UEFA Europa League 2019/20
UEFA Europa League 2019/20 | |
---|---|
Câștigătorii Cupei | Sevilla FC (titlul 6) |
Început | 27 iunie 2019 |
final | 21 august 2020 |
Stadionul final | Stadionul Köln , Köln |
Echipe | 48 +8 (158 +55 inclusiv calificarea) |
Jocuri | 197 |
porti | 548 (ø 2.78 per joc) |
spectator | 4.074.408 (ø 20.682 pe meci) |
Cel mai bun marcator | Bruno Fernandes (8) |
cartonașe galbene | 813 (ø 4.13 per joc) |
Cartonașe galbene și roșii | 24 (ø 0,12 per joc) |
Cartonașe roșii | 13 (ø 0,07 per joc) |
← UEFA Europa League 2018/19 | |
↑ UEFA Champions League 2019/20 |
2019/20 UEFA Europa League a fost ediția a 49 -a de - a doua cea mai importantă competiție pentru Europa cluburile de fotbal , care a avut loc sub numele de Cupa UEFA până în sezonul 2008/09. În acest sezon, 213 de cluburi din toate cele 55 de asociații naționale ale UEFA au participat la competiție. Sezonul a început cu prima etapă a pre-calificării pe 27 iunie 2019 ar trebui să fie pe planul inițial, cu finalul pe 27 mai 2020 Stadionul Gdansk Energa Gdańsk sfârșit.
Ca urmare a pandemiei COVID-19 , operațiunile de jocuri au trebuit suspendate la mijlocul lunii martie 2020. Unele dintre primele etape ale optimilor de final ar putea fi încă jucate, restul jocurilor fiind amânate la nesfârșit. Pe 23 martie, finala Ligii Campionilor și a Ligii Europa a fost amânată la nesfârșit.
Competiția sa încheiat în august într-un turneu final care a avut loc în Germania în orașele Renania de Nord-Westfalia Koln ( Rheinenergiestadion ), Düsseldorf (Merkur Spiel-Arena), Gelsenkirchen (Veltins-Arena) și Duisburg (Schauinsland- Reisen-Arena). Finala din 21 august 2020 de la Köln a fost câștigată cu 3-2 de FC Sevilla împotriva Inter Milano , care a fost a șasea oară când a câștigat Europa League și precedenta Cupă UEFA.
Cele 422 de zile dintre început și finală sunt cel mai lung sezon de când a fost fondată competiția și predecesorul acesteia. Locul destinat inițial pentru finală, Gdansk, a fost ales ca locație finală pentru sezonul următor .
Câștigătorul Sevilla FC s-a calificat la Supercupa UEFA 2020 și a primit un loc în faza grupelor din UEFA Champions League 2020/21 .
Evenimente
Următoarele date au fost planificate pentru extrageri și runde de joc:
fază | rundă | a desena | Primul picior | Piciorul de întoarcere |
---|---|---|---|---|
calificare | Precalificare | 11 iunie 2019 | 27 iunie 2019 | 4 iulie 2019 |
Prima rundă de calificare | 18 iunie 2019 | 11 iulie 2019 | 18 iulie 2019 | |
A doua rundă de calificare | 19 iunie 2019 | 25 iulie 2019 | 1 august 2019 | |
A treia rundă de calificare | 22 iulie 2019 | 8 august 2019 | 15 august 2019 | |
Simula | Jocuri play-off | 5 august 2019 | 22 august 2019 | 29 august 2019 |
Etapa grupelor | Prima zi de meci | 30 august 2019 ( Monaco ) |
19 septembrie 2019 | |
A doua zi de meci | 3 octombrie 2019 | |||
A treia zi de meci | 24 octombrie 2019 | |||
A 4-a zi de meci | 7 noiembrie 2019 | |||
A 5-a zi de meci | 28 noiembrie 2019 | |||
A 6-a zi de meci | 12 decembrie 2019 | |||
Runda eliminatorie | Optimi | 16 decembrie 2019 | 20 februarie 2020 | 27 februarie 2020 |
Optimi | 28 februarie 2020 | 12 martie 2020 | 5/6 August 2020 | |
Sferturi de finala | 10 iulie 2020 | 10/11 August 2020 | ||
Semifinale | 16./17. August 2020 | |||
final | 21 august 2020 în Rheinenergiestadion , Köln |
calificare
Împărțirea în rundele individuale de calificare se bazează pe lista de acces UEFA. Ordinea asociațiilor este determinată de coeficienții de asociație ai clasamentului UEFA pe cinci ani 2017/2018. Dacă câștigătorul cupei unei asociații naționale se califică în UEFA Champions League 2019/20 sau s-a calificat deja în UEFA Europa League 2019/20, următoarea echipă din liga națională obține cea mai proastă poziție posibilă a acestei națiuni în calificarea pentru UEFA Europa League, în timpul celorlalte echipe se ridică în mod corespunzător și preiau următorul loc de plecare mai bun. Dacă un club nu este admis la competițiile UEFA, următoarea cea mai bună echipă din liga națională merge în sus.
Echipele cu coeficientul de club mai mare (KK) din clasamentul UEFA pe cinci ani 2018/19 sunt clasificate. Dacă coeficienții clubului sunt aceiași, ordinea este determinată de punctele de evaluare atinse de echipe în sezonul anterior sau în anii următori. Dacă runda anterioară nu a fost finalizată încă în momentul extragerii respectivei runde de calificare, valoarea mai mare a celor două echipe din respectivele perechi restante va fi folosită pentru lista de clasare.
Precalificare
Extragere: 11 iunie 2019 la Nyon
Prima etapă a avut loc pe 27 iunie, a doua etapă pe 4 iulie 2019.
- Participanți: 14 echipe
total | Primul picior | Piciorul de întoarcere | ||
---|---|---|---|---|
FC Progrès Niederkorn | ( a ) 2: 2 | Cardiff Metropolitan | 1-0 | 1: 2 |
SP La Fiorita | 1: 3 | UE Engordany | 0: 1 | 1: 2 |
UE Sant Julià | 3: 6 | Europa FC | 3: 2 | 0: 4 |
Ballymena United | 2-0 | NSÍ Runavík | 2-0 | 0-0 |
FC Prishtina | 1: 3 | St Joseph's FC | 1: 1 | 0: 2 |
KÍ Klaksvík | 9: 1 | SP Tre Fiori | 5: 1 | 4-0 |
Barry Town United | 0: 4 | Cliftonville FC | 0-0 | 0: 4 |
Prima rundă de calificare
Extragere: 18 iunie 2019 la Nyon
Primele etape au avut loc pe 9, 10 și 11 iulie, iar secundele pe 16, 17 și 18 iulie 2019.
- Participanți: 94 de echipe
A doua rundă de calificare
Extragere: 19 iunie 2019 la Nyon
Primele etape au avut loc pe 23, 24 și 25 iulie, secundele pe 30, 31 iulie și 1 august 2019.
- Total participanți: 93 de echipe, inclusiv 19 echipe pierdute în prima rundă de calificare a UEFA Champions League 2019/20 și în runda de calificare anterioară a rundei de calificare 2019/20 UEFA Champions League .
Modul Champions
- Participanți: 18 echipe (+ pa la FK Sarajevo ca învins în meciul împotriva Celtic Glasgow din cauza numărului impar de participanți.)
total | Primul picior | Piciorul de întoarcere | ||
---|---|---|---|---|
SP Tre Penne | 0:10 | Sūduva Marijampolė | 0: 5 | 0: 5 |
Piast Gliwice | a ) | 4: 4 (Riga FC | 3: 2 | 1: 2 |
FK Partizani Tirana | 1: 2 | Șeriful Tiraspol | 0: 1 | 1: 1 |
FC Ararat-Armenia | 4: 1 | Lincoln Red Imps FC | 2-0 | 2: 1 |
Valur Reykjavík | 1: 5 | Ludogorez Razgrad | 1: 1 | 0: 4 |
ŠK Slovan Bratislava | 4: 1 | KF Feronikeli | 2: 1 | 2-0 |
FC Santa Coloma | 1: 4 | FK Astana | 0-0 | 1: 4 |
HB Tórshavn | 2: 3 | Linfield FC | 2: 2 | 0: 1 |
KF Shkëndija | 2: 3 | F91 Dudelange | 1: 2 | 1: 1 |
Câștigător de cupă și urmăritor
- Participanți: 74 de echipe
A treia rundă de calificare
Extragere: 22 iulie 2019 la Nyon
Primele etape au avut loc pe 6, 7 și 8 august, a doua etapă pe 13, 14 și 15 august 2019.
- Total participanți: 72 de echipe, inclusiv 12 echipe care au pierdut în turul secund de calificare 2019/20 UEFA Champions League .
Modul Champions
- Participanți: 20 de echipe
total | Primul picior | Piciorul de întoarcere | ||
---|---|---|---|---|
FK Sutjeska Nikšić | 3: 5 | Linfield FC | 1: 2 | 2: 3 |
Maccabi Tel Aviv | 2: 4 | Sūduva Marijampolė | 1: 2 | 1: 2 |
FC Ararat-Armenia | 3: 2 | FC Saburtalo Tbilisi | 1: 2 | 2-0 |
Riga FC | ( a ) 3: 3 | HJK Helsinki | 1: 1 | 2: 2 |
Ludogorez Razgrad | 9: 0 | The New Saints FC | 5-0 | 4-0 |
FK Sarajevo | 1: 2 | BATE Baryssau | 1: 2 | 0-0 |
F91 Dudelange | 4: 1 | FC Nõmme Kalju | 3: 1 | 1-0 |
FK Astana | 9: 1 | Valletta FC | 5: 1 | 4-0 |
Șeriful Tiraspol | 2: 3 | AIK Solna | 1: 2 | 1: 1 |
ŠK Slovan Bratislava | 4: 1 | Dundalk FC | 1-0 | 3: 1 |
Câștigător de cupă și urmăritor
- Participanți: 52 de echipe
Play-off-uri
A patra și ultima rundă de calificare se numește „play-off” în scopul unor oportunități de marketing mai bune.
Extragere: 5 august 2019 la Nyon
Prima etapă a avut loc pe 22 august, a doua etapă pe 29 august 2019.
- Total participanți: 42 de echipe, inclusiv 6 echipe pierdute, în cea de-a treia rundă de calificare a UEFA Champions League 2019/20 .
Modul Champions
- Participanți: 16 echipe
total | Primul picior | Piciorul de întoarcere | ||
---|---|---|---|---|
Sūduva Marijampolė | 2: 4 | Ferencváros Budapesta | 0-0 | 2: 4 |
FC Copenhaga | 3: 2 | Riga FC | 3: 1 | 0: 1 |
Celtic Glasgow | 6: 1 | AIK Solna | 2-0 | 4: 1 |
FC Ararat-Armenia | 3: 3 (4: 5 în stare bună) |
F91 Dudelange | 2: 1 | 1: 2 d.C. |
Ludogorez Razgrad | ( a ) 2: 2 | NK Maribor | 0-0 | 2: 2 |
Linfield FC | a ) | 4: 4 (Qarabağ Agdam | 3: 2 | 1: 2 |
ŠK Slovan Bratislava | ( a ) 3: 3 | PAOK Salonic | 1-0 | 2: 3 |
FK Astana | 3: 2 | BATE Baryssau | 3-0 | 0: 2 |
Câștigător de cupă și urmăritor
- Participanți: 26 de echipe
total | Primul picior | Piciorul de întoarcere | ||
---|---|---|---|---|
Torino FC | 3: 5 | Wolverhampton Wanderers | 2: 3 | 1: 2 |
AEK Atena | a ) | 3: 3 (Trabzonspor | 1: 3 | 2-0 |
Legia Varșovia | 0: 1 | Glasgow Rangers | 0-0 | 0: 1 |
Feyenoord Rotterdam | 6-0 | Hapoel Beer Sheva | 3-0 | 3-0 |
FCSB București | 0: 1 | Vitória Guimarães | 0-0 | 0: 1 |
KAA Gent | 3: 2 | HNK Rijeka | 2: 1 | 1: 1 |
PSV Eindhoven | 7-0 | Apollon Limassol | 3-0 | 4-0 |
Espanyol Barcelona | 5: 3 | Zorya Luhansk | 3: 1 | 2: 2 |
FK Partizan Belgrad | 3: 2 | Molde FK | 2: 1 | 1: 1 |
Sporting Braga | 3: 1 | Spartak Moscova | 1-0 | 2: 1 |
Malmö FF | 4-0 | Bne Jehuda Tel Aviv | 3-0 | 1-0 |
Curse la Strasbourg | 1: 3 | Eintracht Frankfurt | 1-0 | 0: 3 |
AZ Alkmaar | 5: 2 | Anversul regal | 1: 1 | 4: 1 d.C. |
Etapa grupelor
Începând cu etapa grupelor, toate jocurile au fost comercializate central de UEFA pentru a genera o atenție sporită a mass-media și, astfel, a crescut veniturile din publicitate.
48 de echipe din 26 de asociații naționale au participat la faza grupelor, 17 echipe s-au calificat direct, plus șase cluburi pierdute din play-off-urile UEFA Champions League 2019/20 și alte patru cluburi pierdute din a treia rundă de calificare (traseul de plasare) al UEFA Liga Campionilor 2019/20 . Alte 21 de locuri au fost determinate în turele de calificare din Europa League.
Câștigătorii grupei și al doilea final s-au calificat în a șaisprezecea finală, în timp ce cei clasați pe locul trei și al patrulea au fost eliminați din competiție. Dacă două sau mai multe echipe au fost egalate după meciurile grupelor, plasarea a fost determinată de următoarele criterii:
- Număr de puncte în comparație directă
- Diferența obiectivelor în comparația directă
- Numărul de obiective în comparație directă
- Numărul de goluri în deplasare în comparație directă
- Dacă, după aplicarea criteriilor 1-4, două sau mai multe echipe încă ocupă același loc în tabel, criteriile 1-4 sunt reaplicate pentru aceste echipe. Dacă acest lucru nu are ca rezultat o plasare definitivă, se vor aplica criteriile 6-12.
- Diferența de gol față de toate meciurile de grup
- număr mai mare de goluri marcate
- numărul mai mare de goluri marcate în deplasare
- număr mai mare de victorii
- număr mai mare de victorii în deplasare
- număr mai mic de puncte minus prin cartonașele galbene și roșii (cartonaș galben 1 punct minus, cartonaș roșu 3 puncte minus, cartonaș galben-roșu 3 puncte minus)
- Coeficienții clubului
Cele 48 de echipe calificate pentru faza grupelor au fost împărțite în patru poturi de 12 echipe pe baza coeficientului lor de club (KK), iar o echipă din fiecare pot a fost trasă într-una dintre cele 12 grupe (de la A la L); Echipele din aceeași asociație nu au putut fi atrase în același grup.
Tragerea la sorți a avut loc la Monaco pe 30 august 2019 . Jocurile au avut loc în perioada 19 septembrie - 12 decembrie 2019.
Grupa A
Pl. | societate | Sp. | S. | U | N | porti | Diff. | Puncte |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Sevilla FC | Al 6-lea | 5 | 0 | 1 | 14: 3 | +11 | 15 |
2. | APOEL Nicosia | Al 6-lea | 3 | 1 | 2 | 10: 8 | +2 | 10 |
3. | Qarabağ Agdam | Al 6-lea | 1 | 2 | 3 | 8:11 | −3 | 5 |
Al 4-lea | F91 Dudelange | Al 6-lea | 1 | 1 | Al 4-lea | 8:18 | −10 | Al 4-lea |
19 septembrie 2019 | |||
APOEL Nicosia | 3: 4 | F91 Dudelange | GSP stadion |
Qarabağ Agdam | 0: 3 | Sevilla FC | Stadionul Tofiq Bəhramov |
3 octombrie 2019 | |||
Sevilla FC | 1-0 | APOEL Nicosia | Estadio Ramón Sánchez Pizjuán |
F91 Dudelange | 1: 4 | Qarabağ Agdam | Stadionul Josy Barthel (Luxemburg) |
24 octombrie 2019 | |||
Qarabağ Agdam | 2: 2 | APOEL Nicosia | Stadionul Tofiq Bəhramov |
Sevilla FC | 3-0 | F91 Dudelange | Estadio Ramón Sánchez Pizjuán |
7 noiembrie 2019 | |||
APOEL Nicosia | 2: 1 | Qarabağ Agdam | GSP stadion |
F91 Dudelange | 2: 5 | Sevilla FC | Stadionul Josy Barthel (Luxemburg) |
28 noiembrie 2019 | |||
F91 Dudelange | 0: 2 | APOEL Nicosia | Stadionul Josy Barthel (Luxemburg) |
Sevilla FC | 2-0 | Qarabağ Agdam | Estadio Ramón Sánchez Pizjuán |
12 decembrie 2019 | |||
APOEL Nicosia | 1-0 | Sevilla FC | GSP stadion |
Qarabağ Agdam | 1: 1 | F91 Dudelange | Stadionul Tofiq Bəhramov |
Grupa B
Pl. | societate | Sp. | S. | U | N | porti | Diff. | Puncte |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Malmö FF | Al 6-lea | 3 | 2 | 1 | 8: 6 | +2 | 11 |
2. | FC Copenhaga | Al 6-lea | 2 | 3 | 1 | 5: 4 | +1 | 9 |
3. | Dinamo Kiev | Al 6-lea | 1 | Al 4-lea | 1 | 7: 7 | ± 0 | Al 7-lea |
Al 4-lea | FC Lugano | Al 6-lea | 0 | 3 | 3 | 2: 5 | −3 | 3 |
19 septembrie 2019 | |||
FC Copenhaga | 1-0 | FC Lugano | Parc |
Dinamo Kiev | 1-0 | Malmö FF | Stadionul Olimpic din Kiev |
3 octombrie 2019 | |||
Malmö FF | 1: 1 | FC Copenhaga | Stadionul nou Malmo |
FC Lugano | 0-0 | Dinamo Kiev | Kybunpark (St. Gallen) |
24 octombrie 2019 | |||
Dinamo Kiev | 1: 1 | FC Copenhaga | Stadionul Olimpic din Kiev |
Malmö FF | 2: 1 | FC Lugano | Stadionul nou Malmo |
7 noiembrie 2019 | |||
FC Copenhaga | 1: 1 | Dinamo Kiev | Parc |
FC Lugano | 0-0 | Malmö FF | Kybunpark (St. Gallen) |
28 noiembrie 2019 | |||
FC Lugano | 0: 1 | FC Copenhaga | Kybunpark (St. Gallen) |
Malmö FF | 4: 3 | Dinamo Kiev | Stadionul nou Malmo |
12 decembrie 2019 | |||
FC Copenhaga | 0: 1 | Malmö FF | Parc |
Dinamo Kiev | 1: 1 | FC Lugano | Stadionul Olimpic din Kiev |
Grupa C
Pl. | societate | Sp. | S. | U | N | porti | Diff. | Puncte |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | FC Basel | Al 6-lea | Al 4-lea | 1 | 1 | 12: 4 | +8 | 13 |
2. | Getafe CF. | Al 6-lea | Al 4-lea | 0 | 2 | 8: 4 | +4 | Al 12-lea |
3. | FK Krasnodar | Al 6-lea | 3 | 0 | 3 | 7:11 | −4 | 9 |
Al 4-lea | Trabzonspor | Al 6-lea | 0 | 1 | 5 | 3:11 | −8 | 1 |
19 septembrie 2019 | |||
FC Basel | 5-0 | FK Krasnodar | Parcul Sf. Jakob |
Getafe CF. | 1-0 | Trabzonspor | Coliseum Alfonso Pérez |
3 octombrie 2019 | |||
Trabzonspor | 2: 2 | FC Basel | Parcul Medical Stadyumu |
FK Krasnodar | 1: 2 | Getafe CF. | Stadionul Krasnodar |
24 octombrie 2019 | |||
Getafe CF. | 0: 1 | FC Basel | Coliseum Alfonso Pérez |
Trabzonspor | 0: 2 | FK Krasnodar | Parcul Medical Stadyumu |
7 noiembrie 2019 | |||
FC Basel | 2: 1 | Getafe CF. | Parcul Sf. Jakob |
FK Krasnodar | 3: 1 | Trabzonspor | Stadionul Krasnodar |
28 noiembrie 2019 | |||
Trabzonspor | 0: 1 | Getafe CF. | Parcul Medical Stadyumu |
FK Krasnodar | 1-0 | FC Basel | Stadionul Krasnodar |
12 decembrie 2019 | |||
FC Basel | 2-0 | Trabzonspor | Parcul Sf. Jakob |
Getafe CF. | 3-0 | FK Krasnodar | Coliseum Alfonso Pérez |
Grupa D
Pl. | societate | Sp. | S. | U | N | porti | Diff. | Puncte |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | LASK | Al 6-lea | Al 4-lea | 1 | 1 | 11: 4 | +7 | 13 |
2. | Sporting Lisabona | Al 6-lea | Al 4-lea | 0 | 2 | 11: 7 | +4 | Al 12-lea |
3. | PSV Eindhoven | Al 6-lea | 2 | 2 | 2 | 9:12 | −3 | A 8-a |
Al 4-lea | Rosenborg Trondheim | Al 6-lea | 0 | 1 | 5 | 3:11 | −8 | 1 |
19 septembrie 2019 | |||
LASK | 1-0 | Rosenborg Trondheim | Stadionul Linz |
PSV Eindhoven | 3: 2 | Sporting Lisabona | Stadionul PSV |
3 octombrie 2019 | |||
Sporting Lisabona | 2: 1 | LASK | Estádio José Alvalade XXI |
Rosenborg Trondheim | 1: 4 | PSV Eindhoven | Stadionul Lerkendal |
24 octombrie 2019 | |||
PSV Eindhoven | 0-0 | LASK | Stadionul PSV |
Sporting Lisabona | 1-0 | Rosenborg Trondheim | Estádio José Alvalade XXI |
7 noiembrie 2019 | |||
LASK | 4: 1 | PSV Eindhoven | Stadionul Linz |
Rosenborg Trondheim | 0: 2 | Sporting Lisabona | Stadionul Lerkendal |
28 noiembrie 2019 | |||
Rosenborg Trondheim | 1: 2 | LASK | Stadionul Lerkendal |
Sporting Lisabona | 4-0 | PSV Eindhoven | Estádio José Alvalade XXI |
12 decembrie 2019 | |||
LASK | 3-0 | Sporting Lisabona | Stadionul Linz |
PSV Eindhoven | 1: 1 | Rosenborg Trondheim | Stadionul PSV |
Grupa E
Pl. | societate | Sp. | S. | U | N | porti | Diff. | Puncte |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Celtic Glasgow | Al 6-lea | Al 4-lea | 1 | 1 | 10: 6 | +4 | 13 |
2. | CFR Cluj | Al 6-lea | Al 4-lea | 0 | 2 | 6: 4 | +2 | Al 12-lea |
3. | Lazio Roma | Al 6-lea | 2 | 0 | Al 4-lea | 6: 9 | −3 | Al 6-lea |
Al 4-lea | Stadionul Rennes | Al 6-lea | 1 | 1 | Al 4-lea | 5: 8 | −3 | Al 4-lea |
19 septembrie 2019 | |||
CFR Cluj | 2: 1 | Lazio Roma | Stadionul Dr. Constantin Rădulescu |
Stadionul Rennes | 1: 1 | Celtic Glasgow | Parcul Roazhon |
3 octombrie 2019 | |||
Celtic Glasgow | 2-0 | CFR Cluj | Parcul Celtic |
Lazio Roma | 2: 1 | Stadionul Rennes | Stadionul Olimpic Roma |
24 octombrie 2019 | |||
Stadionul Rennes | 0: 1 | CFR Cluj | Parcul Roazhon |
Celtic Glasgow | 2: 1 | Lazio Roma | Parcul Celtic |
7 noiembrie 2019 | |||
CFR Cluj | 1-0 | Stadionul Rennes | Stadionul Dr. Constantin Rădulescu |
Lazio Roma | 1: 2 | Celtic Glasgow | Stadionul Olimpic Roma |
28 noiembrie 2019 | |||
Lazio Roma | 1-0 | CFR Cluj | Stadionul Olimpic Roma |
Celtic Glasgow | 3: 1 | Stadionul Rennes | Parcul Celtic |
12 decembrie 2019 | |||
CFR Cluj | 2-0 | Celtic Glasgow | Stadionul Dr. Constantin Rădulescu |
Stadionul Rennes | 2-0 | Lazio Roma | Parcul Roazhon |
Grupa F.
Pl. | societate | Sp. | S. | U | N | porti | Diff. | Puncte |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Arsenal FC | Al 6-lea | 3 | 2 | 1 | 14: 7 | +7 | 11 |
2. | Eintracht Frankfurt | Al 6-lea | 3 | 0 | 3 | 8:10 | −2 | 9 |
3. | Standard Liege | Al 6-lea | 2 | 2 | 2 | 8:10 | −2 | A 8-a |
Al 4-lea | Vitória Guimarães | Al 6-lea | 1 | 2 | 3 | 7:10 | −3 | 5 |
19 septembrie 2019 | |||
Eintracht Frankfurt | 0: 3 | Arsenal FC | Stadionul din Frankfurt |
Standard Liege | 2-0 | Vitória Guimarães | Stadionul Maurice Dufrasne |
3 octombrie 2019 | |||
Arsenal FC | 4-0 | Standard Liege | Arsenal Stadium |
Vitória Guimarães | 0: 1 | Eintracht Frankfurt | Estádio Dom Afonso Henriques |
24 octombrie 2019 | |||
Arsenal FC | 3: 2 | Vitória Guimarães | Arsenal Stadium |
Eintracht Frankfurt | 2: 1 | Standard Liege | Stadionul din Frankfurt |
6 noiembrie 2019 | |||
Vitória Guimarães | 1: 1 | Arsenal FC | Estádio Dom Afonso Henriques |
7 noiembrie 2019 | |||
Standard Liege | 2: 1 | Eintracht Frankfurt | Stadionul Maurice Dufrasne |
28 noiembrie 2019 | |||
Vitória Guimarães | 1: 1 | Standard Liege | Estádio Dom Afonso Henriques |
Arsenal FC | 1: 2 | Eintracht Frankfurt | Arsenal Stadium |
12 decembrie 2019 | |||
Eintracht Frankfurt | 2: 3 | Vitória Guimarães | Stadionul din Frankfurt |
Standard Liege | 2: 2 | Arsenal FC | Stadionul Maurice Dufrasne |
Grupa G
Pl. | societate | Sp. | S. | U | N | porti | Diff. | Puncte |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | FC Porto | Al 6-lea | 3 | 1 | 2 | 8: 9 | −1 | 10 |
2. | Glasgow Rangers | Al 6-lea | 2 | 3 | 1 | 8: 6 | +2 | 9 |
3. | BSC Young Boys | Al 6-lea | 2 | 2 | 2 | 8: 7 | +1 | A 8-a |
Al 4-lea | Feyenoord Rotterdam | Al 6-lea | 1 | 2 | 3 | 7: 9 | −2 | 5 |
19 septembrie 2019 | |||
Glasgow Rangers | 1-0 | Feyenoord Rotterdam | Stadionul Ibrox |
FC Porto | 2: 1 | BSC Young Boys | Estádio do Dragão |
3 octombrie 2019 | |||
BSC Young Boys | 2: 1 | Glasgow Rangers | Stade de Suisse |
Feyenoord Rotterdam | 2-0 | FC Porto | De Kuip |
24 octombrie 2019 | |||
FC Porto | 1: 1 | Glasgow Rangers | Estádio do Dragão |
BSC Young Boys | 2-0 | Feyenoord Rotterdam | Stade de Suisse |
7 noiembrie 2019 | |||
Glasgow Rangers | 2-0 | FC Porto | Stadionul Ibrox |
Feyenoord Rotterdam | 1: 1 | BSC Young Boys | De Kuip |
28 noiembrie 2019 | |||
Feyenoord Rotterdam | 2: 2 | Glasgow Rangers | De Kuip |
BSC Young Boys | 1: 2 | FC Porto | Stade de Suisse |
12 decembrie 2019 | |||
Glasgow Rangers | 1: 1 | BSC Young Boys | Stadionul Ibrox |
FC Porto | 3: 2 | Feyenoord Rotterdam | Estádio do Dragão |
Grupa H.
Pl. | societate | Sp. | S. | U | N | porti | Diff. | Puncte |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Espanyol Barcelona | Al 6-lea | 3 | 2 | 1 | 12: 4 | +8 | 11 |
2. | Ludogorez Razgrad | Al 6-lea | 2 | 2 | 2 | 10:10 | ± 0 | A 8-a |
3. | Ferencváros Budapesta | Al 6-lea | 1 | Al 4-lea | 1 | 5: 7 | −2 | Al 7-lea |
Al 4-lea | CSKA Moscova | Al 6-lea | 1 | 2 | 3 | 3: 9 | −6 | 5 |
19 septembrie 2019 | |||
Espanyol Barcelona | 1: 1 | Ferencváros Budapesta | Estadi Cornellà-El Prat |
Ludogorez Razgrad | 5: 1 | CSKA Moscova | Arena Ludogorez |
3 octombrie 2019 | |||
CSKA Moscova | 0: 2 | Espanyol Barcelona | Arena CSKA |
Ferencváros Budapesta | 0: 3 | Ludogorez Razgrad | Groupama Aréna |
24 octombrie 2019 | |||
Ludogorez Razgrad | 0: 1 | Espanyol Barcelona | Arena Ludogorez |
CSKA Moscova | 0: 1 | Ferencváros Budapesta | Arena CSKA |
7 noiembrie 2019 | |||
Espanyol Barcelona | 6-0 | Ludogorez Razgrad | Estadi Cornellà-El Prat |
Ferencváros Budapesta | 0-0 | CSKA Moscova | Groupama Aréna |
28 noiembrie 2019 | |||
Ferencváros Budapesta | 2: 2 | Espanyol Barcelona | Groupama Aréna |
CSKA Moscova | 1: 1 | Ludogorez Razgrad | Arena CSKA |
12 decembrie 2019 | |||
Espanyol Barcelona | 0: 1 | CSKA Moscova | Estadi Cornellà-El Prat |
Ludogorez Razgrad | 1: 1 | Ferencváros Budapesta | Arena Ludogorez |
Grupa I.
Pl. | societate | Sp. | S. | U | N | porti | Diff. | Puncte |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | KAA Gent | Al 6-lea | 3 | 3 | 0 | 11: 7 | +4 | Al 12-lea |
2. | VfL Wolfsburg | Al 6-lea | 3 | 2 | 1 | 9: 7 | +2 | 11 |
3. | AS Saint-Etienne | Al 6-lea | 0 | Al 4-lea | 2 | 6: 8 | −2 | Al 4-lea |
Al 4-lea | FK Oleksandrija | Al 6-lea | 0 | 3 | 3 | 6:10 | −4 | 3 |
19 septembrie 2019 | |||
VfL Wolfsburg | 3: 1 | FK Oleksandrija | VfL Wolfsburg Arena |
KAA Gent | 3: 2 | AS Saint-Etienne | Stadionul KAA Gent |
3 octombrie 2019 | |||
AS Saint-Etienne | 1: 1 | VfL Wolfsburg | Stade Geoffroy-Guichard |
FK Oleksandrija | 1: 1 | KAA Gent | Arena Lviv |
24 octombrie 2019 | |||
KAA Gent | 2: 2 | VfL Wolfsburg | Stadionul KAA Gent |
AS Saint-Etienne | 1: 1 | FK Oleksandrija | Stade Geoffroy-Guichard |
7 noiembrie 2019 | |||
VfL Wolfsburg | 1: 3 | KAA Gent | VfL Wolfsburg Arena |
FK Oleksandrija | 2: 2 | AS Saint-Etienne | Arena Lviv |
28 noiembrie 2019 | |||
FK Oleksandrija | 0: 1 | VfL Wolfsburg | Arena Lviv |
AS Saint-Etienne | 0-0 | KAA Gent | Stade Geoffroy-Guichard |
12 decembrie 2019 | |||
VfL Wolfsburg | 1-0 | AS Saint-Etienne | VfL Wolfsburg Arena |
KAA Gent | 2: 1 | FK Oleksandrija | Stadionul KAA Gent |
Grupa J
Pl. | societate | Sp. | S. | U | N | porti | Diff. | Puncte |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Istanbul Bașakșehir FK | Al 6-lea | 3 | 1 | 2 | 7: 9 | −2 | 10 |
2. | AS Roma | Al 6-lea | 2 | 3 | 1 | 12: 6 | +6 | 9 |
3. | Borussia Mönchengladbach | Al 6-lea | 2 | 2 | 2 | 6: 9 | −3 | A 8-a |
Al 4-lea | Wolfsberger AC | Al 6-lea | 1 | 2 | 3 | 7: 8 | −1 | 5 |
19 septembrie 2019 | |||
Borussia Mönchengladbach | 0: 4 | Wolfsberger AC | Parcul Borussia |
AS Roma | 4-0 | Istanbul Bașakșehir FK | Stadionul Olimpic Roma |
3 octombrie 2019 | |||
Istanbul Bașakșehir FK | 1: 1 | Borussia Mönchengladbach | Bașakșehir Fatih Terim Stadı |
Wolfsberger AC | 1: 1 | AS Roma | Stadionul Graz-Liebenau |
24 octombrie 2019 | |||
AS Roma | 1: 1 | Borussia Mönchengladbach | Stadionul Olimpic Roma |
Istanbul Bașakșehir FK | 1-0 | Wolfsberger AC | Bașakșehir Fatih Terim Stadı |
7 noiembrie 2019 | |||
Borussia Mönchengladbach | 2: 1 | AS Roma | Parcul Borussia |
Wolfsberger AC | 0: 3 | Istanbul Bașakșehir FK | Stadionul Graz-Liebenau |
28 noiembrie 2019 | |||
Wolfsberger AC | 0: 1 | Borussia Mönchengladbach | Stadionul Graz-Liebenau |
Istanbul Bașakșehir FK | 0: 3 | AS Roma | Bașakșehir Fatih Terim Stadı |
12 decembrie 2019 | |||
Borussia Mönchengladbach | 1: 2 | Istanbul Bașakșehir FK | Parcul Borussia |
AS Roma | 2: 2 | Wolfsberger AC | Stadionul Olimpic Roma |
Grupa K
Pl. | societate | Sp. | S. | U | N | porti | Diff. | Puncte |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Sporting Braga | Al 6-lea | Al 4-lea | 2 | 0 | 15: 9 | +6 | 14 |
2. | Wolverhampton Wanderers | Al 6-lea | Al 4-lea | 1 | 1 | 11: 5 | +6 | 13 |
3. | ŠK Slovan Bratislava | Al 6-lea | 1 | 1 | Al 4-lea | 10:13 | −3 | Al 4-lea |
Al 4-lea | Beșiktaș Istanbul | Al 6-lea | 1 | 0 | 5 | 6:15 | −9 | 3 |
19 septembrie 2019 | |||
Wolverhampton Wanderers | 0: 1 | Sporting Braga | Stadionul Molineux |
ŠK Slovan Bratislava | 4: 2 | Beșiktaș Istanbul | Narodný futbalový štadión |
3 octombrie 2019 | |||
Beșiktaș Istanbul | 0: 1 | Wolverhampton Wanderers | Parcul Beșiktaș |
Sporting Braga | 2: 2 | ŠK Slovan Bratislava | Estádio Municipal de Braga |
24 octombrie 2019 | |||
ŠK Slovan Bratislava | 1: 2 | Wolverhampton Wanderers | Narodný futbalový štadión |
Beșiktaș Istanbul | 1: 2 | Sporting Braga | Parcul Beșiktaș |
7 noiembrie 2019 | |||
Wolverhampton Wanderers | 1-0 | ŠK Slovan Bratislava | Stadionul Molineux |
Sporting Braga | 3: 1 | Beșiktaș Istanbul | Estádio Municipal de Braga |
28 noiembrie 2019 | |||
Sporting Braga | 3: 3 | Wolverhampton Wanderers | Estádio Municipal de Braga |
Beșiktaș Istanbul | 2: 1 | ŠK Slovan Bratislava | Parcul Beșiktaș |
12 decembrie 2019 | |||
Wolverhampton Wanderers | 4-0 | Beșiktaș Istanbul | Stadionul Molineux |
ŠK Slovan Bratislava | 2: 4 | Sporting Braga | Narodný futbalový štadión |
Grupa L
Pl. | societate | Sp. | S. | U | N | porti | Diff. | Puncte |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Manchester United | Al 6-lea | Al 4-lea | 1 | 1 | 10: 2 | +8 | 13 |
2. | AZ Alkmaar | Al 6-lea | 2 | 3 | 1 | 15: 8 | +7 | 9 |
3. | Partizan Belgrad | Al 6-lea | 2 | 2 | 2 | 10:10 | ± 0 | A 8-a |
Al 4-lea | FK Astana | Al 6-lea | 1 | 0 | 5 | 4:19 | −15 | 3 |
19 septembrie 2019 | |||
Manchester United | 1-0 | FK Astana | Trafford vechi |
Partizan Belgrad | 2: 2 | AZ Alkmaar | Stadionul Partizana |
3 octombrie 2019 | |||
FK Astana | 1: 2 | Partizan Belgrad | Astana Arena |
AZ Alkmaar | 0-0 | Manchester United | Stadionul ADO Den Haag |
24 octombrie 2019 | |||
Partizan Belgrad | 0: 1 | Manchester United | Stadionul Partizana |
AZ Alkmaar | 6-0 | FK Astana | Stadionul ADO Den Haag |
7 noiembrie 2019 | |||
FK Astana | 0: 5 | AZ Alkmaar | Astana Arena |
Manchester United | 3-0 | Partizan Belgrad | Trafford vechi |
28 noiembrie 2019 | |||
FK Astana | 2: 1 | Manchester United | Astana Arena |
AZ Alkmaar | 2: 2 | Partizan Belgrad | Stadionul ADO Den Haag |
12 decembrie 2019 | |||
Manchester United | 4-0 | AZ Alkmaar | Trafford vechi |
Partizan Belgrad | 4: 1 | FK Astana | Stadionul Partizana |
Ultima runda
Optimi
Cele opt echipe clasate pe locul trei în Liga Campionilor au fost adăugate celor 24 de echipe care s-au calificat în etapa grupelor din Europa League . Tragerea la sorți pentru optimi a avut loc pe 16 decembrie 2019 la Nyon . Câștigătorii grupelor din Europa League și cele mai bune patru treimi din grupa din Liga Campionilor au fost clasificate și au jucat inițial în deplasare în prima manșă; celelalte echipe au fost atrase de ele. Au fost excluse întâlnirile dintre echipe din același grup și aceeași asociație națională.
Primele etape au avut loc pe 20 februarie, secundele pe 26, 27 și 28 februarie 2020. A doua etapă dintre FC Salzburg și Eintracht Frankfurt , programată inițial pentru 27 februarie, a fost amânată pentru a doua zi din cauza unui avertisment de uragan. Etapa a doua dintre Inter Milano și Ludogorez Razgrad a trebuit să se joace fără spectator din cauza epidemiei de coronavirus .
total | Primul picior | Piciorul de întoarcere | ||
---|---|---|---|---|
Wolverhampton Wanderers | 6: 3 | Espanyol Barcelona | 4-0 | 2: 3 |
Sporting Lisabona | 4: 5 | Istanbul Bașakșehir FK | 3: 1 | 1: 4 d.C. |
Getafe CF. | 3: 2 | Ajax Amsterdam | 2-0 | 1: 2 |
Bayer 04 Leverkusen | 5: 2 | FC Porto | 2: 1 | 3: 1 |
FC Copenhaga | 4: 2 | Celtic Glasgow | 1: 1 | 3: 1 |
APOEL Nicosia | 0: 4 | FC Basel | 0: 3 | 0: 1 |
CFR Cluj | a ) | 1: 1 (Sevilla FC | 1: 1 | 0-0 |
Olympiacos Pireu | ( a ) 2: 2 | Arsenal FC | 0: 1 | 2: 1 d.C. |
AZ Alkmaar | 1: 3 | LASK | 1: 1 | 0: 2 |
Club Bruges | 1: 6 | Manchester United | 1: 1 | 0: 5 |
Ludogorez Razgrad | 1: 4 | Inter milan | 0: 2 | 1: 2 |
Eintracht Frankfurt | 6: 3 | FC Salzburg | 4: 1 | 2: 2 |
Șahtior Donețk | 5: 4 | Benfica Lisabona | 2: 1 | 3: 3 |
VfL Wolfsburg | 5: 1 | Malmö FF | 2: 1 | 3-0 |
AS Roma | 2: 1 | KAA Gent | 1-0 | 1: 1 |
Glasgow Rangers | 4: 2 | Sporting Braga | 3: 2 | 1-0 |
Optimi
Din optimile de finală nu au mai existat echipe de serie, clubul extras primind drepturi de acasă în prima manșă. A scăzut și restricția conform căreia echipelor din aceeași asociație națională nu li se permite să concureze reciproc. Extragerea pentru optimile de finală a avut loc pe 28 februarie 2020 la Nyon. Primele etape au fost programate pentru 12 martie, etapele a doua trebuiau disputate o săptămână mai târziu, pe 19 martie 2020.
Din cauza pandemiei COVID-19 , meciurile au fost anulate și spectatorii au fost excluși : a doua etapă dintre FC Basel și Eintracht Frankfurt a fost inițial anulată înainte ca cele două cluburi să fi fost de acord să joace jocul ca prima manșă la Frankfurt. La 11 martie 2020, AS Roma a anunțat pe Twitter că nu a primit un permis de aterizare de la autoritățile spaniole și, prin urmare, nu a putut juca prima etapă împotriva Sevilla FC . Mai mult, Getafe FC a anunțat că echipa nu va călători la Milano din cauza situației din Italia . La scurt timp, UEFA a anunțat oficial că cele două meciuri au fost anulate și că informațiile suplimentare despre modul în care vor fi jucate jocurile vor fi disponibile „în timp util”. La 13 martie 2020, UEFA a anunțat că va amâna toate etapele de întoarcere la o dată care nu a fost încă stabilită. Pe 17 iunie 2020, 5 și 6 august 2020 au fost desemnate ca date pentru etapele secundare. Cele două dueluri în care prima etapă a fost anulată s-au decis într-un singur joc.
Adăugările de jucători care au trecut la un club sau s-au întors dintr-un împrumut după 1 iulie 2020 nu au fost eligibile pentru a juca pentru aceste jocuri. Pentru jucătorii ale căror contracte s-au încheiat la 30 iunie 2020, eligibilitatea pentru a juca a trebuit să fie clarificată individual între toate părțile.
total | Primul picior | Piciorul de întoarcere | ||
---|---|---|---|---|
Istanbul Bașakșehir FK | 1: 3 | FC Copenhaga | 1-0 | 0: 3 |
Olympiacos Pireu | 1: 2 | Wolverhampton Wanderers | 1: 1 | 0: 1 |
Glasgow Rangers | 1: 4 | Bayer 04 Leverkusen | 1: 3 | 0: 1 |
VfL Wolfsburg | 1: 5 | Șahtior Donețk | 1: 2 | 0: 3 |
Eintracht Frankfurt | 0: 4 | FC Basel | 0: 3 | 0: 1 |
LASK | 1: 7 | Manchester United | 0: 5 | 1: 2 |
Rezultat | ||
---|---|---|
Inter milan | 2: 0 1 | Getafe CF. |
Sevilla FC | 2: 0 2 | AS Roma |
Turneul final
Datorită pandemiei COVID-19, competiția a fost continuată cu un turneu final în perioada 5 - 21 august 2020 în locații neutre fără spectatori. La ședința Comitetului executiv din 17 iunie 2020, asociația a decis să depună cereri din Renania de Nord-Westfalia (NRW). Jocurile s-au desfășurat la Gelsenkirchen ( Arena AufSchalke ), Düsseldorf ( Düsseldorf Arena ), Duisburg ( MSV-Arena ) și locul final la Köln ( Stadionul Köln ) (21 august).
Punerea în scenă originală a finalei de la Energa Gdańsk Stadium din Gdańsk a fost suspendat, iar finala sezonului următor este de a fi jucat acolo în loc. Toate celelalte gazde finale care au fost deja confirmate vor fi, de asemenea, amânate cu un sezon.
Noii veniți care s-au mutat într-un club sau s-au întors dintr-un împrumut de la 1 iulie 2020 nu au fost eligibili să joace pentru aceste jocuri. Pentru jucătorii ale căror contracte au expirat la 30 iunie 2020, eligibilitatea pentru a juca a trebuit să fie clarificată individual între toate părțile.
Sferturi de finala
Rezultat | |||
---|---|---|---|
Luni, 10 august 2020 la Köln | |||
Manchester United | 1: 0 d.C. | FC Copenhaga | |
Luni, 10 august 2020 la Düsseldorf | |||
Inter milan | 2: 1 | Bayer 04 Leverkusen | |
Marți, 11 august 2020 în Gelsenkirchen | |||
Șahtior Donețk | 4: 1 | FC Basel | |
Marți, 11 august 2020 la Duisburg | |||
Wolverhampton Wanderers | 0: 1 | Sevilla FC |
Semifinale
Rezultat | |||
---|---|---|---|
Duminică, 16 august 2020 la Köln | |||
Sevilla FC | 2: 1 | Manchester United | |
Luni, 17 august 2020 la Düsseldorf | |||
Inter milan | 5-0 | Șahtior Donețk |
final
Finala a avut loc pe 21 august 2020 în Rheinenergiestadion (denumirea UEFA: Stadionul Köln ) din Köln .
Sevilla FC | Inter milan | Alinia | |||||||
|
|||||||||
Bono - Jesús Navas , Jules Koundé , Diego Carlos (86 Nemanja Gudelj ), Sergio Reguilón - Joan Jordán , Fernando , Éver Banega - Lucas Ocampos (71 Munir ), Luuk de Jong (85 Youssef En-Nesyri ), Suso (78. Franco Vázquez ) Antrenor principal: Julen Lopetegui |
Samir Handanovič - Diego Godín (90th Antonio Candreva ), Stefan de Vrij , Alessandro Bastoni - Danilo D'Ambrosio (78th Victor Moses ), Nicolò Barella , Marcelo Brozović , Roberto Gagliardini (78th Christian Eriksen ), Ashley Young - Romelu Lukaku , Lautaro Martínez (78 Alexis Sánchez ) Antrenor principal: Antonio Conte |
||||||||
1: 1 Luuk de Jong (12) 2: 1 Luuk de Jong (33) 3: 2 Romelu Lukaku (74, autogol) |
0: 1 Romelu Lukaku (5, lovitură de pedeapsă) 2: 2 Diego Godín (36) |
||||||||
Diego Carlos (4), Éver Banega (45) | Nicolò Barella (41.), Alessandro Bastoni (55.), Roberto Gagliardini (73.) | ||||||||
Jucătorul meciului: Luuk de Jong (Sevilla FC) |
Cei mai buni marcatori
Mai jos sunt cei mai buni marcatori ai sezonului Europa League (fără calificare). Sortarea a fost efectuată în același mod ca lista golgheterilor UEFA în funcție de numărul de goluri; dacă numărul de lovituri este același, acești jucători sunt sortați în funcție de numărul de asistențe și apoi în funcție de timpul în care au jucat.
rang | jucător | club | porti |
---|---|---|---|
1 | Bruno Fernandes |
Sporting Lisabona (5) Manchester United (3) |
A 8-a |
2 | Romelu Lukaku | Inter milan | Al 7-lea |
3 | Diogo iota | Wolverhampton Wanderers | Al 6-lea |
Daichi Kamada | Eintracht Frankfurt | Al 6-lea | |
Alfredo Morelos | Glasgow Rangers | Al 6-lea | |
Andraž Šporar |
ŠK Slovan Bratislava (5) Sporting Lisabona (1) |
Al 6-lea | |
Edin Višća | Istanbul Bașakșehir FK | Al 6-lea | |
A 8-a | Fabian Frei | FC Basel | 5 |
Mason Greenwood | Manchester United | 5 | |
Munir | Sevilla FC | 5 | |
Marko Raguž | LASK | 5 |
Jucătorii au folosit Sevilla FC
Sevilla FC | |
|
- Munas Dabbur (6/3), Alejandro Pozo (6 / -), Chicharito (4/2), Bryan Gil (4/1), Nolito (2 / -) și Daniel Carriço (1 / -) au clubul în părăsiți sezonul curent.
Link-uri web
Dovezi individuale
- ↑ Finala UEFA Europa League 2020 va avea loc la Gdansk , de.uefa.com, articol din 24 mai 2018.
- ↑ a b Toate meciurile UEFA săptămâna viitoare amânate - În cadrul UEFA. UEFA.com, 13 martie 2020, accesat pe 13 martie 2020 .
- ↑ Oficial: UEFA amână finalele Ligii Campionilor și ale Ligii Europa. kicker, 23 martie 2020, accesat pe 24 martie 2020 .
- ↑ Decizii privind EURO, Champions și Europa League. În: stadionwelt.de. 17 iunie 2020, accesat la 17 iunie 2020 .
- ↑ Europa League 2019/20: calendarul meciurilor și extragerilor. În: UEFA. Adus la 13 februarie 2019 .
- ↑ a b Reluarea competițiilor UEFA în august. În: UEFA. Adus la 17 iunie 2020 .
- ↑ UEFA Europa League - egalitatea în optimi. UEFA.com, accesat pe 28 februarie 2020 .
- ↑ de la UEFA , FC Red Bull Salzburg, așa cum figurează FC Salzburg .
- ↑ UEFA Europa League - egalarea în optimi. UEFA.com, accesat pe 28 februarie 2020 .
- ↑ sport.ORF.at. (Nu mai este disponibil online.) Arhivat din original la 10 martie 2020 ; accesat pe 10 martie 2020 .
- ↑ Etapa a 16-a manșă secundă împotriva Baselului la Frankfurt. Adus pe 12 martie 2020 .
- ↑ Europa League: AS Roma nu călătorește la Sevilla FC din cauza crizei Corona . 11 martie 2020. Accesat pe 11 martie 2020.
- ↑ Coronavirus - Jocurile Europa League cu participare italiană anulate . În: Sportschau . 11 martie 2020. Accesat pe 12 martie 2020.
- ↑ a b Pentru cine joacă Werner? UEFA clarifică transferurile , kicker.de, 17 iunie 2020, accesat pe 17 iunie 2020.
- ↑ Europa League din 5 august, finală pe 21 august. În: de.uefa.com. UEFA , 17 iunie 2020, accesat pe 7 iulie 2020 .
- ↑ Lista marcatorilor de top , pe kicker.de.