 42.981 s | 9 | 42.964 s | 5 | 2: 51.540 min | Al 7-lea |
Bărbați | |||||||||||
Josef Fendt | Un singur loc | 52,694 s | 2 | 51.933 s | 1 | 51,749 s | 3 | 51,820 s | 2 | 3: 28.196 min | argint |
Stefan Hölzlwimmer | Un singur loc | 52,766 s | Al 4-lea | 52.226 s | Al 6-lea | 52,036 s | Al 4-lea | DNF | |||
Anton Winkler | Un singur loc | 52.755 s | 3 | 52.194 s | 5 | 52.219 s | Al 7-lea | 52.352 s | Al 6-lea | 3: 29.520 s | Al 6-lea |
Hans Brandner Balthasar Schwarm |
Două locuri | 42.792 s | 2 | 43,097 s | Al 4-lea | - | 1: 25,889 min | argint | |||
Rudolf Großwang Stefan Hölzlwimmer |
Două locuri | 43.205 s | 5 | 43,033 s | 3 | 1: 26.238 min | Al 4-lea |
ski alpin
Sportivi | concurență | Rulați 1 | Rulați 2 | total | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
timp | rang | timp | rang | timp | rang | ||
femei | |||||||
Pamela Behr | slalom | 46,88 s | 1 | 45,63 s | Al 7-lea | 1: 32,31 min | 5 |
Monika Berwein | slalom | 49,17 s | 14 | DNF | |||
Irene Epple | Plecare | - | 1: 48,91 min | 10 | |||
Slalom uriaș | 1: 31,46 min | 15 | |||||
Maria Epple | Plecare | 1: 51,41 min | 23 | ||||
Slalom uriaș | 1: 33,02 min | 24 | |||||
Evi Mittermaier | Plecare | 1: 49,23 min | 13 | ||||
Slalom uriaș | 1: 30,64 min | A 8-a | |||||
Rosi Mittermaier | Plecare | 1: 46,16 min | aur | ||||
Slalom uriaș | 1: 29,25 min | argint | |||||
slalom | 46,77 s | 2 | 43,77 s | 1 | 1: 30,54 min | aur | |
Christa Zechmeister | slalom | 48,20 s | A 8-a | 45,52 s | Al 6-lea | 1: 33,72 min | Al 7-lea |
Bărbați | |||||||
Albert Burger | Slalom uriaș | 1: 47,32 min | Al 12-lea | 1: 45,36 min | 11 | 3: 32,68 min | 10 |
slalom | 1: 03,38 min | 17 | 1: 06,93 min | 16 | 2: 10,31 min | 15 | |
Sepp Ferstl | Plecare | - | 1: 48,41 min | 17 | |||
Slalom uriaș | 1: 49,98 min | 30 | 1: 51,54 min | 28 | 3: 41,52 min | 28 | |
slalom | 1: 06,32 min | 29 | 1: 08.02 min | 20 | 2: 14,34 min | 20 | |
Peter Fischer | Plecare | - | 1: 48,18 min | 15 | |||
Wolfgang Junginger | Plecare | - | 1: 50,48 min | 29 | |||
Slalom uriaș | 1: 49,79 min | 29 | 1: 46,23 min | 14 | 3: 36,02 min | 19 | |
slalom | 1: 00.95 min | 3 | 1: 06,13 min | 11 | 2: 07.08 min | Al 6-lea | |
Christian Neureuther | Slalom uriaș | 1: 52,29 min | 37 | 1: 51,73 min | 29 | 3: 44,02 min | 30 |
slalom | 1: 01.70 min | A 8-a | 1: 04,86 min | 5 | 2: 06,56 min | 5 | |
Michael Veith | Plecare | - | 1: 49,02 min | 22 |
Schi fond
Sportivi | Competiții | timp | rang |
---|---|---|---|
femei | |||
Michaela Endler | 5 km | 17: 08.68 min | 21 |
10 km | 32: 55,62 min | 25 | |
Iris Schulze | 5 km | 18: 04,81 min | 33 |
10 km | 33: 43,82 min | 31 | |
Bărbați | |||
Franz Betz | 15 km | 47: 39,15 min | 38 |
30 km | 1: 34: 55,54 h | 18 | |
50 km | DNF | ||
Walter Demel | 30 km | 1: 37: 44,17 h | 40 |
50 km | 2: 46: 55.95 h | 25 | |
Georg Kandlinger | 15 km | 47: 20,13 min | 31 |
50 km | DNF | ||
Hans Speicher | 15 km | 48: 28,90 min | 45 |
30 km | 1: 36: 52.45 h | 36 | |
Georg Zipfel | 15 km | 45: 38.10 min | Al 7-lea |
30 km | 1: 34: 04.71 h | 14 | |
50 km | 2: 46: 20.30 h | 23 | |
Walter Demel Franz Betz Georg Kandlinger Georg Zipfel |
Ștafetă 4 × 10 km | 2: 12: 38.96 h | 9 |
Sărituri cu schiurile
Sportivi | concurență | Prima rundă | A doua rundă | total | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Întindere | Puncte | rang | Întindere | Puncte | rang | Puncte | rang | ||
femei | |||||||||
Alfred Grosche | Deal normal | 80,0 m | 115.3 | 13 | 80,5 m | 116,6 | 9 | 231,9 | 10 |
Deal mare | 89,5 m | 100,3 | 13 | 84,5 m | 92,8 | 16 | 193.1 | 16 | |
Sepp Schwinghammer | Deal normal | 75,5 m | 106.1 | 26 | 76,5 m | 109.2 | 22 | 215.3 | 23 |
Link web
- Echipa olimpică germană 1976 în baza de date Sports-Reference (engleză; arhivată din original )